Dva poslanci ODS navrhují zrušit zákon, který zakazuje maloobchodní prodej o vybraných svátcích. Ten platí osm let. Viceprezident Hospodářské komory je ale zvědavý, jak se k tomu postaví pětikoalice.
Prodejní dobu během svátků už několik let omezuje zákon o maloobchodu. Výjimku mají ale třeba čerpací stanice nebo obchody na letištích nebo nádražích.
Údaje ruského statistického úřadu Rosstat zveřejněné 1. listopadu ukazují obrovský nárůst cen některých potravin oproti roku 2022. V případě zelí o 74 procent, pomerančů o 72 a okurek o 47 procent.
Při nákupech na internetu by měli být lidé obezřetní, nově totiž mohou nakupovat přes online tržiště, tedy velké firmy, které zprostředkovávají zboží od zahraničních prodejců.
Češi při nákupech politickou situaci v Polsku mnohdy neřeší, řada z nich o volbách vůbec neví. „To je mimo nás, politika. Jezdíme sem jednou za čas – pro benzin, masíčko,“ říká paní Jaroslava.
Někteří prodejci můžou dát svým zaměstnancům volno, většina ale bude mít otevřeno podle běžné otevírací doby. Nejbližším svátkem, během kterého musí velké obchody zavřít, bude Den české státnosti.
Společnost Česká distribuční vytvořila pro Český rozhlas Plus analýzu slevových letáků sedmi největších potravinových řetězců. Oproti lednu se v únoru ceny základních potravin v akci mírně snížily.
„Lidé snižují částky za průměrný nákup. Když jdou do obchodu, tak nakoupí výrazně méně, protože otáčí každou korunu,“ podotýká s tím, že prudce naopak vzrostly nákupy v Polsku, a to až desetinásobně.
Svoji provozovnu například zrušilo i Středisko SOS s oblečením z druhé ruky. „Chodilo tam málo lidí. A ti, co chodili, neplatili dostatečně,“ potvrzuje vedoucí prodejny.
27:09
Praha||Iva Hadj Moussa, Richard Vrdlovec, kac|Společnost
„E-shop by neměl mít problém s přijetím zboží bez cedulky, zákon nám ani neukládá to vrátit v původním obalu. V obchodě záleží na domluvě,“ tvrdí vedoucí právního oddělení organizace dTest Šmelhaus.
Zřejmě nejnápadnější je údaj o tom, že utratili o dvě a půl procenta méně než v časech před krizí, tedy v listopadu 2019. To je nejhorší výsledek z celé Evropy.
V českém tisku se v pátek dočtete o zlevňování bytů. Téma Hospodářských novin. A růst cen potravin se naopak podle Mf Dnes nezastaví. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Letošní Vánoce možná budou o trochu horší než ty loňské, ale krizové rozhodně nebudou, Češi nakupují navzdory deklarované krizi, a to minimálně od chvíle, kdy vláda oznámila zastropování cen energií.
Některé prodejny urychlují nákup úsporných technologií a víc investují do solárních panelů či tepelných čerpadel. Supermarkety se také s výhledem na zimu chystají na regulaci teploty přímo v provozu.
Ruské zboží zákazník v českých internetových obchodech prakticky nenajde. E-shopy tak vyjadřují solidaritu vůči Ukrajině, která už dva týdny čelí ruským útokům.
Blíží se nutná výměna starých kotlů, připomíná Mf Dnes. Vinaři zvýšili ceny až o patnáct procent za láhev, všímá si Regionální Deník. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Pravidla otevírací doby upravila vláda ve středu, protože podle zákona by kvůli trvajícímu nouzovému stavu neplatila. Nouzový stav kvůli koronaviru platí v Česku do soboty 25. prosince.
Některým e-shopům tak už v průběhu září rostly prodeje o desítky procent. Nejvíc lidé nakupovali hračky pro děti. A internetové obchody hlásí, že objednávek přibývá.
Zákon o prodejní době se nevztahuje na obchody s prodejní plochou pod 200 metrů čtverečních, čerpací stanice nebo lékárny, ale také obchody na letištích či nádražích.
Na 97 procent zákazníků bere při nákupech v internetových obchodech ohled na zkušenosti předchozích nakupujících, které popsali v recenzích, ukazuje průzkum.
Drobné zásilky v ceně do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, které přicházejí ze zemí mimo Evropskou unii, už nebudou podléhat osvobození od DPH, píše deník E15. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Necháváte si zboží z e-shopů posílat do samoobslužných výdejních boxů? Síť těchto automatických stanic se letos výrazně rozroste. Ze současné tisícovky skříní jich má být v Česku až trojnásobek.
Velcí obchodníci překryli od neděle nepovolené zboží igelitem nebo uzavřeli uličky mezi regály. Problémy se zákazníky nejsou, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Koronakrize přiměla Čechy změnit své nákupní, ale i platební zvyklosti. Do popředí se dostaly nejen online platby kartou, ale i odložené platby za zboží.
Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) také upravila pravidla omezující volný pohyb, aby nebylo povoleno jen nakupování základního zboží.
„Stačí jen pár ťuknutí do mobilu a dluh je na světě,“ varuje jeden z autorů Indexu odpovědného úvěrování David Borges. Podle něj není u dárku důležitá cenovka, ale spíše to, že někomu udělá radost.