Volby do Evropského parlamentu: Nizozemci a Britové už mají hlasování za sebou
- Přes 370 milionů Evropanů ve 28 zemích si může vybrat 751 nových poslanců europarlamentu.
- Volební místnosti se otevřely v 7.30 v Nizozemsku a o půl hodiny později středoevropského času se začalo volit i ve Velké Británii.
- V Česku se hlasuje v pátek odpoledne a také v sobotu až do 14. hodiny.
- V pátek volí Irové, v sobotu Slováci, Lotyši a Malťané, ale ve většině zemí se volí v neděli.
- Na oficiální vyhlášení výsledků si Evropané počkají do nedělních 23 hodin, kdy se jako poslední uzavřou volební místnosti v Itálii.
Voliči v Nizozemsku a v Británii ve čtvrtek budou prvními, kdo začnou hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Nové složení jediné přímo volené instituce Evropské unie bude ale jasné až v neděli večer poté, co skončí hlasování v poslední z 28 zemí evropského bloku.
Eurovolby na mapě: první odvolí Britové a Nizozemci, s vyhlášením výsledků se bude čekat na Itálii
Číst článek
Europarlament bude mít až do britského odchodu z unie stále 751 členů; Británie by po dvou odkladech měla unii opustit nejpozději na konci října.
Volby nejspíš ukončí dlouholetou neformální velkou koalici evropských lidovců (EPP) a sociálních demokratů (S&D), která měla po desetiletí klíčový vliv na vývoj a integraci unie.
Posílení populistických a protiunijních stran v řadě zemí bloku bude znamenat, že obě proevropské dominantní politické síly budou muset hledat dalšího spojence či více spojenců, zřejmě v liberální ALDE či mezi evropskými Zelenými.
Úspěch protiunijních a populistických uskupení může zkomplikovat práci europarlamentu, který spolurozhoduje o evropské legislativě, má vliv na podobu rozpočtu či ratifikuje obchodní smlouvy unie se třetími zeměmi. Výsledek evropských voleb také může ovlivnit vývoj vnitropolitické situace v řadě členských států.
O sestavě 21 českých zástupců mezi novými či staronovými europoslanci budou voliči v Česku rozhodovat až v pátek a v sobotu.