Střet mezi údajně nejbohatší Ruskou Bakalčukovou a jejím manželem vyostřil v přestřelku mezi jejich ozbrojenými muži v Moskvě. Ve sporu jde o víc než jen ohromné peníze, říká novinářka Procházková.
Sám by byl asi rád, aby si ho svět pamatoval jako mocného člověka v obleku na míru, slavná je ale především jeho fotka v poutech po zatčení ukrajinskou tajnou službou. Jak se to stalo?
Nejvíce zbohatl spolumajitel ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov, jehož jmění se během loňského roku rozmnožilo o 9,3 miliardy dolarů a dosáhlo výše 24,7 miliardy dolarů.
V srpnu se Charles McGonigal před soudem doznal, že několik měsíců v roce 2021 s Olegem Děripaskou spolupracoval. Shromažďoval pro něj například informace o konkurenčním ruském oligarchovi.
Když Vladimir Putin přišel k moci na přelomu tisíciletí, nabídl tehdejším oligarchům jasnou dohodu. Nikdo se nebude ptát, jak přišli ke svým majetkům, a oni výměnou nebudou zasahovat do politiky.
Oligarchie obklopující vladaře patří k Rusku odnepaměti, respektive od raného středověku. Mocní feudálové z takzvané bojarské dumy měli po velkoknížeti největší moc v zemi.
Po roce konfliktu se jmění 23 ruských boháčů, které činilo 339 miliard dolarů, ztenčilo o pětinu - kleslo o 67 miliard dolarů, uvádí agentura Bloomberg.
Medvedčuk, vůdce proruské Opoziční platformy, čelí na Ukrajině obvinění z vlastizrady a pokusu o plenění přírodních zdrojů na poloostrově Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko.
Ukrajinský list Ukrajinska pravda s odvoláním na tři své zdroje uvedl, že zadrženým mužem je bankéř Michail Fridman, na kterého dříve uvalila sankce Británie i Evropská unie.
Vláda Viktora Orbána požaduje, aby EU ze sankčního seznamu vyřadila Ališera Usmanova, Pjotra Avena a Viktora Rašnikova. Chce, aby pro ně EU zrušila zákaz vstupu a uvolnila jejich zablokovaný majetek.
Mediální podnikání Rinata Achmetova podle jeho slov obsahuje deset televizních stanic, ve kterých zaměstnává okolo 4000 pracovníků. Co přesně se zaměstnanci i médii bude, zatím není jasné.
Radiožurnál zjistil, že Finanční analytický úřad prověřuje čtveřici ruských byznysmenů. Mají blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi. Všichni čtyři figurují na evropském sankčním seznamu.
Brusel/Moskva||Viktor Daněk|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Proti svému zařazení na seznam osob se zmrazeným majetkem a zákazem cestování se snaží soudní cestou bránit i oligarchové blízcí prezidentu Vladimiru Putinovi Ališer Usmanov nebo Petr Aven.
Kromě nuceného prodeje svých firem a odchodu z Ruska se začal Oleg Tiňkov bát i o život. Najal si bodyguardy a ukrývá se na neznámém místě. Nevylučuje, že jej Kreml může chtít zlikvidovat.
„Existují nálezy soudů, podle nichž lze na smlouvy uzavřené na takto dlouhou dobu pohlížet jako na smlouvy na dobu neurčitou,“ popsala pro Radiožurnál radní Hana Kordová Marvanová (za STAN).
Evropská unie chystá už šestý balík sankcí proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu. Jak velký je ruský majetek na našem území? A proč je tak složité dohledat skutečné vlastníky některých firem?
Ruská stopa v centru Prahy - investigativci Radiožurnálu zjistili, že Slovanský dům si pronajímá mimo jiné ruský oligarcha Michail Arustamov, napojený na blízké okolí Vladimíra Putina.
Investigativní tým Radiožurnálu zjistil, že Slovanský dům na lukrativní adrese v centru města si od Prahy pronajímá i ruský oligarcha Michail Arustamov napojený na blízké okolí Vladimíra Putina.
S 28 miliardami dolarů býval Oleg Děripaska devátým nejbohatším člověkem na světě a nejmajetnějším Rusem. 57letý oligarcha čelí sankcím. Kolabující byznys mu zatím zachránila Putinova přízeň.
Server iROZHLAS.cz sestavil podrobný profil Romana Abramoviče. Sirotka, který se stal nejbohatším Rusem, přivedl Chelsea k úspěchům a teď, byť sám sankcionován, pomáhá vyjednat mír na Ukrajině.
Zbohatl díky továrně na igelitové tašky, opravdové jmění ale vydělal v ocelářském průmyslu. Mimo to měl několik let i podíl ve Facebooku. Teď ale kvůli západním sankcím nemůže k většině svého majetku.
Vladimir Jevtušenkov, Alexandr Pumpjanskij nebo radnice ruského hlavního města Moskvy. Ti všichni v Česku vlastní hotely. Některé z nich už kvůli mezinárodním sankcím upoutaly pozornost úřadů.
Italská policie zabavila i jachtu patřící Alexeji Mordašovovi, který je podle Forbesu třetím nejbohatším Rusem s majetkem odhadovaným na 22,7 miliardy dolarů (534 miliard korun).
Přes 150 metrů dlouhá loď Dilbar procházela od konce října rekonstrukcí v hamburských loděnicích Blohm+Voss. Podle zdrojů Forbesu německá vláda jachtu zabavila.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že se v zemi připravuje převrat. Podle ukrajinistky Lenky Víchové jde však spíš o otevřené přiznání boje s oligarchou Achmetovem.