Pražský pád? Britský deník popisuje, jak alkoholový turismus mění život v hlavním městě

Britský nedělník Observer píše o tom, jak alkoholový turismus v Praze mění podobu hlavního města a ztěžuje život starousedlíkům. Pražský boj s trendem bujícím v evropských metropolích může být přitom podle listu pro mnohé vzorem. „Praha je napřed – už jen tím, že má nočního starostu, poskytuje turistům informace o tom, co dělat a nedělat, a je obecně proaktivní,“ cituje třeba zakladatele budapešťské iniciativy za udržitelný noční život.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most, most Legií, Jiráskův most

Praha. Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V noc, kdy tisíce Čechů procházely městem a připomínaly si výročí sovětské invaze z 21. srpna 1968, která v komunistickém Československu potlačila liberální pražské jaro, turisté z Austrálie, Nového Zélandu, Německa, Francie, Brazílie, Belgie a Arménie vyšli do ulic na jinou misi – bavit se a opít se,“ stojí v článku britského nedělníku Observer, který vyšel na sesterském zpravodajském serveru The Guardian.

Na alkoholových výletech Prahou lezou opilí turisté po sochách. ‚Naprosto zvrácené,‘ hodnotí primátor Hřib

Číst článek

Novináři listu se v českém hlavním městě připojili k jednomu z takzvaných „pub crawl“, při nichž turisté organizovaně v centru města obráží jeden bar za druhým. Deník upozorňuje, že oproti roku 2000, kdy do Prahy ročně zamířilo 2,62 milionu cizinců, se počet v posledních letech prudce zvýšil – v loňském roce na bezmála osm milionů lidí. Tyto turisty přitom neláká jen pražská architektura a historie, ale také levné pivo. 

Trend podle listu Observer vytlačuje z pražského centra starousedlíky a proměňuje ji v turistickou zónu. Podle Jana Šterna, nočního starosty Prahy, jde o pochmurnou vizi. Město proto spustilo kampaň, v níž chce vysvětlit turistům, jak se chovat v centru města v nočních hodinách. Chce jim tak připomenout, že Pražané žijí i v centru města, že se nesmí na ulici pít alkohol a od desáté večer platí noční klid, popsal už dříve pro Radiožurnál. 

Novináři nedělníku problém v angličtině pojmenovávají „over-tourism“, což ve volném překladu znamená přílišný nápor turistů, za kterým podle listu stojí levné letenky i ubytování ve stylu Airbnb. Jde navíc o problém, který trápí nejen Prahu, ale i další evropské metropole, jejichž obyvatelé se musí přizpůsobit životu v přelidněných a v noci hlučných čtvrtích. 

Pivní kola i pandy

Podle starosty Prahy 1 Pavla Čižinského, kterého Observer cituje, centrum ztrácí své kvality pro běžný život. Centrum se stává zlatým dolem, kde můžete vydělat peníze, nikoliv však místem pro život. Je to velice závažný problém, říká starosta. „Ti, kdo chtějí na přítomnosti turistů vydělat, situaci jen zhoršují, dodává. 

21:00

Informační kampaň, omezení dopravy, pokuty: noční starosta bojuje proti hluku v centru Prahy

Číst článek

Taková komercializace je podle listu ve městě vidět všude, ať už jde o obchody se suvenýry, masážní salóny zářící nejrůznějšími barvami nebo tanečníky v obřích pandích oblecích na Staroměstském náměstí. Ti mají z ulic Prahy zmizet v září. Jsou to ale právě komerční alkoholové výlety po městě, které podle listu mění charakter metropole nejvíc a vyhání z jejího centra obyvatele. 

Jako příklad vyzdvihuje například projížďky na pivních kolech, které nabízí svezení až 12 lidem, zatímco si mohou dopřát neomezené množství piva a z vozítka se line hlasitá hudba. Jízdy však představují podle kritiků problém nejen pro obyvatele centra, ale také pro provoz na silnicích, jež často blokují. 

Mezi další problémy patří turistické průvody k Lennonově zdi na Malé Straně, podnapilé lezení na sochy z dílny Davida Černého na Kampě či močení na památník Okřídleného lva na pražském Klárově, který je věnován pilotům RAF. List dodává, že podobné aktivity a neklid v centru města, se výjimečně promění také ve vandalství. Příkladem je posprejování Karlova mostu dvěma německými turisty minulý měsíc. 

Praha vzorem?

Jednou z reakcí města na podobné případy je již zmiňovaná informační kampaň. V metru jsou už nyní například k vidění plakáty, které upozorňují na noční klid a informují o pokutách za jeho porušení.

Dva cizinci posprejovali Karlův most. Strážníci je chytili přímo při činu

Číst článek

Praha 1 dále podporuje obyvatele, aby nahlašovali porušování nočního klidu v nemovitostech využívaných ke krátkodobým pronájmům, popisuje Observer s tím, že tvrdší postihy za porušování pravidel čekají také ty, kteří alkoholové túry po pražských barech nabízejí.

I přes zážitky nespokojených obyvatel centra města nedělník článek uzavírá s tím, že v boji s nočním životem a turisty přeplněným centrem může sloužit jako inspirace – třeba pro Budapešť.

Když porovnám Budapešť a Prahu, vidím, že tam je turismus mnohem lépe zvládnutý, řekl pro list Daniel Nemet z maďarské metropole, který stojí za inciativou za udržitelný noční život v Budapešti. Máme mnoho podobných problémů. Praha je ale napřed, už jen tím, že má nočního starostu, že poskytuje turistům informace o tom, co dělat a nedělat, a je obecně proaktivní. Budapešť by se mohla mnoho učit, doplnil.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme