Mladí v Česku musí stále častěji volit spolubydlení. ‚Ušetří tím až osm tisíc měsíčně,‘ říká realitní expert

Pronajmout si byt o pár metrech čtverečních za více než polovinu svého platu? Anebo jít do většího za podstatně méně peněz, ale sdílet ho s někým? Před touto volbou stojí stále více lidí, a to včetně mladých párů, které by dříve uvažovaly o vlastním bydlení. Podle dat společnosti Bezrealitky totiž začátkem roku ceny za pronájmy v meziročním srovnání rostly ve 13 ze 14 krajů, a to i o desítky procent.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bytové domy, ilustrační foto

Bytové domy, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Když jsem si to spočítala, tak mi vyšlo, že na bydlení v centru sama nedosáhnu,“ říká pro Radiožurnál 24letá Martina Strupecká. Pracuje v Olomouci, kde si chtěla pronajmout garsonku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Moniky Ginterové

Vydělává sice téměř 25 tisíc korun čistého, ale po uhrazení nájmu by jí na běžné výdaje zbylo už jen pár tisíc korun.

Pronájem garsonky po rekonstrukci by jí bez energií stál zhruba 16 tisíc měsíčně. A není sama, kdo letos musí počítat s vyšší cenou.

Nájmy rostly napříč celým Českem. „V Praze se metr čtvereční nájemní plochy pronajímá za více než 400 korun. Ve Středočeském kraji je to více než 300 korun, v Brně a jeho okolí je to zhruba 340 korun a v Ostravě jsme na 215 korunách,“ přiblížil mluvčí společnosti Bezrealitky František Brož.

25:53

Nedostatek cenově dostupného bydlení: musí se stavět více, výstavba samotná však problém nevyřeší

Číst článek

Právě v krajských městech podle něj ceny za pronájmy rostou nejrychleji. Například v Českých Budějovicích, Hradci Králové, Pardubicích, Plzni nebo ve zmíněné Olomouci.

Martina Strupecká nakonec zvolila společné bydlení s kolegyní. Vybraly rodinný dům na kraji města, který ještě sdílí s jeho majitelkou. Ta obývá spodní část domu, ony dvě mají k dispozici horní patro a část zahrady. Má tak pro sebe, i svou kočku, mnohem větší pohodlí, a ještě ušetří. Teď bydlí za šest tisíc měsíčně plus poplatky za energie.

Úspora několik tisíc

Pronajmout si jeden větší byt místo dvou menších se vyplácí všude v republice. „V našich datech jsme porovnali zhruba 40 tisíc inzerátů z Prahy a krajských měst. A vidíme, že rozdíl může být mezi deseti až dvaceti procenty, co může člověk ušetřit,“ potvrzuje Milan Roček ze společnosti Flat Zone.

Úspora v procentech se sice podle něj nezdá až tak velká, v absolutních částkách jde ale o několik tisíc korun měsíčně. „Například kolem pěti tisíc korun měsíčně v Brně. Když budeme v Praze, tak to bude mezi třemi až osmi tisíci podle městské části,“ dodává Roček.

24:38

Ekonom: Ceny nemovitostí stagnují, brzy se ale znovu zvýší. Vlastnictví tak bude méně dostupné

Číst článek

V dalších krajských městech se takto dají ušetřit až čtyři tisíce korun. Zájem o spolubydlení proto podle realitních makléřů sílí. Meziměsíční nárůst zájmu až o čtyři procenta zaznamenal na sociálních sítích například portál Videobydlení.

„Skupiny, které se zabývají spolubydlením, v posledním roce rostou mnohem rychleji a lidé, kterým je dvacet až třicet, vyhledávají spolubydlení s dalšími vrstevníky, ať už jsou single, nebo zadaní,“ přiblížil hlavní ekonom Videobydlení Jakub Veverka.

Podle makléře Štěpána Gjuriče z realitní kanceláře RE/MAX už tímto směrem uvažují i mnozí investoři: „Hledají byty vhodné na spolubydlení a už je kupují se záměrem pronajímat je po pokojích.“

Mizí tak například i dříve běžný scénář, kdy se mladé páry stěhovaly ze dvou malých bytů do jednoho většího. Dnes si podle společnosti Bezrealitky právě z ekonomických důvodů ponechávají jeden menší. A tím si zároveň zachovají i stávající výši nájmu. Kdyby totiž uzavíraly smlouvu novou, cena by byla výrazně vyšší.

Monika Ginterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme