Drahé bydlení, bezpečnost či zdravotnictví. Generace F otevře debatu o tématech palčivých pro mladé
Mladá generace Čechů má obavy o svou budoucnost a ztrácí naději, že se jí bude žít dobře. Vyplývá to z nového průzkumu, který vnikl díky spolupráci spolku Díky, že můžem ve spolupráci s analytickým ústavem STEM. Výsledky výzkumu tvoří základ nové platformy Generace Future (Generace F), která otevírá celospolečenskou debatu o tématech, která jsou pro mladé nejpalčivější.
Generace F propojí mladou generaci během sedmi regionálních debat nazvaných F-Talks s odborníky a otevře témata od nedostupnosti bydlení, přes reformu vzdělávání až po bezpečnost. Souběžně bude v online prostoru publikována rozhovorová série F-Words.
Cílem projektu Generace F je posílit zastoupení hlasu mladých ve veřejné debatě, propojovat zájmy různých generací a formulovat konkrétní požadavky, které budou představeny politikům.
„Chceme, aby ve veřejném prostoru rezonoval hlas mladých lidí, a to převážně skrze témata, která je zajímají. Mají obrovský zájem podílet se na své budoucnosti. My jim k tomu chceme vytvořit vhodný prostor a dát jim hlas,“ říká ředitelka spolku Díky, že můžem Bára Stárek.
Článek pokračuje pod grafy.
Společný výzkum Díky, že můžem se STEM potvrdil, že mladá generace ztrácí naději v lepší budoucnost. Z dat STEMu vyplývá, že generace se shodnou na tom, že nejpalčivějšími problémy jsou ty, které se bezprostředně týkají jejich běžných životů, jako jsou náklady na bydlení a živobytí a obecně zdražování. Dalšími palčivými tématy jsou pro mladé bezpečnost, vzdělávací reformy, ochrana životního prostředí, zdravotnictví a změny hodnot.
Přestože se mladí lidé o politiku zajímají nejméně a nejméně se v ní orientují, mezi mladými lidmi je největší zastoupení (36 procent) těch, kteří mají pocit, že mohou svou vlastní aktivitou přispět k řešení problémů, kterým Česko čelí. Mezi generacemi ovšem panuje shoda na tom, že zájmy mladých lidí v politice nejsou zastoupeny dostatečně.
Projekt odstartuje sedm regionálních debat F-Talk na témata, která z průzkumu STEM vyšla jako nejdůležitější pro mladé. Změny hodnot, ekonomická situace, životní prostředí, bezpečnostní situace, zdravotnictví, nedostupnost bydlení a reforma vzdělávání se budou řešit v Praze, Ústí nad Labem, Ostravě, Pardubicích, Českých Budějovicích, Olomouci a Brně.
„V první fázi projektu chceme vytvořit most mezi generacemi. Proto jsme se rozhodli, že spojíme odborníky, influencery, osobnosti a mladou generaci, aby o těchto problémech diskutovali a hledali na ně řešení,“ popisuje ředitelka spolku.
Mezi odborníky, kteří se na projektu budou podílet, patří sociolog a ředitel analytického ústavu STEM Martin Buchtík, ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová, ekonomka Helena Horská nebo profesor ekonomie Petr Janský. Do projektu se zapojí také influenceři a osobnosti, jako je zpěvačka a producentka Annet X, olympijský vítěz Vavřinec Hradilek nebo youtuber Kovy (Karel Kovář).