Analýza knihovních výpůjček: s poezií končíme po čtyřicítce
Vedou foglarovky ke čtení Marxe? Kolik lidí si půjčuje bibli i korán? A čteme roky Václava Klause ve správném pořadí?
Hemingwayova novela Stařec a moře patří mezi desítku nejpůjčovanějších knih. Data pražské městské knihovny o výpůjčkách navíc ilustrují, které čtenářské zkušenosti vás k ní zavedou. Podobně umožňují také odhadnout, co si půjčíte po Hemingwayovi.
Anonymizovaná data z téměř dvaceti let knihovních výpůjček ukazují, že k Hemingwayově příběhu nejčastěji vede Dürrenmattovův román Soudce a jeho kat. Ten si vypůjčila tisícovka čtenářů, téměř 17 procent z nich si později půjčilo Starce a moře.
Stejným způsobem umíme odhadnout, že po Hemingwayovi si nejspíš půjčíte Obraz Doriana Graye od Oscara Wilda. Ne nutně hned, knihu si můžete půjčit kdykoliv v budoucnosti. Síla předpovědi – tedy pravděpodobnost, že se to stane – je 14,2 procenta.
Wildův román zase nejčastěji vede k výpůjčce Coelhova Alchymisty. Výpůjčky tak můžeme podle síly předpovědí spojovat do dlouhých řetězců.
Čtenáři detektivek: pilní a věrní
Nejsilněji jsou – v rámci výpůjček beletrie – propojené detektivky. U některých dvojic titulů dosahuje síla předpovědi, že po jednom si přečtete druhý, až čtyřiceti procent. Důvodem je zřejmě fakt, že čtenáři detektivních příběhů patří k nejpilnějším návštěvníkům knihovny a příliš neexperimentují s jinými žánry.
Silně propojené jsou také romány červené knihovny. Z podobného důvodu – knihy jsou často zaměnitelné a vycházejí v semknutých sériích.
Ostatně právě tyto žánry patří v pražské městské knihovně mezi nejpůjčovanější. Souvisí to se skladbou klientů knihovny: mezi nimi převažují ženy po čtyřicítce, jak ukázala naše starší analýza.
Třetí skupinou, která k sobě má ve výpůjčkách blízko, jsou autoři povinné četby. Přestože tematicky jsou od sebe Čapek, Hemingway, Erben nebo Kafka poměrně vzdálení, dá se čekat, že po půjčení jednoho z nich následuje další.
Podobný obraz ukazuje i následující analýza: graf ukazuje nejčastěji půjčované knihy v roce 2016. Knihy, které si čtenáři často půjčují společně, jsou si v grafu blízko. Velikost bodu říká, jak často se kniha půjčuje.
Skupiny silně propojených knih jsou obarveny stejně. Zelený chuchel, kterému dominuje Farma zvířat, Stařec a moře nebo Saturnin, jsou výpůjčky povinné četby. Červený segment tvoří hlavně dětská literatura. Nejzajímavější je modrá oblast; ta sdružuje detektivky, červenou knihovnu a historické romány. Naznačuje, že právě tyto žánry oslovují stejné čtenáře.
Havel, Klaus, Zeman: nečekané vazby
Většina předpovědí je tedy celkem předvídatelná. U vybraných knih nebo autorů nicméně najdeme i neočekávané vazby.
Knihy Václava Havla si nejčastěji půjčují čtenáři Václava Klause. Nejde sice o příliš silnou vazbu, pouze 7,4 procenta, ale žádný jiný autor nepredikuje výpůjčku Havlovy knihy lépe. Pro srovnání: četba Miloše Zemana predikuje výpůjčku Havla na 5,1 procenta. Klaus Zemana na 7,6 procenta.
U jednotlivých knih je mezi (ex)prezidenty nejsilnější vztah mezi Přerušeným rozhovorem Václava Klause a titulem Jak jsem se mýlil v politice Miloše Zemana: 11,6 procenta.
Hoši od bobří řeky nevedou ke čtení Marxe. Po foglarovkách obvykle následují výpůjčky autorů komiksů a hlavně četba mayovek. Od Foglara k Mayovi zamíří 8,7 procenta čtenářů. Přirozenější je ovšem opačný postup, od Maye k Foglarovi míří 10,6 procenta čtenářů.
Další zásadní knihy, jako je bible, korán nebo Kámasútra, si půjčuje příliš široké spektrum čtenářů, takže předpověď předchozích nebo navazujících výpůjček nedává smysl. Vazba mezi oběma náboženskými texty je velmi slabá – po výpůjčce bible následuje výpůjčka koránu u 1,6 procenta čtenářů, od koránu k bibli vede cesta u 2,1 procenta čtenářů. Jde ovšem o knihy, které mají čtenáři častěji doma, než je hledají v knihovně.
Poslední silná vazba je nejspíš důsledek častého čtenářského omylu. Výpůjčku Laskavých bohyní následuje u 14 procent čtenářů výpůjčka Žítkovských bohyní. Klienti knihovny si zřejmě popletou titul a uvědomí si to až při čtení knihy. Littellův brutální válečný román totiž jinak nemá s magickým příběhem Kateřiny Tučkové zas tak moc společného a čtenáři to nejspíš rychle zjistí.
Polovina čtenářů čte Klause naopak
Na závěr dva detaily, nejprve k exprezidentu Václavu Klausovi. Jeho Druhý rok si půjčilo dvacet procent čtenářů Prvního roku. Osmnáct procent čtenářů ovšem četlo knihy ve špatném pořadí – nejprve si půjčili Druhý rok, až po něm První rok.
- Rok první -> Rok druhý: 20,1 % čtenářů první knihy četlo i druhou ve správném pořadí
- Rok druhý -> Rok třetí: 21,8 %
- Rok třetí -> Rok čtvrtý: 29,2 %
- Rok čtvrtý -> Rok pátý: 11,3 %
- Rok pátý -> Rok šestý: 21,4 %
- Rok šestý -> Rok sedmý: 20 %
- Rok sedmý -> Rok osmý: 8,2 %
- Rok osmý -> Rok devátý: 18,2 %
- Rok devátý -> Rok desátý: 8,8 %
Druhý detail se týká poezie: přibližně padesát procent ze 67 milionů výpůjček se týká beletrie, většina ostatních výpůjček jsou odborné publikace. Na poezii připadá jen asi 1,9 procenta půjčených knih.
V některém věku ovšem poezii čteme více. Mezi 20. a 24. rokem stojí básnické sbírky za 5,1 procenta výpůjček u mužů a 4,8 procenta u žen. S věkem ovšem výpůjček poezie ubývá a po 40. roce si ji půjčuje jen malá část čtenářů.