Dehydratace hrozí v zimě stejně jako v létě. Nepodceňujte pitný režim i během nákupní horečky

Chladnější počasí může člověka přivést k dehydrataci stejně jako letní parné dny. Pravidelný pitný režim se musí dodržovat stále. Podle docenta Pavla Těšínského z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady můžou být na vině špatné návyky z dětství nebo nákupní horečky. Více v rozhovoru pro Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozor na dehydrataci bychom si měli dávat všichni.

Dehydratace může nastat i v zimě | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Laicky bych řekl, že pohybové aktivity máme v zimě méně a méně toho lidi asi i vypotí. V čem je tedy zimní období z hlediska ztráty tekutin rizikové?
Není to tak úplně pravda, nejde jen o ztráty potem, ale v zimě je velmi nízká vlhkost vzduchu a ztrácíme velké množství tekutin i touto formou. To je tekutina, kterou nevidíme.

Má být pitný režim v letním a zimním období odlišný? Nebo máme pít stále stejně?
Ten režim je pouze jeden. Je jenom různá potřeba tekutin. To znamená vody a elektrolytů. Nicméně i v našem vysoce civilizovaném prostředí jsou skrytá určitá rizika. Blíží se nám advent a nákupní horečka a mnoho lidí tráví řadu hodin se svými rodinami v nákupních centrech. Ta centra jsou klimatizovaná, ale všimněte si kolem sebe, že lidé jsou oblečení tak jako na venek.

A k tomu přichází stresová reakce z nakupování a hledání zboží a dárků a také to, že nápoje jsou obvykle drahé. A z toho plyne to, že příjem tekutin je nižší, než je jejich ztráta během několikahodinového pobytu v nákupním centru.

Nákupní centrum (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Jak často řešíte v zimním období nějaké případy, že lidé jsou dehydratovaní?
Nejčastěji u starších pacientů, obecně ve stáří, je menší pocit žízně. A potom pediatři se velmi často setkávají s dehydratací u dětí. Tady bych chtěl upozornit na jednu věc.

Blíží se lyžařská sezona a malé děti jsou často oblečeny do skafandrů. Ty se velmi komplikovaně svlékají, a několikrát jsem během lyžování od maminek slyšel napomenutí dítěte, aby ještě chvilku vydrželo a aby tolik nepilo, protože svlékat kombinézu je v zimě velmi obtížné. Zní to anekdoticky, ale může to být velký problém, protože malé dítě si pak může zafixovat návyky, které pro život nemusí být zdravé.

Litr a půl vody denně je mýtus, na hydrataci se podílí i jídlo, píše francouzský deník

Číst článek

Hodně pít je také v poslední době móda. Povězte z druhé strany, jaké množství je už pro člověka rizikové? Mluvíme tedy stále o období, kdy není vedro.
Číslo se nedá říct, všechno závisí na rovnováze mezi příjmem a výdejem, respektive mezi potřebou a skutečným výdejem. Spíše musíme rozlišovat, jestli se jedná o zdravého člověka, který má zachované všechny regulační mechanismy, nebo zda se jedná o člověka v nemoci.

Horečka například sama o sobě vede ke zvýšeným ztrátám tekutin a zvýšené potřebě, v těžkém stavu možnost člověka hradit tekutiny přirozenou cestou může být omezena. Stejně tak je tomu u pacientů s chronickými nemocemi, například nedobře kompenzovaným diabetem nebo různými endokrinními poruchami, infekcemi a podobně.

Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme