Tomáš Halík převezme nizozemskou Komenského cenu. Je první českou osobností, která ji obdrží
Český filozof a teolog Tomáš Halík v sobotu v Naardenu převezme nizozemskou Cenu Jana Amose Komenského. Byla mu udělena již v roce 2020, ale v uplynulých dvou letech nebyla předána kvůli pandemii. Spolu s Halíkem cenu pro rok 2022 převezme v kostele Grote Kerk v Naardenu nizozemská historička Beatrice de Graafová.
Halík je první českou osobností, která cenu obdrží, většina držitelů jsou Nizozemci. K jejím mezinárodně známým laureátům patří bývalý belgický premiér a někdejší předseda Evropské rady Herman van Rompuy.
Třiasedmdesátiletý Halík je podle poroty, která o ocenění rozhodla, jedním z nejvlivnějších duchovních a nezávislých myslitelů dneška, který naplňuje Komenského myšlenkové dědictví v moderním a podnětném duchu.
Francouzský velvyslanec ocenil tři Češky. Cenu dostaly za přínos umění ve Francii i ve světě
Číst článek
„Vystupuje do dnešních dnů zcela nezávislým a kritickým způsobem proti bezpráví a omezování svobody a je neochvějným zastáncem solidarity mezi národy světa,“ zdůvodnil před dvěma lety udělení ceny předseda poroty Douwe Breimer.
Cena má za cíl poctít osobnost, jež se v duchu Komenského myšlení a činnosti výrazným způsobem angažuje ve prospěch výchovy, vzdělání, vědy a kultury při rozvoji mezinárodního společenství.
Laureáty ceny jsou nizozemský teoretický fyzik Robert Dijkgraaf, nizozemský sociolog Paul Schnabel, nizozemská vědkyně Louise Frescoová, která se zabývá udržitelností produkce potravin, nizozemský novinář a spisovatel Geert Mak, britský historik se specializací na nizozemské dějiny Jonathan Israel a nizozemský politik Herman Tjeenk Willink.
Před Halíkem cenu získala ředitelka Nadace pro studenty uprchlíky, Nizozemka s íránskými kořeny Mardjan Seighaliová.
Tomáš Halík
Halík je filozof, teolog a sociolog. Poté, co absolvoval univerzitu, se v komunistickém Československu nesměl věnovat vědecké činnosti a pracoval jako psychoterapeut pro drogově závislé. V roce 1978 byl tajně vysvěcen na kněze a je považován za jednu z nejdůležitějších postav české podzemní církve. Po pádu totality působil jako poradce prezidenta Václava Havla a akademický kaplan, přednášel také na Oxfordu, Cambridge a Karlově univerzitě. Napsal několik desítek knih. Dnes je profesorem sociologie na Karlově univerzitě v Praze. Za svou publikační činnost získal několik ocenění, jedno z nich byla Templetonova cena v roce 2014, která je považována za Nobelovu cenu pro duchovní vědy.