Syn ruského oligarchy britským šlechticem. Lebeděv díky Johnsonovi usedl ve Sněmovně lordů

Jako „baron z Hamptonu v londýnském obvodu Richmond nad Temží a ze Sibiře v Ruské federaci“ se ruský mediální magnát Jevgenij Lebeděv stal členem britské Sněmovny lordů. Čtyřicetiletý syn oligarchy a pracovníka sovětské tajné služby KGB byl uveden do šlechtického stavu za „zásluhy v mediálním odvětví a filantropickou práci“ na návrh premiéra Borise Johnsona, který je považován za Lebeděvova blízkého přítele. Informovala o tom agentura DPA.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jevgenij Lebeděv, mediální magnát a nový člen Sněmovny lordů

Jevgenij Lebeděv, mediální magnát a nový člen Sněmovny lordů | Foto: Ian West | Zdroj: Reuters

S uvedením do Sněmovny lordů, horní komory britského parlamentu, upevnil Lebeděv svůj sociální status, řekla expertka Elisabeth Schimpfösslová, která se ve svém výzkumu specializuje na vliv movitých Rusů ve Spojeném království.

„Je už více celebritou než podnikatelem,“ dodala. Majitel deníku Evening Standard a serveru Independent se svým otcem oligarchou a někdejším pracovníkem KGB Alexandrem Lebeděvem podle ní již léta patří mezi britskou společenskou smetánku.

Za jmenování Jevgenije Lebeděva, který do nevolené komory britského parlamentu usedl ve čtvrtek spolu s premiérovým bratrem Joem Johnsonem a podporovatelem brexitu Ianem Bothamem, si ministerský předseda vysloužil kritiku za nepotismus a klientelismus.

Další komplikace Johna Bercowa na cestě do Sněmovny lordů. Čelí obvinění z šikany podřízených

Číst článek

V britském hlavním městě se v posledních letech usadila řada bohatých Rusů. K nejznámějším patří majitel fotbalového klubu FC Chelsea Roman Abramovič či investor Leonard Blavatnik. V roce 2013 vzbudila v Británii rozruch smrt oligarchy Borise Berezovského, který byl svého času považován za blízkého přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruští oligarchové v Británii nezřídka finančně podporují zdejší vědecké instituce či univerzity, čímž si podle Schimpfösslové „perou“ svou pošpiněnou pověst.

Britská Konzervativní strana čelí kritice, že se příliš ochotně nechává podporovat penězi ruských dárců. V červenci zveřejněná zpráva britského výboru pro tajné služby vytkla britské vládě, že ruské oligarchy vítá „s otevřenou náručí“. Podle DPA je Británie jedním z hlavních cílů ruských vlivových operací na Západě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme