Chutná čokoláda ve vesmíru jinak než na Zemi? Polský astronaut odpovídal na zvídavé otázky dětí
Může na Mezinárodní vesmírné stanici dojít kyslík? A chutná čokoláda ve vesmíru jinak než na Zemi? Na to se prvního novodobého polského astronauta ptaly děti ve varšavském Centru vědy Kopernik. Ten se při své misi na vesmírné stanici běžně věnuje vědeckým experimentům. Nyní ale přijal roli popularizátora vědy.
V audiovizuálním sále Centra Nauki Kopernik ve Varšavě sedí asi 300 školáků. Čekají na asi 20minutové spojení s polským astronautem Sławoszem Uznaňskim-Wišniewskim, který už skoro dva týdny pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici.
Chutná čokoláda ve vesmíru jinak než na Zemi? Polský astronaut odpovídal na zvídavé otázky dětí. Natáčela Kateřina Havlíková
V rámci mise Axiom 4 a první polské vědecko-vzdělávací vesmírné mise Ignis provádí tři desítky plánovaných experimentů, včetně těch zadaných polskými institucemi nebo firmami podnikajícími v kosmickém průmyslu.
Spojení navázáno a děti zdraví Sławosze do vesmíru potleskem. Oni ho vidí, on je ne. Ale slyší je. Několik minut věnuje experimentům, které vymyslely děti.
„Skvělé, mám z těch nápadů velkou radost. Prozradím, že první experiment vymyslela Veronika. Děkuju ti za ten nápad. Už tu mám připravený malý ručník a balík vody. A zkusíme, jestli ten ručník vodu nasaje a jestli ho pak ve stavu bez tíže také vyždímáme,“ přibližuje.
A následně provádí a komentuje samotný pokus, při kterém si ve stavu mikrogravitace pomáhá doslova i nohama a pusou.
Na ručník postupně vypotřebovává veškerou vodu ze stříbrného sáčku. Musí dávat pozor, aby mu ve formě kuliček neodplula stanicí pryč. K následnému ždímání musí vynaložit hodně sil.
„Povězte mi, vidíte, jak mi ta voda prosakuje mezi prsty?“ ptá se a děti souhlasí. Moderátorka dokonce poznamenává, že teď už konečně všichni vědí, jak si Sławosz Uznaňski-Wišniewski ve vesmíru myje ruce.
Následuje pokus s mýdlovou pěnou, která ve vesmíru vydrží hodiny. Nepůsobí na ni totiž gravitace. A pokus míchání kávy s vodou.
Čokoláda ve vesmíru?
Kromě pokusů je čas i na otázky. Zadat je můžou děti, které vyhrály v soutěži Zeptej se astronauta. „Jsem Emilka a je mi 12 let. Chutná čokoláda ve vesmíru stejně jako na Zemi?“ představuje se jedna z výherkyň.
Přenos zvuku trvá několik sekund, polský astronaut následně děkuje za otázku a už upřímně odpovídá: „Čokoládu tu máme rádi. Máme tu na ni chuť stejně jak na Zemi. Ale trochu se tu naše vnímání chutí mění, protože nám tu jinak fungují dutiny a sliny. Takže chutě nejsou tak ostré. Ale kousek čokolády nám tu udělá radost.“ A dodává, že jemu osobně na stanici chybí čerstvá zelenina a čerstvé ovoce.
Otázku zadal i 11letý Krystian, kterého později potkávám u velkého stolu s legem, které lze podle rozložených podrobných návodů sestavit do modulu lodi Crew Dragon, který misi Axiom 4 vynesl na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), nebo do jiných objektů spojených s vesmírem.
K Zemi zřejmě míří teprve třetí objekt pocházející z cizího hvězdného systému
Číst článek
„Já se ho ptal, jak se stal astronautem a jak by zkusil inspirovat jiné, aby šli v jeho stopách. Jsem nadšený, že jsem se mohl zeptat. Vždyť se člověku podaří asi jen jednou,“ odpovídá nadšeně Krystian.
Sám by chtěl být vesmírným inženýrem. Baví ho matematika, sám doma provádí pokusy a sestavuje různé mechanické pomůcky.
„Teď v létě s kamarádem prodáváme limonádu a občas nám bylo horko. Tak jsem nám sestavil takové ruční větráčky. Tak takové věci dělám,“ popisuje.
Kousky vesmíru kolem nás
Sławosz Uznaňsky-Wišniewsky je teprve druhým Polákem ve vesmíru a vůbec prvním polským astronautem. Při výběru na misi porazil více než 22 tisíc uchazečů. Před zahájením výcviku, který absolvoval ve Spojených státech, Německu i Polsku, pracoval v CERNU ve Švýcarsku.
Zabývá se kosmickým zářením, ale i satelitními technologiemi. I těchto oblastí se týká jeho práce na ISS. S průběhem některých zadání se v uplynulých dnech čtyřikrát podělil s polským publikem. Tolikrát se z ISS veřejně spojil s různými institucemi ve své domovině.
K Mezinárodní vesmírné stanici vyrazila soukromá mise. Poprvé se tam podívá Maďar, Ind nebo Polák
Číst článek
Přibližně tři desítky experimentů, které na ISS provádí, se týkají také geneticky modifikovaných bakterií, řas, výroby kyslíku, šifrování algoritmů pro zasílání dat z vesmíru nebo i vlivu mikrogravitace na psychiku.
„Vesmír, to nejsou jenom exaktní vědy, ale také vědy humanitní, psychologie,“ připomíná Maciej Pikor z populárně-naučné platformy Nauka to lubię.
„Sám Sławosz na sobě zkoumá, jak jeho psychiku ovlivňuje stav beztíže. Věda zahrnuje širokou škálu velmi zajímavých směrů, kterými můžeme školáky zaujmout, třeba i v rámci tělocviku. Podařilo se nám vytvořit program ze cviků, které astronauti při výcviku a testování provádí. Takže i v tělesné výchově jsme schopní přilákat školáky a studenty k vědě,“ vypráví v Centru vědy Kopernik.
V rámci doprovodného programu ke spojení s polským astronautem pomáhá Pikor dětem rozpoznat přes mikroskop samotným okem nepostřehnutelné kousky meteoritů. Ty se nachází třeba i v prachu na střechách domů.
Jak Pikor zdůrazňuje, že kousky vesmíru se nachází všude kolem nás. A vesmírný program, technologie testované na oběžné dráze a poznatky získané díky experimentům ve vesmíru často ovlivňují náš každodenní život.