Jedno dítě, DNA tří lidí. Britové otevřeli cestu převratné metodě asistované reprodukce

Může mít dítě tři biologické rodiče? Ve Velké Británii by už oficiálně mohlo mít genetickou informaci tří lidí. Uzavřeli tam proces, kterým Spojené království povolilo počít dítě s genetickou informací od trojice dárců. Úprava buněk totiž umožňuje předejít přenosu některých genetických onemocnění z matky na dítě. Při asistované reprodukci se využijí i buňky jiné ženy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šroubovice DNA

Šroubovice DNA | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ratifikační proces, který začal loňským souhlasem parlamentu, ve čtvrtek ukončil úřad pro fertilizaci a embryologii HFEA, který metodu schválil. Britská expertní komise ve svém doporučení vyzvala úřady, aby zmíněný postup s využitím tří genetických dárců byl využíván obezřetně a za mimořádných okolností.

„Tato možnost darovat buňku, která nebude mít vlastní jádro, do kterého by se mohlo vložit jádro té maminky, která nese nějakou takovou metabolickou vadu, je velmi chvályhodná,“ tvrdí molekulární genetička Martina Putzová.

Britští vědci můžou geneticky upravit lidská embrya, chtějí pomoci léčbě neplodnosti

Číst článek

Jádrem postupu je nahrazení matčiných mitochondrií, které se v buňce podílejí na produkci energie, mitochondriemi dárkyně. Každá mitochondrie přitom nese vlastní DNA, takže narozené dítě bude mít nejen matčinu a otcovu DNA, ale také DNA získanou od dárkyně.

„Metabolických vad není velké množství, ale jsou velmi závažné. Jsou způsobeny mutacemi z mitochondriální DNA. Mitochondrie jsou v podstatě takové malé symbiotické bakterie, které pomáhají buňce s velmi důležitými procesy, jako je například dýchání,“ dodala Putzová.

„Mitochondriální dárcovství nám poskytuje skutečnou možnost napravit řadu potenciálně zničujících dědičných podmínek a přináší naději stovkám postižených rodin v Británii,“ poznamenal profesor Oxfordské univerzity Dagan Wells.

Británie není jediná, ne všichni ji fandí

Ne všichni ale rozhodnutí HFEA a britského parlamentu vítají. Někteří vědci mitochondriální dárcovství zpochybňují z etických důvodů a také tím, že se takovouto úpravou embryí otevírá cesta ke genetické úpravě dětí podle přání rodičů.

Mohou být dvojčata narozená ve stejný den různě stará? S pozoruhodným případem si doktoři nevěděli rady

Číst článek

HFEA nicméně říká, že metoda není určena pro masové nasazení, ale pro výjimečné případy, kdy hrozí velmi vysoké nebezpečí, že rodiče přivedou na svět potomka s mitochondriální nemocí. Na úpravu embryí navíc kliniky ani rodiče nemají automatický nárok, každý případ musí HFEA posoudit zvlášť. Nemocnice již ale mohou žádat o licence pro takovéto zákroky.

Británie není jedinou zemí, která se takovéto metodě věnuje. Narození dítěte s využitím genetické informace od tří dárců v dubnu oznámilo Mexiko. Takovýto genetický postup ale mexické zákony na rozdíl od britských výslovně nepovolují, uvedla DPA.

ČTK, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme