Spojené státy si připomínají ukončení otroctví v Texasu. Nejmladší státní svátek vznikl před třemi lety

Velká část obyvatel Spojených států ve středu slaví nejmladší státní svátek. Den Juneteenth se stal federálním svátkem před třemi lety. Připomíná ukončení otroctví v roce 1865 v Texasu jako posledním z amerických států, který jej udržoval.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy amerického státního svátku Juneteenth

Oslavy amerického státního svátku Juneteenth | Foto: Callaghan O'Hare | Zdroj: Reuters

Do Texasu musela na jaře 1865 přijet armáda, aby vynutila zrušení otroctví, které de iure přestalo ve Spojených státech existovat už dva roky předtím. Texaští plantážníci a úřady ale udržovali černé obyvatelstvo v domnění, že otroctví stále platí, aby lidem nemuseli za práci na poli a v dílnách platit.

Začátek boje za svobodu černých obyvatel Ameriky si ve středu připomenou například na newyorské Broadwayi koncertem černošských zpěváků ze známých muzikálů. Ve Washingtonu bude lidová slavnost u komunitního muzea ve čtvrti Anacostia, tradičně obývané převážně Afroameričany.

Některé zvláště jižní státy jako třeba Mississippi, Florida nebo Kentucky svátek Juneteenth neuznávají.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme