‚Neinvazivním způsobem z pohodlí domova.‘ Nový tampon umí testovat pohlavně přenosné choroby

Britský start-up, který se zabývá gynekologickým zdravím, představil tampon pro diagnostiku pohlavně přenosných chorob. Tato zdravotní pomůcka slouží jako PCR test, který zjišťuje přítomnost chlamydií, kapavky, trichomonád, mykoplazmat či ureaplazmat, a užívá se místo stěrů, které by žena musela podstoupit u gynekologa, napsal list The Guardian.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tampon

Britský start-up, který se zabývá gynekologickým zdravím, představil tampon pro diagnostiku pohlavně přenosných chorob (ilustrační obrázek) | Foto: Mykhailo Polenok | Zdroj: Profimedia

Cílem screeningové sady je urychlit diagnostiku a léčbu, zejména u skupin pacientek, které se obávají nebo stydí podstoupit test, uvedl start-up Daye, který tampón uvedl na trh. Informoval o tom britský The Guardian.

Nově HIV pozitivních přibylo v Česku méně než loni. Infekce se nejvíce přenáší mezi muži, podíl ale klesá

Číst článek

Britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) varoval, že roste počet lidí, kteří se nakazí sexuálně přenosnými nemocemi. V Británii byl v roce 2022 zaznamenán 24procentní nárůst oproti roku 2021. Ženy jsou statisticky ohroženější než muži kvůli své fyziologii.

Start-up „nově definuje“ testování pohlavně přenosných nemocí, uvedla lékařka Michelle Tempestová, která přednáší o lékařském právu a etice na Cambridgeské univerzitě. Tento tampon podle ní ženám umožní převzít kontrolu nad svým zdravím „neinvazivním způsobem z pohodlí vlastního domova“.

Tampon je v Británii odeslán do laboratoře k testování a výsledky jsou zpracovány do pěti pracovních dnů. Aplikátor umožňuje uživatelce dosáhnout na děložní čípek bez použití gynekologických zrcátek.

‚Revoluce v prevenci.‘ Kondomy budou ve Francii pro lidi od 18 do 25 let zadarmo, oznámil Macron

Číst článek

Epidemioložka Emma Hardingová-Escheová vyjádřila obavy ohledně některých forem domácího testování. Mohly by podle ní být nevhodné mimo jiné pro to, že by mohly vést k nadměrné léčbě například při ureaplazmatické infekci. Doporučeným typem odběru podle ní zůstávají u žen stěry a u mužů odběr vzorku moče.

Testovalo 600 pacientek

Uvedení tamponu na trh následuje po klinických studiích s 600 pacientkami.

„Během posledních několika měsíců jsme shromáždili značné množství údajů z našeho diagnostického tamponu. Zaznamenali jsme jednoprocentní neúspěšnost testu z důvodu nedostatečného odběru vzorku ve srovnání s deseti a více procenty, která byly zaznamenána u stěrů,“ uvedla zakladatelka start-upu Valentina Milanova.

Na rakovinu prsu se v Česku umírá méně než před 20 lety, ačkoliv případů je víc. Pomáhá screening

Číst článek

„Jsme také schopni výrazně snížit chybovost při odběru vzorků, což je ideální přístup pro domácí odběr vzorků v rámci naší strategické iniciativy na zkrácení čekacích dob pacientů a zlepšení přístupu k péči,“ dodala.

Obavy s nadměrnou léčbou

„Jsme si vědomi obav souvisejících s nadměrnou léčbou a rezistencí na antibiotika. Proto naše klinické protokoly zahrnují edukaci o obnovení zdravého vaginálního mikrobiomu jako prvního klíčového opatření ke snížení zátěže ureaplazmaty a mykoplazmaty,“ uvedla Milanova.

„Studie ukazují, že za podmínek zdravého vaginálního mikrobiomu a nepřítomnosti bakterií souvisejících s bakteriální vaginózou se ureaplazmata... mohou snížit sama. Léčba se doporučuje pouze v případě vysoké bakteriální zátěže a nepřítomnosti jiných infekcí nebo anamnézy nevysvětlitelné opakované ztráty těhotenství,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme