„Vedro je náročné. Pokud venkovní teplota překročí 30 stupňů a provoz má 500 stupňů, tak je to pro ty zaměstnance velmi náročné,“ říká ve válcovně drátů lisař Zdeněk Byrtus.
Přestože pití většího množství vody, než tělo potřebuje, pravděpodobně není zdraví škodlivé, výroba čisté pitné vody není zadarmo, upozorňují autoři studie.
Podle lékařů by pacienti měli pilulky zapíjet 300 až 600 mililitry tekutin. Ideální je obyčejná voda, případně ovocný anebo slabý černý čaj. Pokud lék zapíjí málo anebo vůbec, nemusí účinkovat.
Nedostatek tekutin může i v zimě vést k dehydrataci. Rizikovou skupinou jsou hlavně staří lidé a děti. Nutností je dodržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin.
Pítka v Praze lidé najdou ve Františkánské zahradě, Jungmannově náměstí a Jilské ulici. Všechna místa se jednou za měsíc kontrolují a voda z nich je pitná.
Zatímco jeden se spokojí jen s trochou vody denně, druhý vypije i několik litrů. Pocit žízně je nám totiž dán geneticky. Pozor na dehydrataci bychom si ale měli dávat všichni.
Česká republika zažívá další tropický víkend. Pokud lidé nedodržují pitný režim a příliš se vystavují slunečním paprskům, hazardují se zdravím. Pocit slabosti může vést až ke kolapsu celého organismu. V takovém případě je nutná první pomoc.
Hygienici během horkých dnů kontrolují podmínky zaměstnanců v rizikových provozech. Podle norem totiž musí zaměstnavatelé zajistit pracovníkům pitný režim.
Ve velkých vedrech má člověk větší žízeň a pít by měl, jinak mu hrozí dehydratace. Pozor na pravidelný příjem tekutin musí dávat zvlášť senioři a rodiče malých dětí. Starší lidé a děti totiž pocit žízně příliš nevnímají. Doporučují se hlavně neslazené, spíše vlažné a nealkoholické nápoje. Zapomínat by se nemělo ani na doplnění minerálů.
Ve vedrech je důležité dodržovat dostatečný pitný režim. Jen tak lze minimalizovat nebezpečí kolapsů. Aby neměli zdravotní problémy řidiči autobusů a tramvají, dodává jim liberecký dopravní podnik dostatek nápojů a vitamínů.
Pitný režim je důležitý v kariéře každého sportovce, ale v těchto dnech to platí dvojnásob. Na pražském Strahově se o tom přesvědčili mladí fotbalisté, kteří si skoro za čtyřicetistupňového vedra zahráli finálový turnaj Coca-Cola Školského poháru.
Předpovědi meteorologů se vyplnily a venku už čtvrtý den panují tropická vedra. Reportér Radiožurnálu Petr Kadeřábek se dopoledne vydal zjišťovat, jak je to se sportováním v dusnu a horku. Sedl na kolo a vypravil se po cyklistických stezkách v Kladně a jeho okolí.
Už druhý den jsou na jihu Čech teploty přesahující třicet stupňů. Lékaři radí dodržovat pitný režim, seniorům a dětem doporučují nevycházet ven a snížit fyzickou aktivitu.
Dodržování pitného režimu je pro řadu lidí stále neznámou věcí. Jak ale upozorňují lékaři, malým nebo naopak příliš velkým přísunem tekutin si lidé mohou poškodit zdraví.
Položili jste si někdy otázku, co ovlivňuje výkony vrcholových sportovců? Faktorů je mnoho. Především fyzická připravenost a psychická pohoda. A také správný pitný a stravovací režim. Důležitou roli hraje i v případě jedné z opor basketbalové reprezentace a pražského ZVVZ USK Evy Vítečkové. Nic v tomto směru nechce podcenit. Dodatečná olympijská kvalifikace a možnost zahrát si pod pěti kruhy v Londýně je tou největší motivací.
Tropická horka, která nás čekají v následujících dnech, bychom podle lékařů neměli brát na lehkou váhu. Při extrémních teplotách je třeba dodržovat pitný režim, zvolit vhodné oblečení a pokrývku hlavy. Je také dobré se zbytečně nevystavovat přímému slunečnímu záření.