Vácha: Vakcína už je vyzkoušená. Chápu, že kvůli soudržnosti se nebude očkovat povinně

Některé evropské státy přistoupily k povinnému očkování proti covidu-19 části obyvatel, Česko to zatím jen zvažuje. „Pokud člověk trochu rozumí vědě a imunitnímu systému na středoškolské úrovni, tak si řekne: Ano, toto chci. Máme tu pandemii, která zabíjí, i u nás zabila více než 36 tisíc občanů. Máme-li protilátku, pojďme ji použít,“ říká etik, kněz a poradce ministra zdravotnictví Marek Orko Vácha. Povinné očkování je ale také politická otázka.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Orko Vácha, kněz a biolog

„Kdo z občanů České republiky nebo Evropy by toužil po nějaké pilulce, která by zázračně vyřešila všechny problém spojené s pandemií covidu-19, toho musím zklamat,“ říká Vácha | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

„Máme tu takzvané antivaxery, kteří z různých důvodů, které mi mohou připadat zvláštní a někdy trochu ezoterické, ale které jako člen demokratické společnosti akceptuji, odmítají očkování. Hrozí tu tedy rozkol společnosti a to nejsou malé věci a musíme je také brát  potaz,“ uvažuje ministrův poradce. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Má být očkování povinné?

A připomíná, že odmítači očkování například v Číně nejsou. „Podle údajů Johns Hopkins University má Čína na začátku roku 2022 očkovaných 83 procent obyvatel dvěma dávkami, což je neuvěřitelné číslo. My máme k začátku ledna asi 62 procent těch, kteří dostali dvě dávky.“ 

„Takže biochemicky by mi dávalo smysl povinné očkování, ale pokud se vláda rozhodne, že do toho nepůjde a zkusí udržet společnost v jakési soudržnosti a nikoho nebude nutit do očkování, tak tomu porozumím, byť mé srdce molekulárního biologa bude smutné,“ dodává Vácha a shrnuje: 

Za sebe jako Marka Váchu hlasuji, aby očkování bylo povinné pro vybrané skupiny, ale nebouchám kvůli tomu do stolu.“

Vakcína už je dost prověřená

Argumentům o tom, že vakcinace nebrání plně proti infekci a nepomáhá k dosažení kolektivní imunity, Vácha prý rozumí, ale upozorňuje, že složité problémy nejdou řešit jednoduše.  

„Kdo z občanů České republiky nebo Evropy by toužil po nějaké pilulce, která by zázračně vyřešila všechny problém spojené s pandemií covidu-19, toho musím zklamat. Taková pilulka neexistuje, ale děláme, co umíme,“ říká.

„Vakcinace proti covidu-19 je už vyzkoušena na miliardách očkování. Velmi dobře víme, že nežádoucí účinky nejsou, nebo jsou málo. “

Marek Vácha

Oceňuje, že vakcína vznikla v rekordním čase a byla velmi dobře prozkoušena. „A dodejme, že zrovna vakcinace proti covidu-19 je už vyzkoušena na miliardách očkování, takže velmi dobře víme, že nežádoucí účinky nejsou nebo jsou tak v malém množství, že je větší šance, že umřu, když spadnu ze schodů v Českém rozhlase, až odtud půjdu,“ glosuje.

Koronavirus navíc mutuje a vznikají nové varianty. „Musíme se tomu přizpůsobovat a pochopitelně molekulární biologové tahají vždy za kratší konec provazu a jsou o kolo zpět.“ 

Bráníme se, jak umíme

Vácha připouští, že s covidem budeme žít do konce časů a budeme se očkovat každý rok. „Ostatně máme třetí dávku, v Izraeli už je na stole čtvrtá. Ale všechny chci ujistit: nežádejte žádný zázračný všelék, děláme, co umíme, máme tu novou pandemii, o které jsme netušili, že může přijít, a přišla.“

„Máme lékaře, jipky, ára, ventilátory a ECMO. Bojujeme a děláme, co umíme. Nejde sedět v křesle a říkat: My si počkáme na nějakou zázračnou pilulku nebo že omikron umí prolomit i dvě dávky očkování. Ano, je to pravda, ale jsme civilizace, která se brání a dělá, co je v našich silách,“ konstatuje bioetik a katolický kněz Marek Vácha.

Jak vznikaly historicky první vakcíny? Jak se vyvíjí a testuje vakcína? Odkud se vzal vyvrácený omyl, že očkování způsobuje autismus? Poslechněte si celé Leonardo Plus.

Štěpán Sedláček, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme