Začíná „grilování“, které se v Bruselu opakuje každých pět let. Postupně před výbory Evropského parlamentu předstoupí 26 nominantů členských států na eurokomisaře.
„Thierry Breton měl jako eurokomisař pro vnitřní trh na starost velmi vlivnou oblast, jíž se ta daná Séjournému nemůže rovnat. Francie tak trochu vyhrává i prohrává zároveň,“ říká Pascale Joanninová.
Dosavadní lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová, která nyní mandát neobhájila, zpochybňovala zvolení Ondřeje Koláře (TOP 09) europoslancem kvůli možným chybám v počítání preferenčních hlasů.
Nejvyšší správní soud obdržel 14 stížností na eurovolby v České republice. Ve středu se mimo jiné zabýval stížnostmi na to, že na volebních lístcích byla Nerudová uvedena bez politické příslušnosti.
„Nebráníme se spolupráci s nikým, kdo je ochotný s námi prosadit body, které jsme si vytyčili před volbami,“ avizuje zvolená europoslankyně za Přísahu a Motoristy Nikola Bartůšek.
Nejvyšší správní soud žádá dokumentaci z padesátky dalších okrsků ve Zlínském kraji, šesti na Vysočině, deseti v Jihomoravském kraji nebo dvou v Královéhradeckém kraji.
Hnutí ANO odešlo z frakce Renew. Kde nyní zakotví? Úkolem pro zvolené europoslance je, aby „usilovali o vstup do takové frakce, která umožní prosazovat program ANO pro evropské volby“.
Koalice Stačilo! ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. Nyní řeší, v jaké frakci zasedne. „Jedná se velmi intenzivně, protože řada starých norem neplatí,“ popisuje Kateřina Konečná.
Jako jeden z důvodů pro rozhodnutí rozpustit parlament se podle expertů nabízí i Macronovo skálopevné přesvědčení, že Francouzi si extrémně pravicového premiéra už jen z principu nezvolí.
Většina stížností se týká nezapočítaných preferenčních hlasů. Na rozhodnutí má soud u každé z nich 20 dní od podání. Zákon ve vážných případech umožňuje navrhnout neplatnost zvolení europoslance.
Starostové se přidávají k Evropské lidové straně, přestože sami říkali, že je to „srdcem táhne“ k frakci Renew. „Víme, že v EPP to liberální křídlo existuje,“ říká ministr pro evropské záležitosti.
Pokud bude pokračovat Ursula von der Leyenová v čele Evropské komise, stanovila si podle informací iROZHLAS.cz dvě podmínky: eurokomisaři mají mít exekutivní zkušenost a být týmovými hráči.
Na podrobnějších analýzách chyb v kampani do Evropského parlamentu strana zatím pracuje a měly by podle Bartoše být hotové v následujících dnech či týdnech.
„Ukazuje světu dvě tváře. Na evropské úrovni se sice její strana prezentuje jako konzervativní, ještě před dvěma lety by ale sblížení s Ursulou von der Leyenovou bylo nemyslitelné,“ míní Luca Barana.
České politické strany pojaly kampaň před volbami do Evropského parlamentu (EP) jako směs převážně nesplnitelných slibů ve vztahu k budoucnosti Evropské unie a referenda o vládě Petra Fialy.
Většina z 21 českých europoslanců se tento týden vydala do Bruselu, kde jednali o formování frakcí. Web iROZHLAS.cz a Radiožurnál zjišťovaly, jak proces probíhá.
Exministr vnitra a bývalý šéf SOCDEM Jan Hamáček stranu podle svých slov takřka nepoznává. „Nejsem schopen se s ní ztotožnit, a proto je pouze a jen správné odejít,“ uvedl.
Nikdo nečekal, že bývalý závodník Filip Turek za sebou nechá tolik politických soupeřů. Co stojí za jeho výrazným výsledkem v eurovolbách? Server iROZHLAS.cz hledal, v čem tkví jeho recept na úspěch.
„Koalice Spolu je za mě jednoznačně funkční projekt, nejenom na jedny volby,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předsedkyně TOP 09 i Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Premiér Petr Fiala (ODS) považuje výsledky voleb za vzkaz voličů, ze kterého si kabinet vezme ponaučení. Jde jen o očekávatelnou rétorickou figuru, nebo o skutečný příslib do budoucna?
Unijní sedmadvacítka zná složení nového Evropského parlamentu. Jaké kroky budou nyní následovat? Server iROZHLAS.cz výběr událostí přibližuje v přehledné časové ose.
V oblastech mimo tradiční centra mobilizovaly voliče populistické subjekty Přísaha a Motoristé a koalice Stačilo! Hlavně jejich povedené kampaně zapříčinily nárůst volební účasti.
„Díky tomu, že nesklouzáváme k populismu, jsme měli tak úžasné debaty, že jsme si povídali několik hodin v sále plném občanů,“ říká o kontaktní kampani Filip Turek v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
„Donedávna jsme byli zakleti v tom, že máme dvě hlavní opoziční síly“ říká politolog a děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Stanislav Balík.