V době zdražování, války na Ukrajině a energetické krize Rakousko podle ministra zdravotnictví potřebuje „každý milimetr soudržnosti a solidarity“ a debata o očkovací povinnosti k tomu nepřispívá.
Parlament odmítl kompromisní návrh části poslanců vládních stran nařídit očkování od 60 let věku. Ministr zdravotnictví Lauterbach opakovaně varuje, že 90 procent obětí je z této věkové skupiny.
Každý šestý dospělý obyvatel Rakouska očkovaný není. Odborníci se obávají, že kontroverzní zákon ještě prohloubí příkopy v už tak rozdělené společnosti. Chybu vidí na obou stranách.
Soudce prohlásil, že jde o otázku toho, zda může vláda „bez podpory Kongresu vyžadovat po milionech federálních zaměstnanců, aby podstoupili lékařský zákrok jako podmínku pro jejich zaměstnání“.
50:03
Praha||Štěpán Sedláček, oci|Společnost|leonardo plus
Argumentům o tom, že vakcinace nebrání plně proti infekci a nepomáhá k dosažení kolektivní imunity, Vácha prý rozumí, ale upozorňuje, že složité problémy nejdou řešit jednoduše.
Povinné očkování ve firmách soud zamítl. Schválil ale nařízení, podle kterého mají být očkovaní zaměstnanci zdravotnických zařízení, která dostávají peníze z veřejného zdravotního pojištění.
Podle mluvčího Ondřeje Krátošky je ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) připravený se s protestujícími potkat, a to až vytvoří oficiální odborovou organizaci.
Dernerová jako jeden z argumentů proti povinnému očkování uvádí, že vakcinace nevyvolává kolektivní imunitu. „Maximálně můžete chránit sám sebe. I po očkování můžete nakazit druhého člověka.“
Zatímco v domácí politice můžou názory hlavy státu více méně ignorovat, v politice zahraniční to tak snadné není. Prezident reprezentuje zemi navenek, je mu nasloucháno cizími státníky i médii.
Skupina senátorů hodlá podat ústavní stížnost na vyhlášku o povinném očkování, které se bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) rozhodla zavést od března 2022 pro lidi nad 60 let a vybrané profese.
SPD argumentuje tím, že podíl zemřelých po nákaze covidem-19 nelze srovnat s nemocemi, proti kterým v současnosti v Česku platí povinné očkování. Očkování podle ní zároveň nezamezí šíření koronaviru.
Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování proti covidu-19 pro určité skupiny obyvatelstva. Jaké mohou být sankce? Odpovídal člen rady a ústavní právník Jan Wintr.
Vláda Andreje Babiše prosazuje povinné očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny. Policisté se ale podle Tomáše Machoviče obávají odchodu od sboru a nejasných důsledků.
Vyhlášku o povinném očkování, která má platit od března příštího roku, v pátek ministerstvo odeslalo do legislativní rady vlády. Příští týden by měla vyjít ve Sbírce zákonů.
„Toto je naše slabina. Příliš mnoho pěkných řečí, málo zodpovědnosti, odvahy a vůdčích schopností. Nikdo se dnes na Slovensku neodváží říct to, co rakouská vláda – povinné očkování.“
„Přístup polské vlády je rozhodně laxní… Musím říct, že jsem tady ani jednou nezažil, že by lidem kontrolovali certifikát o očkování, ani ve Varšavě,“ říká pro iROZHLAS.cz analytik žijící v Polsku.
Vláda Andreje Babiše (ANO) zvažuje povinné očkování proti koronaviru. Jeho zavedení podpořil i prezident Miloš Zeman. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) ale všechny možnosti vyčerpány nebyly.
Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil online.
„Mezi zdravotníky vládne obrovský marasmus… Následky toho, že jsme lockdown zavedli pozdě, v našich nemocnicích bohužel uvidíme ještě dlouhou dobu,“ říká Peter Visolajský o situaci na Slovensku.
„Existují různé modely. Náš model je, že tomu, kdo neočkuje sebe nebo nenechá očkovat svoje dítě, hrozí pokuta až 10 tisíc korun, kterou je možné ukládat jen jednorázově,“ tvrdí Wintr.
Příští vláda představila několik kroků, kterými by chtěla zmírnit dopady současné vlny koronaviru. Mimo jiné chce, aby se důrazně vymáhala dosavadní pravidla a uznávaly se testy PCR jako certifikáty.