Nad hlavami nám prolétnou Drakonidy. Letošní roj má být hustý
Zítra později večer má oblohu rozzářit meteorický roj zvaný Drakonidy. Viditelné by měly být na nebi nad Evropou, Afrikou a Blízkým východem.
Pavel Suchan z Astronomického ústavu České akademie věd v Ranním interview Radiožurnálu vyjádřil naději, že tzv. díra v oblačnosti umožní pozorování. „V každém případě se odehraje výjimečný jev. Tento roj Drakonid bývá pozorovatelný každý rok mezi 6. a 9. října a jeho frekvence bývá několik meteorů za hodinu. A teď nás čeká něco většího, předpovědi se shodují s 500 – 600 meteory, tedy 10 do minuty.“
O Drakonidách mluvil Pavel Suchan z Astronomického ústavu České akademie věd v Ranním interview Radiožurnálu
„Z grantu evropských peněz je připraven projekt, kdy se poletí ve formaci 2 průzkumných letadel Falcon, jedno německé, jedno francouzské. Na obou palubách budou české přístroje. Letadla poletí nad Švédskem ve výšce 11 kilometrů., kde už mraky nejsou,“ poznamenal Suchan.
Jak připomněl, meteory začínají zářit zhruba ve výši 100 kilometrů nad Zemí. „Nebezpečí žádnému letadlu nehrozí, protože světelný úkaz je způsobem meteoroidem s milimetrovými rozměry.“
Meteority z Drakonid ale pravděpodobně nenalezneme, protože jsou malé a při průletu atmosférou shoří. „Drakonidy jsou pozůstatkem po kometě Giacobini-Zinner a patří mezi nejkřehčí materiály v oblasti meteorických rojů,“ zdůraznil Pavel Suchan.