Konec epidemie eboly v Guineji. Díky předchozí zkušenosti se podařilo zabránit šíření, řekl šéf WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v západoafrickém státě Guinea. Krvácivá horečka se v zemi začala šířit v únoru, nakazilo se jí 16 lidí, z nichž 12 zemřelo, uvedla agentura Reuters. Nebezpečná choroba se v Guineji letos objevila poprvé od epidemie z let 2013 až 2016, kdy v západní Africe zabila přes 11 300 lidí.

Konakry Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dezinfekce během epidemie eboly

Dezinfekce během epidemie eboly | Foto: Reuters Staff | Zdroj: Reuters

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v sobotu prohlásil, že Guineji se podařilo dostat pod kontrolu výskyt eboly a zabránit jejímu rozšíření za hranice právě díky zkušenostem, které svět získal při někdejší epidemii v západní Africe, a díky rychlé a koordinované reakci.

Guinejská vláda vyhlásila epidemii eboly. Čtyři lidé zemřeli, včetně zdravotní sestry

Číst článek

Světová zdravotnická organizace sleduje každé nové propuknutí eboly s velkými obavami. V posledních letech se tato nemoc vyskytovala především v Kongu.

Dosud nejhorší epidemie eboly na světě vypukla v prosinci 2013 právě v Guineji. Odtud se virus rozšířil do sousední Libérie a Sierry Leone. Nakonec se dostal do deseti zemí včetně Španělska a Spojených států. Do roku 2016, kdy epidemie skončila, se objevilo na 28 600 zdokumentovaných případů. Přes 99 procent z nich připadalo na Guineu, Libérii a Sierru Leone.

Ebola je vysoce nakažlivá a může zabít až 90 procent nakažených. Poprvé byla zjištěna v roce 1976 u řeky Ebola v nynějším Kongu. Přenáší se kontaktem s tělesnými tekutinami a krví, způsobuje zvracení, průjem a selhání orgánů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme