‚Odešel poklidně.‘ Ve věku 88 let zemřel legendární francouzský herec Jean-Paul Belmondo
Přitažlivě ošklivý, s křivým nosem, odstávajícíma ušima, vráskami a silnými rty. A stejně dobyl svým šarmem a úsměvem filmové plátno i srdce mnoha žen. Takový byl herec Jean-Paul Belmondo, ve Francii přezdívaný Bébel. V pondělí zemřel ve věku 88 let. Informaci přinesla agentura AFP s odvoláním na právního zástupce. „Nějaký čas už byl hrozně unavený. Odešel poklidně,“ uvedl Belmondův právník Michel Godest.
Ležérně šarmantní milovník i přátelský zábavný společník, který když ženu neohromí kaskadérskými kousky, určitě jí dostane svým nenapodobitelným úsměvem. A to přitom ještě během jeho studií mnozí pochybovali, že právě on by mohl hrát milovníky.
Jean-Paul Belmondo je ale přesvědčil o opaku. Objevil se v rolích ochránců zákona, gangsterů, elegantních svůdců, podvodníčků i dobrodruhů. A nikdy se nebál uplatňovat i své proslulé kaskadérské kousky. Ve filmech ho tak můžeme vidět, jak skáče po francouzských střechách, padá z vrtulníku do jedoucího člunu nebo jak se plazí po jedoucím metru.
Na filmovém plátně se poprvé objevil už v 50. letech. Průlomová se pro něj stala role ve snímku Jeana-Luca Godarda U konce s dechem. Pak natočil ještě desítky filmů, například Zvíře, Profesionál, Bláznivý Petříček nebo Muž z Ria. Dohromady hrál asi v 80 snímcích.
Do češtiny herci propůjčil herec Jan Tříska, Ladislav Mrkvička, především pak ale Jiří Krampol.
„Když emigroval Honza Tříska, tak mě režisér Vít Olmer obsadil na dabing do Sympatického dareby. Od té doby jsem udělal 31 filmů,“ zavzpomínal Krampol pro Radiožurnál. „Za nejlepší považuji Zvíře. Byl takový divácky nejúspěšnější a nejvděčnější,“ řekl dabér.
Osobně se ale s hercem nikdy nesetkal. Úplně naposledy herce daboval Pavel Rímský v dokumentu o Belmondově životě z roku 2015.
Jean-Paul Belmondo v roce 2017 získal od francouzské filmové akademie speciální cenu César. Dojatého herce tehdy přivítal na jevišti dvouminutový potlesk vestoje.
Belmondo následně prohlásil, že všechny jeho snímky mohly vzniknout díky jeho matce, která ho odmalička podněcovala k tomu, aby byl stejně odvážný jako jeho otec. Legenda francouzské kinematografie rodičům poděkovala ještě jednou v závěru svého skromného proslovu.
Mimo jiné obdržel i nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie. Má také cenu Asociace losangeleských filmových kritiků za celoživotní dílo. V roce 2011 také získal Zlatou palmu na festivalu ve francouzském Cannes.
Na Belmonda vzpomínají francouzští politici i jeho herečtí kolegové. Prezident Emmanuel Macron ho označil za národní klenot. Herec Alain Delon serveru CNews řekl, že se teď pokusí vydržet, aby za pět hodin nezemřel taky. Prý by ale nebylo špatné, kdyby odešel spolu s Belmondem.