K Zemi zřejmě míří teprve třetí objekt pocházející z cizího hvězdného systému
Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla ve středu Evropská kosmická agentura.
Neškodný návštěvník se v současné době nachází poblíž Jupiteru ve vzdálenosti stovek milionů kilometrů a pohybuje se směrem k Marsu. Podle vědců by se ale neměl dostat blíže ke Slunci.
Na začátku července bude planeta Země nejdále od Slunce. Vzdálenost přesáhne 152 milionů kilometrů
Číst článek
Zatím je příliš brzy na to určit, zda jde o kamenný asteroid nebo o ledovou kometu, případně jak je vesmírné těleso, prozatím označená jako A11pl3Z, velké a jaký má tvar. K potvrzení jeho původu je zapotřebí dalších pozorování. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že situaci sleduje.
Astrofyzik Josep Trigo-Rodríguez z Institutu kosmických věd poblíž Barcelony se na základě zvláštní dráhy letu a extrémní rychlosti protínající sluneční soustavu domnívá, že jde o mezihvězdný objekt. Jeho velikost odhaduje zhruba na 40 kilometrů v průměru.
První potvrzený mezihvězdný návštěvník se objevil v roce 2017. Vesmírné těleso bylo pojmenováno Oumuamua, což v havajštině znamená průzkumník. Název je na počest havajské observatoře, která těleso objevila. Zpočátku bylo klasifikováno jako asteroid, později však protáhlý Oumuamua vykazoval známky komety.
Druhým potvrzeným objektem, který zabloudil z jiného hvězdného systému do sluneční soustavy, je 21/Borisov. Ten byl objeven v roce 2019 a je považován za kometu.