Americká sonda prokázala přítomnost vody na Merkuru
Na pólech planety Merkur je zřejmě led. Zjistila to americká sonda Messenger. Je to s podivem, protože na povrchu Merkuru je teplota přes 400 °C, ale vědci tvrdí, že některé krátery jsou trvale ve stínu. A právě tam, v blízkosti pólů, by mohl být led, a tedy voda.
„Je to významný poznatek, protože zjištění, zda na Merkuru je voda, či ne, byl jeden z vytyčených cílů této sondy. Zpráva má ale spíše upozornit na to, že mise byla úspěšná a sonda završila svůj roční program na oběžné dráze kolem Merkuru tím, že celý povrch Merkuru zmapovala,“ říká Martin Fuks, odborný pracovník na Štefánikově hvězdárně v Praze.
Podle něj se tušilo, že by tam led mohl být. Byl to poznatek pozemských měření a radarových pozorování, kdy se zjistilo, že určité malé oblasti na povrchu Merkuru mají velikou odrazivost pro rádiové paprsky, což odpovídá přítomnosti ledu.
O poznatcích sondy Messenger mluvil na Rádiu Česko Martin Fuks, odborný pracovník na Štefánikově hvězdárně v Praze
„Vzniklo tedy podezření, že i přes ty ohromně nepříznivé podmínky, které na Merkuru panují, by tam tedy mohla být voda nebo stopy vodního ledu. Messenger do toho radarového snímku doplnil opravdovou mapou. Ukázalo se, že tyto oblasti se přesně shodují s hlubokými krátery, s jejich svahy, které jsou trvale ve stínu,“ uvádí Fuks a dodává:
„Takže ten důkaz samozřejmě není úplně přímý, neznamená že by sonda přistála, hrábla do povrchu a našla tam led, ale je to přesná koincidence. Považuje se to za důkaz objevení vody na Merkuru.“
Messenger je teprve druhá sonda, která zkoumá Merkur. První byl v 70. letech minulého století Mariner 10.