Z nového ruského kosmodromu Vostočnyj odletěla první raketa
Z nového ruského civilního kosmodromu Vostočnyj odletěla dnes vůbec první raketa. Odlet, původně plánovaný na středu, přerušila automatická kontrola, která objevila závadu. Rusové proto museli start odložit, o den déle zůstal v kosmodromu i prezident Vladimir Putin.
Přesně ve 4.01 středoevropského času z kosmodromu Vostočnyj odstartovala raketa-nosič Sojuz 2.1a, od které se poté oddělil první a druhý stupeň, jež dopadly v Amurské oblasti a v Jakutsku.
Raketa pak zamířila k orbitální dráze, kam dopravila tři satelity Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218.
O startu první rakety z nového ruského civilního kosmodromu Vostočnyj mluvil zpravodaj ČRo Martin Dorazín
Satelity by měly plnit vědecké úkoly. Lomonosov by měl zkoumat světelné radiační charakteristiky magnetického pole Země. Přístroj je vybaven teleskopem pro měření energetického spektra a chemické skladby kosmického záření.
Další satelit má sloužit k pozorování zemského povrchu a třetí má ověřit technologie řízení malých kosmických přístrojů.
První ruský civilní kosmodrom Vostočnyj tak má na druhý pokus premiéru úspěšně za sebou, což sledoval i ruský prezident Vladimir Putin.
Zatímco včera po neúspěšné premiéře mluvil prezident o nedbalosti a lajdáctví, dnes už volil smířlivější tón.
Видео первого пуска ракеты космического назначения «Союз-2.1а» с космодрома #Восточный! pic.twitter.com/rHBBNOFP4c
— РОСКОСМОС (@roscosmos) 28. dubna 2016
Včerejší selhání automatiky bylo údajně způsobeno špatnou funkcí jednoho z kabelů, což by prý při stratu rakety nevadilo. Podle Putina byly kontrolní systémy moc pečlivé.
Ruské rakety budou dál létat i z kazachstánského Bajkonuru, ale Vostočnyj je prvním krokem k osamostatnění Ruska od závislosti startovat z území cizího státu. Potrvá však ještě několik let, než bude nový kosmodrom Vostočnyj plně funkční a budou odtud startovat i rakety například s lidskou posádkou.