Messenger začne odesílat data z Merkuru
Americká sonda Messenger dnes začíná sbírat data a vzorky z Merkuru. Minulý týden Messenger zakotvil na oběžné dráze nejmenší planety sluneční soustavy a stal se tak teprve druhou sondou, která kdy Merkur navštívila.
Merkur je jedno z posledních neprobádaných míst v naší sluneční soustavě. Sonda Mariner 10 sice před třiceti lety kolem Merkuru proletěla, ale nestihla udělat víc, než několik snímků a měření, které se však týkaly pouze jedné poloviny povrchu planety.
O průzkumu Merkuru mluvil na Rádiu Česko odborník na letectví a kosmonautiku Tomáš Přibyl
Merkur je planetou zemského typu, má tedy podobnou historii jako Země. Vědci se domnívají, že je alespoň ze dvou třetin složen ze železa. Podle odborníka na letectví a kosmonautiku Tomáše Přibyla bude Messenger hledat stopy vody a pátrat po tom, proč má Země tak hustou atmosféru a Merkur ne.
Přes extrémní podnebí někteří vědci věří, že někde na povrchu Merkuru zmrzlá voda existuje. Na rozdíl od Země se Merkur neotáčí kolem nakloněné osy a proto nelze vyloučit, že dna některých kráterů na jižním či severním pólu mohou být v trvalém stínu a může se tam vyskytovat i led.
Sondu chrání eliptická dráha
Merkur je planeta nejbližší Slunci. Nemá atmosféru a kvůli tomu se tem pohybují teploty v rozmezí od minus 180 do plus 430 stupňů. Podle Tomáše Přibyla je proto pro sondu mnohem větším nebezpečím z hlediska žáru spíše než Slunce sám Merkur.
„Planeta je rozpálená a když sonda prolétá okolo, tak ji Merkur vlastně griluje.“ Sonda se podle něj brání dvěma způsoby. Tepelným obložením a vhodně zvolenou oběžnou dráhou.
„Ta dráha je eliptická, takže se sonda přiblíží k planetě na malou vzdálenost, provede pozorování a měření a odletí o kus dál vychladnout a připravit se na další kolečko,“ vysvětlil Přibyl.