V Chile vyroste největší dalekohled světa, podílet se budou i Češi

V chilské poušti Atacama bude nejsilnější dalekohled na světě. Vybuduje ho Evropská jižní observatoř, jejímž členem je i Česko. Zařízení bude stát až miliardu eur a hotové by mělo být za 10 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horkou atmosféru exoplanety může odhalit Spitzerův vesmírný teleskop

Horkou atmosféru exoplanety může odhalit Spitzerův vesmírný teleskop | Foto: NASA

„Bude to dalekohled, který bude mít průměr 39 metrů, čili to bude největší dalekohled světa. Ale nebude to jedno zrcadlo v kuse, bude tam 798 šestiúhelníkových zrcadel,“ uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

„A každé zrcadlo bude mít rozměr 1,4 metru, ale tloušťku jen 5 cm. Každé ze zrcadel bude tisíckrát za sekundu regulované pomocí servomotorků a prostřednictvím tzv. adaptivní optiky eliminovaná zemská atmosféra. Čili bude to dalekohled absolutně nové generace.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Možnosti budoucího nejsilnějšího dalekohledu planety nastínil Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV

Přístroj bude využívat svého velkého průměru - bude zjednodušeně řečeno i 15krát ostřejší než Hubbleův teleskop - k pozorování vůbec prvních objektů ve vesmíru, prvních hvězd a galaxií.

Hledání stop života i neznámých oblastí vesmíru

Podle Suchana se také čeká zkoumání otázky života ve vesmíru, hledání alespoň planet podobných Zemi kolem hvězd v tzv. obyvatelné zóně.

„A druhá otázka je 95 procent vesmíru, které vůbec neznáme. To znamená, že se dalekohled bude věnovat povaze a případně rozložení černé hmoty a skryté energie.“

Přístroj by měl vědcům sloužit přibližně za 10 let. Česko už přispělo na jeho stavbu 3,5 milionu euro.

„Je třeba si uvědomit, že je to opravdu maximálně špičková technologie na hranici možností lidstva,“ zdůraznil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Struktura vesmíru – každé vlákno je složeno ze statisíců galaxií | Foto: NASA

Zvětšit mapu

Milan Kopp, Zuzana Burešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme