Kuchyně pro šlechtu i gondoliéry. Procházka po tom nejlepším, co se v Benátkách tradičně připravuje

Ještě jsem stále plná osvěžujících Benátek, které jsem před nedávnem navštívila. Promítají se mi mozaiky galerií, výstav, paláců, které svou výstavností nedělají ostudu dávné slávě. Gondol a gondoliérů, úžasných bister a skvělých restaurací, barevného trhu s ovocem a zeleninou, který plynule přechází v rybí trh plný čerstvých ryb a darů moře.

Praha/Benátky Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voní mi právě přinesená káva ke stolku u Canal Grande. Kávě za chvilku dělá společnost miska tiramisu, sklenka vína a úsměv obsluhy. Nedaleko postávají pruhovaní elegantní gondoliéři s vypracovaným tělem a se slamákem na hlavě.

Dagmar Heřtová

Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest.

Je čas oběda a oni už pokukují po hodinkách a domlouvají se, kdy vyrazí na rychlý společný oběd do své hospůdky. Posilněni se poté zase budou věnovat „hostům“ na palubě vyšňořeného plavidla.

Jednu takovou hospůdku znám a ráda tam zajdu. Tímto vás dnešní gastroglosou zvu jak na gurmánské pochutnání, tak na malou procházku po tom nejlepším, co se v Benátkách v kuchyních tradičně připravuje.

Trattoria Al Calice

Začnu bez kliček a rovnou zajdeme do mé oblíbené trattorie, ležící v ulici Calle dei Stagner. Od slavného náměstí svatého Marka je to asi sedm minut chůze úzkými uličkami. Anebo to řeknu jinak: nejde ji minout. Při návštěvě Benátek sem vždy zajdu na jídlo, přestože ji nikdy nehledám cíleně. Kupodivu vždy v pravý čas jdu náhodou okolo, pozdravíme se a zajdu dovnitř. Vždy se tady dobře najím, poklábosím s personálem a spokojená odcházím.

Trattoria Al Calice, kam chodí gondoliéři | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Jednoduše se zničehonic objeví na trase bezcílného bloumání úzkými uličkami města. V čase oběda tady vždy najdete pruhovaná trika a výstavní slamáky převážně s modrou nebo červenou krempou. To, že je oblíbenou destinací gondoliérů, je samo o sobě tím nejlepším doporučením. Prostředí je příjemné, obsluha se o vás nevtíravě zajímá a jídlo je takové, dalo by se říci, normální místní (což je vlastně také ta nejlepší pochvala).

Trattorii jsem zvolila jako reprezentanta benátské a italské kuchyně, vždy tady najdete většinu jídel, které patří mezi TOP typické místní pokrmy. Tím jsem se dostala k tomu hlavnímu, o čem má být mé „gastroglosové“ povídání. Ale před tím zajdu do historie a pohovořím o gondolách.

Gondola a gondoliéři

Gondola coby vodní dopravní prostředek patří k největším atrakcím a nelze vynechat jízdu po kanálech se zasvěceným vyprávěním, následně doplněné zpěvem operních árií gondoliéra. Ten se mezi tím stačí bravurně vyhýbat jiným gondolám, zásobovacím loďkám všech velikostí i rychlým motorovým člunům policie a finanční stráže.

Někdy mívám pocit, že dokáže gondolu ohnout okolo rohu honosných paláců a domů. Vždy na milimetr přesně odhadne, kudy se protáhnout, kdy zacouvat, kdy zrychlit a kdy zastavit. K tomu všemu mu stačí štíhlá černá gondola, dlouhé pádlo, noha ve správném úhlu ukotvená na lodi či zapřená o stěnu domu. Takto lze rychle měnit kurz. Gondoliér ale musí mít bohaté zkušenosti na jinak bouřlivých a zároveň klidných vodách kanálů.

Zaparkovaná nádhera plná gondol | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Gondoly prokazatelně brázdí Benátky od roku 1094, kdy se o nich našla první zmínka v zákoně regulujícím dopravu v laguně. Řecké pověsti tvrdí, že gondolou převážel Charon mrtvé do podsvětí, ale předem upozorňuji, že odtud ona černá barva nepochází. To až v roce 1562 byl v Benátkách vydán zákon, který zamezoval přehnaně zdobit lodě a určil, čím může být gondola ozdobena a jakou má mít barvu. Do té doby to byl chaos a každý vlastník gondoly chtěl ukázat, jak na tom je, proto je zdobil a barvil mnohdy až nevkusně.

Zákon povolil vyzdobit loď dvěma mořskými koníky a na přídi hrotem zvaným pettite. Gondoly byly i v soukromém majetku a bohatí měšťané mohli vlastnit více gondol a k tomu příslušející obsluhu. Gondoly měly ve 13. století až 12 vesel. Zhruba o 300 let později bylo na kanálech husto, počet registrovaných plavidel dosahoval asi 10 000 a lodě sloužily jak k přepravě osob, tak i materiálu. Dnes v Benátkách uvidíte asi čtyři stovky gondol sloužících především k turistickým projížďkám. Veřejnou přepravu zabezpečuji tzv. vaporetti, což je vlastně autobus na hladině.

Že musí gondoliérům po náročné plavbě vyhládnout, jsem už psala. Oklikou jsem se tedy dostala k tomu, co si v tratoriích dopřávají a co je dopřáno i turistům.

Typická jídla v Benátkách

Typická jídla Benátek vycházejí z kulinářské tradice oblasti Veneta a jsou tradičně založena na rybách. Benátčané jsou na svoji kuchyni a místní suroviny mimořádně pyšní, návštěva vyhlášeného benátského trhu je jen malým příkladem. U jídel musím začít rizotem (špagetami) vařeným se sépiovým černým inkoustem, v jídelníčku tuhle pochoutku najdete pod názvem: Risotto al nero di seppia.

Bigoli v luxusnějším podání s humrem a sušenými rajčátky | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Pokračuji těstovinami v sardelové omáčce s názvem Bigoli Salsa. Ačkoliv tento pokrm vypadá obyčejně, je chuťově na výši. Jde vždy o domácí těstoviny silnější než špagety se salsou z cibule a ančoviček. V mnohých restauracích podávají Bigoli luxusněji s krevetami a humrem. Asi nejznámějším jídlem budou sardinky naložené ve sladkokyselé marinádě, ke kterým vám dám i recept, tady jim říkají Sarde in Saor. V Trattoria Al Calice je podávají s bílou polentou.

Mezi další autentická jídla patří pokrm, který miloval i nejeden benátský dóže. Je to opět rizoto s názvem Risi e bisi, v podstatě se jedná o hustou polévku z masového vývaru s rýží a hráškem. Podávat se může i s osmahlou panchettou.

Mezi nejlepší místní jídla patří naložené sardinky. Zde je podávají s bílou polentou | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Pochoutkou jsou benátské krevety a škeble. Jsou však omezeny sezonou od května do konce srpna a dostanete je jak v restauracích, tak na ulici ze stánku do kelímku. Hluboce smažené směsi krevet, kalamárových kroužků a rybích kuliček v těstíčku se říká Fritto Misto.

Rychlou chutnou svačinkou může být i Baccala Mantecato, což je pasta vyrobená ze sušené tresky, která se pár dnů máčí ve vodě, natrhá se na kousky a s olejem se vyšlehá do jemného nadýchaného dipu. Tohle já moc ráda, protože se do pasty může přidávat spousta bylinek! Ovšem jedinečnou pochoutkou je treska s rajčatovou omáčkou, servíruje se na plátku ciabatty.

Rychlé a chutné občerstvení je v Benátkách na každém rohu | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Benátky stojí na moři, které bylo a je plné námořníků. Těm se kdysi na cestu připravovaly sušenky (suchary) s názvem Baicoli. K názvu přišly tak, že svým tvarem připomínají rybu mořského vlka, jemuž se v místním dialektu říká baicoli. Jenom podotýkám, že jejich příprava je zdlouhavá a lepší je si originál zakoupit přímo na místě coby chutný suvenýr. Benátská aristokracie si sušenky ráda namáčela do vína a smetany, aby ne, jsou to přece jenom sušenky.

Svět bez vína by byl jiný. Upečte si rustikální italský koláč s hrozny

Číst článek

Když jsem u sladkého, nelze nevzpomenout ještě jednu sladkou pochoutku Pincia, kterou si dávám v cicchetteriích s malou kávou. Podávala se hlavně o Vánocích a připravuje se ze starého chleba, vlastně jde o chlebový dezert, který se dnes peče celoročně.

Ve stáncích na rohu ulic se můžete kvalitně občerstvit Tramezzini, což je měkký sendvič s nepřebernou škálou náplní a chutí.

Vybrala jsem jídlo pro Benátky typické a také s ohledem na možnosti běžného turisty. Pokud jste se naladili, neváhejte a do Benátek se vypravte, jsou i v tuto roční dobu přívětivé, přátelské a chutnají!

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme