Londýňané útočí na kamery, používají i výbušniny. Zařízení hlídají pravidla v nízkoemisních zónách

Londýnská policie vyšetřuje bombový útok na jednu z kamer, které dohlížejí na dodržování pravidel vjezdu do nízkoemisní zóny v britské metropoli. Starosta města Sadiq Khan označil výbuch, který poškodil několik aut, za neodpovědný čin, jenž mohl vést k obětem na životech. Exploze je dalším v řadě činů, kterými se odpůrci zavedení čisté zóny snaží vyřadit z provozu kamerový systém, napsala v pátek agentura Reuters.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrolní kamera na nové rozšířené hranici londýnské zóny s velmi nízkými emisemi ve vnějším Londýně.

Londýňané útočí na kamery, které hlídají pravidla v nízkoemisních zónách (ilustrační foto) | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Nálož explodovala ve středu večer na předměstí Sidcup na jihovýchodě Londýna. Vyšetřování se chopilo protiteroristické policejní oddělení, které vyloučilo teroristický motiv, hovoří však o velmi nebezpečném činu.

„Toto groteskně neodpovědné chování ohrozilo životy i majetek (Londýňanů),“ uvedl starostův mluvčí.

Málo emisí, nebo poplatek. Londýn se proměnil v nízkoemisní zónu, starší vozy za průjezd zaplatí

Číst článek

Podle policie šlo o amatérsky vyrobenou výbušninu. U kamery vybuchla ve stejný den, kdy bylo zařízení instalováno. Již zhruba 90 minut před explozí však byla kamera odstřižena, uvedla policie.

Londýnská radnice rozšířila v srpnu nízkoemisní zónu prakticky na celé širší centrum metropole. Vjezd do ní je zatížen denním poplatkem 12,50 liber (352 korun) pro vozidla, která nesplňují přísné emisní požadavky. Podle Khana jsou striktní požadavky nutné v zájmu ochrany zdraví obyvatel Londýna a boje proti globálnímu oteplování.

Odpůrci zóny tvrdí, že je v ekonomicky složité době neúnosné platit za vjezd do Londýna tak vysoké částky. Podle Reuters již od léta lidé poškodili či vyřadili z provozu stovky kamer.

Radnice odhaduje, že 90 procent automobilů v dotčených částech britské metropole již splňuje požadavky nízkoemisní zóny, odpůrci plánu tento údaj zpochybňují. Khan také nabídl lidem se staršími vozy šrotovné 2000 liber, pokud se auta zbaví a pořídí si vyhovující.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme