„Domov pro seniory je vnímán jako zařízení, kam chodí lidé umírat, že to není místo, kam ještě člověk chodí žít,“ přibližuje Petra Hamerníková, ředitelka vzdělávání organizace Freya.
Inzerát může v seznamce zveřejnit každý, kdo hledá nejen nový partnerský vztah, ale i nová přátelství. Samotou podle sociologů trpí skoro třetina českých seniorů a tyto projekty mohou samotě bránit.
Alkohol nejvíce zvyšuje riziko nehod s úmrtím či vážným zraněním u mladých řidičů a řidiček. Ekonomické škody havárií pod vlivem alkoholu se blíží deseti miliardám korun za rok.
Gerontoložka Iva Holmerová v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka přibližuje, jak posilnit zranitelnou skupinu seniorů a jak moc se proměnila představa o starších lidech.
„Oběti mlčí, protože mají strach z pomsty. Také nechtějí udělat ostudu vlastní rodině. Je tu i řada dalších důvodů, kvůli kterým se k případům nedostaneme,“ vysvětluje Lorman z organizace Život 90.
Pokud by se penzijní systém nezměnil, pobíralo by penzi o 800 000 lidí víc, vysvětluje Filip Pertold. „Klíčová je otázka, jaká opatření musíme přijmout, aby senioři nedožívali v chudobě,“ říká.
Politoložka Petra Guasti popisuje, že senioři jsou pro politiky ideální voličskou skupinou, jelikož mají více méně stejné zájmy. Naopak mladí lidé jsou heterogenní skupinou, i proto se na ně zapomíná.
Do studie se zapojilo 14 056 účastníků a sběr dat trval 25 let, od roku 1996 do roku 2021. Zahrnovala osoby, které se narodily mezi lety 1911 až 1974 a v průběhu zkoumání jim bylo mezi 40 až 100 lety.
Jezero Most, které vzniklo zatopením dolů v lokalitě zničeného města, se veřejnosti otevřelo před čtyřmi lety. Někteří senioři tak skutečně neměli šanci ho dřív navštívit.
Mladí řidiči nejčastěji zaviní nehodu, protože jedou moc rychle nebo pod vlivem alkoholu. Pro starší je zase typické nedání přednosti. Pravděpodobnost tragické nehody je zvýšená u obou skupin.
První krize nastane ve chvíli, kdy půjdou do penze tzv. Husákovy děti. Počet lidí v produktivním věku se sice příliš nezmění, počet seniorů nad 64 let ale stoupne o několik set tisíc.
V budově sdružení Elpida na Smíchově najdou senioři zábavu, vzdělání i prostor pro posezení s přáteli. V prosinci Elpida otevřela také kavárnu Stará škola.
Sällbo je soužitím seniorů, studentů a mladých uprchlíků, kteří jsou ve Švédsku relativně nově. Projekt vznikl v roce 2019 jako sociální experiment, zda je takové bydlení vůbec možné.
Na setkání s umělou inteligencí se už těší dvaaosmdesátiletá Anna Vítková. „Je to něco nového, protože jsme na to nebyli nikdy zvyklí. Zpočátku jsem byla trošku zaražená,“ popisuje.
Na vraždy herečka nemyslela a vytěsňovala je. „Dělala jsem, že to nejsou vraždy a že se bavíme o něčem jiném. Řekli jsme si s režisérem, že i takhle je k tomu možné se postavit,“ přibližuje.
„My si nedokážeme uvědomit, jak třeba týden, kdy ti lidi tady leží, tak ztrácí tady ty schopnosti. Úchop, jemnou i hrubou motoriku, ztrácí přehled o svém těle,“ upozorňuje fyzioterapeutka.
„Ostřelování zesílilo. A poté, co naši vojáci opustili Avdijivku, to teď bude ještě horší,“ popisuje seniorka. „Všechno bombardují a ničí. Mám čekat, až nás zničí? Už jsem se rozhodla. Odcházím.“
„Skoro každý třetí senior a seniorka čelí nějaké formě týrání,“ dodává socioložka se zaměřením na stárnutí Lucie Vidovićová z Masarykovy univerzity v Brně.
„Na první závody jsem vyrazila v 71 letech do německého Oberstdorfu. Hned jsem vyhrála zlatou medaili,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál 77letá krasobruslařka Jana Přibylová.
Ještě před sto lety se lidé průměrně nedožívali ani padesátky. Pak se začal věk prodlužovat a tento trend dál posiluje. Demografové předpovídají, že v roce 2100 bude běžné žít 90 let i déle.