Jde změnit barva a vůně květin? Vědci vyvíjejí speciální sprej, který to dokáže

Nejste spokojeni s barvou květů u vás na zahradě? Květiny si možná zanedlouho postříkáte speciálním sprejem a ony prostě změní barvu. Nebo třeba budou jinak vonět. Dovedou to takzvané RNA spreje, o kterých se mluví v odborných kruzích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny (ilustrační foto)

Květiny (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Pezibear, pixabay.com

Speciální RNA spreje jsou takzvaně protigenové. Proniknou do buněk a vypnou nebo utlumí aktivitu vybraných genů. S těmito spreji je tedy možné měnit znaky rostlin, aniž by to ovlivnilo jejich DNA.

Farmáři tak budou moct používat tyto spreje, aby zvýšili výnos, zlepšili nutriční hodnotu vypěstovaných plodin, ochránili úrodu před suchem nebo třeba odstartovali zrání plodů.

Podle odborníka na geny rostlin Davida Baulcombeho z Univerzity v Cambridgi může být takový sprej použit okamžitě, aniž by plodina musela procházet roky vývoje, jako je tomu tradičně u šlechtěných plodin. Jeden druh postřiku navíc bude možné použít na větší počet odrůd.

Objev olomouckých vědců zrychlí šlechtění obilovin. Zemědělcům ušetří čas i peníze

Číst článek

Výzkum s vypínáním genů je v plném proudu. Společnosti jako Monsanto vyvíjejí sprej, který poškodí geny u škůdců, a tím je zlikviduje. Tým australské Univerzity Queenslandu pak vyvinul sprej, s jehož pomocí vědci poškodili geny v rostlinných buňkách dlouhodobě. Jedním postřikem dokázali vědci na 20 dní ochránit rostliny tabáku před průnikem viru. Byli první, komu se něco takového povedlo.

Podle vedoucí výzkumu Neeny Mitterové nabízí sprej pozoruhodnou šanci pokročit v environmentálně udržitelné ochraně polních plodin. Rostlinné viry jsou totiž ohromným problémem pro farmáře celého světa. Neexistuje žádná zbraň, která by je spolehlivě zlikvidovala.

Na farmách se sice používají odolné typy plodin nebo prostředky proti přenašečům virových infekcí, ani to ale nestačí. Podle Mitterové proto bude po RNA sprejích s protivirovými účinky velká poptávka.

Tyto speciální spreje jsou podle dosavadních zjištění bezpečnější než běžné pesticidy. RNA neprojde lidskou kůží, a pokud projde, tělo si s ní poradí. RNA spreje ale zatím provází nejeden problém. Jednou z překážek praktického využití je, že po nasprejování působí v rostlinných buňkách jenom pár dní. Pro farmáře by tak nebylo příjemné, kdyby museli postřiky opakovat po několika dnech. Velkou překážkou je zatím i cena.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme