Mezinárodní lyžarská federace bojuje proti soupaži. Někteří běžkaři budou muset mít kratší hole

Běžci na lyžích, a to nejen reprezentanti, používají nejčastěji dvě techniky běhu. Někteří mají radši bruslení, jiní vosky a klasiku. Ale právě ta šla v posledních letech kvůli rozmachu soupaže na hladkých lyžích do pozadí. A protože technikou soupaž závodí dnes nejen profesionální běžci ve Světovém poháru ale už i mládež, pokouší se Mezinárodní lyžařská federace FIS svým novým nařízením o velikosti holí klasiku zachránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer po doběhu Zlaté lyže

Lukáš Bauer po doběhu Zlaté lyže | Foto: Jan Kodet | Zdroj: Český rozhlas

Vývoj běžeckého lyžování pokročil tak daleko, že závodníci jsou čistě technikou soupaž schopni vyhrát i závod Světového poháru, což bylo dlouho k vidění jen u laufařů v seriálu Ski Classics. Průkopníky byli v tomto směru v Toblachu nejrychlejší Rus Poltoranin a v Davosu Nor Sundby.

„FIS to nenechávalo úplně klidnou, takže hledala řešení. Nakonec přišla s novým pravidlem, které určuje, že délka klasické hole musí být maximálně 83% výšky závodníka. FIS si od toho slibuje, že zamezí jízdě soupaž,“ vysvětluje Lukáš Bauer pravidlo, které platí ve všech závodech i ve všech kategoriích – pořádaných pod hlavičkou Mezinárodní lyžařské federace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli novým pravidlům hole měnit nemusím, říká běžec na lyžích Lukáš Bauer

„FIS vidí vývoj už u juniorů a u mládeže, protože sousta závodů, zejména v Norsku, se už jezdí soupaž,“ líčí Bauer.

Žádný z námi oslovených českých reprezentantů s velikostí holí problém nemá, a tudíž je zkracovat nebo si zvykat na nové nemusí.

„Napoprvé jsem se trošku zhrozil, protože mi vycházely hole 151 centimetrů, zatímco celou svou kariéru jezdím s holemi dlouhými 152,5 centimetrů. Když jsem pak ale zjistil, jakým způsobem se hole měří, tak můžu používat hole 156 centimetrů dlouhé, takže se do toho vejdu,“ říká Bauer.

„U mě to nehraje žádnou roli, protože jezdím s holemi, které jsou kratší,“ doplňuje svého kolegu Martin Jakš.

„Mě se to netýká, ale vím, že ostatní holky to řešily a že jsou naštvané," přiznává česká reprezentantka Kateřina Smutná.

Jestli je to správný krok nebo ne, na tom se lyžaři úplně neshodnou. Na tom, že to zasáhne víc laufaře, a že s tím Mezinárodní lyžařská federace přišla pozdě – tedy pouze několik týdnů před startem nové sezony, už ano.

Jakub Kanta, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme