Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky každý rok složí příslušné zkoušky a může začít pracovat jako praktický lékař pro dospělé asi 120 doktorů.
„Jsou tam světlé ostrůvky, ale většina populace čeká, že je systém opraví,“ říká zakladatelka organizace Loono a lékařka Kateřina Šédová, kterou prezident vyznamenal medailí Za zásluhy I. stupně.
„Musíme projít určitou dedoktorizací, ne všechno musí dělat doktor. Hlavně ať to dělá člověk, který to umí, ale nemusí mít titul MUDr,“ říká epidemiolog.
Zjistit nádor slinivky břišní z pár mililitrů krve. Kdysi sen, už brzy možná skutečnost. V Česku začíná klinická studie Lidipica. Za unikátní metodou stojí analytičtí chemici z Univerzity Pardubice.
Jindřicha Vobořila před odvoláním nezachránilo ani přimlouvání odborníků. Kromě absence expertů ve vysokých pozicích ale českou adiktologii brzdí i nedostatek financí.
Národní protidrogový koordinátor Vobořil k 31. srpnu končí ve funkci. Vláda zatím jeho nástupce nevybrala. Premiér Petr Fiala se domnívá, že protidrogová politika je dostatečně rozpracovaná.
Lékaři evidují průměrně 400 úrazů elektrickým proudem ročně, téměř polovina se týká dětí. Právě žákům 8. a 9. tříd a středoškolákům je určený nový projekt s názvem „Elektrický oblouk".
Česko patří mezi země s největší spotřebou alkoholu na celé planetě, rizikově pije každý osmý Čech nad patnáct let. Největší problém je s alkoholem u dětí.
„Správná prevence se sestává ze správného režimu života, lidé po padesátce by měli chodit na preventivní kontrolu,“ říká nefrolog a přednosta Interní kliniky FN Královské Vinohrady Ivan Rychlík.
„EU chce sjednotit systém, chce ukázat, že i to, když je někdo obětí domácího násilí, je porušování jeho lidského práva na svobodné žití a že bychom takové lidi měli chránit,“ předpokládá poslankyně.
„Nejspíš ale budeme stárnout rychleji než bohatnout a v tom případě skutečně budou muset nastat některé změny,“ podotýká expert na efektivitu zdravotního systému Koščík.
Aby norma začala platit, musí ji ještě potvrdit ministři členských zemí a Evropský parlament. Komisařka Věra Jourová (ANO) očekává, že by směrnice měla být definitivně schválena do konce dubna.
Proč se o viru, který způsobuje i rakovinu děložního čípku moc nemluví, i když se týká velké části populace? V pořadu Radia Wave Vlna odpovídá gynekoložka Daniela Suchá a novinářka Jana Patočková.
Zdraví a prevence není na první pohled téma, které by rezonovalo českou společností. Proč se lidé v Česku více nezajímají o prevenci, popisuje sociolog Daniel Prokop v pořadu Život k nezaplacení.
Zkrátí se také periodicita pro schvalování zdravotní způsobilosti majitelů zbraní z deseti na pět let. V případě pochybností bude možné nařídit lékařskou prohlídku kdykoliv.
K lidem vyloučeným ze zdravotního systému by se žádné bonusy nedostaly, což by prohloubilo jejich obtíže při vyhledávání péče. Zároveň by nedošlo k úsporám, protože nejzranitelnější jsou ti nejchudší.
Od prosince začínají nemocnice omezovat provoz, část zdravotníků odmítá sloužit přesčasy. „Po dlouhou dobu existovala šedá zóna mezi zákonnými předpisy a praxí," říká lékař Pavel Hroboň.
„Léčba je vynikající a úspěšná. Lidé žijící s HIV mají běžný život, můžou se dožít třeba sto let, jako třeba lisabonský pacient, který zemřel v roce 2019,“ říká Jiří Pavlát.
Zdravotní pomůcku představil britský start-up, který se zabývá gynekologickým zdravím. Slouží jako PCR test, který zjišťuje přítomnost chlamydií, kapavky, trichomonád, mykoplazmat či ureaplazmat.
Ročně si diagnózu rakoviny prsu v Česku vyslechne zhruba 7500 žen. V posledních letech ale vidí statistici každoroční nárůst o 100 až 150 případů. Proč to tak je, není jisté. Pacientek ale umírá méně.
Bezpečnostní těžby okolo obydlených oblastí, velkokapacitní vaky s vodou v terénu nebo nová čtyřkolka s hasičským vybavením – taková protipožární opatření učinil národní park za uplynulý rok
Loni se u VZP, jejímiž klienty je 60 procent populace, léčilo přes 50 tisíc pacientů s Alzheimerovou chorobou a náklady překročily 1,74 miliardy korun.
Onemocnění způsobené RS viry může být závažné hlavně pro malé děti nebo pro seniory. Právě senioři se se od září mohou očkovat první vakcínou, která je proti kašli, zánětu průdušek i rýmě ochrání.