Čeští vědci vyvinuli nejdokonalejší umělé plíce na světě. Můžou pomoci s vývojem nových léků
Čeští vědci vyvinuli funkční model lidských plic, které dokážou simulovat astma i další chronická onemocnění a pomoct tak s jejich léčbou. Tým vědců z Vysokého učení technického v Brně uvádí, že jejich mechanický a počítačově ovládaný model plic může pomoct s vývojem léčebných metod s větší přesností než předchozí modely a přizpůsobit tak lépe léčbu jednotlivým pacientům.
„Náš model je nejrozsáhlejší, protože sleduje proudění aerosolů až do sedmé generace větvení, zatímco ostatní modely plic zasahují maximálně do třetí nebo čtvrté generace,“ vysvětlil v tiskové zprávě přednost brněnského modelu František Lízal z Odboru termomechaniky a techniky prostředí.
Brněnský model plic může zároveň pomoct s vývojem léků určených k inhalaci. „Model ukáže, zda se léky usadí v konkrétních místech, tedy tam, kde potřebujeme,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Miroslav Jícha pro agenturu Reuters.
„Léčba na míru každého pacienta je velké medicínské téma, a to i v případě inhalovatelných léčiv, která byla doteď určená jen pro pacienty s onemocněním plic. Ukazuje se, že inhalace účinných látek je pro pacienty pohodlnější. Jednou by tak mohli například pacienti s cukrovkou přijímat inzulín inhalátorem místo injekčně,“ uzavřel v tiskové zprávě Lízal.
Model vyrobený pomocí 3D tiskárny a dalších technologií si podle univerzity odborníci na vývoj nových inhalovatelných léčiv vybrali jako evropský standard pro testování a experimenty. Tým Miroslava Jíchy ho vyvíjí na brněnské univerzitě už devět let a za tu dobu získal tři patenty.