Richard Hrbáč se jako nový majitel známé stavebnice Merkur pokouší o záchranu její existence. Pro Radiožurnál popisuje, jak se mu to po pěti letech daří či jak se potýká se změnou trhu.
„V následujících dnech můžeme časně ráno, okolo 6.30, vyhlížet velice nízko nad jihovýchodním obzorem trojici planet: Venuši, Mars a Merkur,“ uvedl Horálek.
Podle Evropské kosmické agentury je na fotografiích severní polokoule nejmenší planety sluneční soustavy. Jeden ze snímků zachytil kráter pojmenovaný po českém skladateli Bedřichu Smetanovi.
Lidé v Česku spatří jen první polovinu přechodu, který začne v 13.35 a skončí se západem Slunce. Samotný vstup před sluneční okraj potrvá minutu a 40 sekund.
Vědci doufají, že výsledky tohoto vesmírného programu přinesou nové poznatky, jež přispějí k dalšímu objasňování toho, jak vznikal planetární systém Slunce.
Celé odpoledne mohli lidé sledovat, jak malý tmavý kotouček planety Merkur putuje přes Slunce. Došlo totiž ke zvláštnímu miniaturnímu zatmění, kterému odborníci říkají zákryt. Mimořádný astronomický úkaz byl v Česku k vidění naposledy v květnu 2003.
Havířovští radní schválili odkoupení areálu hotelového domu Merkur. Město chce získat zchátralou ubytovnu se všemi budovami i pozemky. Jejich vlastníkovi, společnosti RPG, by měla zaplatit necelých 43 milionů korun. Plány radnice teď může zastavit jen havířovské zastupitelstvo. Obyvatelé ale doufají, že město ukončí dlouholeté problémy.
Havířov se snaží vyjednat lepší podmínky pro odkoupení Merkuru. Problematickou ubytovnu i její pozemky chce město využít pro sociální bydlení. Budova je ale podle radnice v dezolátním stavu a cena, o kterou si řekl majitel, neodpovídá skutečnosti.
V Městském muzeu a galerii v Břeclavi začala výstava Merkur - dětství se šroubky. Z legendární stavebnice šlo postavit prakticky cokoli. Například Oto Wichterle díky Merkuru sestrojil před 52 lety legendární čočkostroj.
České firmy stále více vyvážejí do Finska. Od roku 2005 se export zvýšil zhruba o polovinu na více než 600 milionů eur. Podílejí se na něm hlavně společnosti z oblasti automobilového průmyslu, stavebnictví nebo strojírenství. Expandovat do Finska ale chtějí také menší firmy, které vyrábí tradiční české výrobky.
Kovové součástky různých velikostí, šroubky a matičky a především prostor pro fantazii - to jsou hlavní přednosti tradiční české stavebnice Merkur. A právě ta se stala stavebním materiálem pro první výstavu Muzea hlavního města Prahy v Petřínské rozhledně. Exhibice nazvaná Věže z Merkuru představuje nejen modely českých věží a rozhleden, ale také autory, kteří stavebnici Merkur zasvětili podstatnou část svého života.
Na pólech planety Merkur je zřejmě led. Zjistila to americká sonda Messenger. Je to s podivem, protože na povrchu Merkuru je teplota přes 400 °C, ale vědci tvrdí, že některé krátery jsou trvale ve stínu. A právě tam, v blízkosti pólů, by mohl být led, a tedy voda.
Noční obloha nabízí v těchto dnech jedinečnou podívanou na pět nejjasnějších planet sluneční soustavy, kromě nich ale pozorovatelé mohou spatřit také kometu a Měsíc. Astronomický úkaz bude k vidění do poloviny března a jeho opakování nastane až v roce 2036.
Legendární stavebnice Merkur, kterou milovaly generace dětí, se vrátila do Muzea hlavního města Prahy. Právě tady byla před dvěma lety úspěšná výstava. Navštívilo ji 40 tisíc lidí. I tentokrát je možné vidět, co všechno lze z jednotlivých dílů postavit.
Americká sonda Messenger dnes začíná sbírat data a vzorky z Merkuru. Minulý týden Messenger zakotvil na oběžné dráze nejmenší planety sluneční soustavy a stal se tak teprve druhou sondou, která kdy Merkur navštívila.
Dírkatý zázrak, to je podtitul údajně dosud největší výstavy populárních stavebnic Merkur v České republice. Tu od dnešního dne nabízí Zámecká galerie v Kladně. Zájemci uvidí modely železnic, známých světových staveb nebo exponáty těžebních věží.
V Muzeu hlavního města Prahy je ode dneška k vidění výstava věnovaná stavebnici Merkur. Děrované plíšky spojované šroubky a matičkami přežily v nezměněné podobě od 20. let minulého století až do současnosti a vyrůstaly na nich celé generace.
Na sedmiletou pouť dnes odstartovala z mysu Canaveral na Floridě americká sonda Messenger. Jejím cílem je planeta Merkur. Naposledy mířilo kosmické těleso k planetě, která je nejbližší ke Slunci, před třiceti lety.