Univerzita Pardubice získala patent na detekci rakoviny slinivky. Test odhalí nemoc v počáteční fázi

Univerzita Pardubice získala patent na detekování rakoviny slinivky. Metoda ji analyzuje z krve s přesností přes 90 procent. Tým analytického chemika Michala Holčapka našel způsob, jak zjistit nemoc v počáteční fázi, uvedla škola v tiskové zprávě.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Univerzita Pardubice

Metodiku týmu z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice ochrání patent | Foto: Michal Louč | Zdroj: Wikimedia - Creative Commons Attribution | CC BY 3.0,©

„Tím se rýsuje šance pro miliony lidí, kteří se dnes o tomto onemocnění dozvědí příliš pozdě,“ uvedla mluvčí univerzity Martina Macková.

2:47

Český lék na rakovinu putuje v Americe k první pacientům. Vědci doufají v investici velké firmy

Číst článek

Patent ochrání metodiku týmu z Fakulty chemicko-technologické. Diagnózu karcinomu slinivky určují na základě lipidomické analýzy tělních tekutin. Metoda by mohla být využívána v klinické praxi.

„Metodika je vhodná pro velkokapacitní screening až 20 000 vzorků za rok a dokáže detekovat nemoc se správností přes 90 procent,“ uvedl Holčapek.

Karcinom slinivky je maligní nádorové onemocnění, u kterého má pacient pouze desetiprocentní šanci, že bude žít ještě pět let. V počáteční fázi je bez jakýchkoliv příznaků, a ve chvíli, kdy se diagnóza stanoví, již pacientovi většinou nelze pomoci.

O zavedení do praxe se jedná

Úspěšné výsledky chemiků z Univerzity Pardubice se podařilo zopakovat i na spolupracujících pracovištích v Německu a Singapuru. Nedávno si vědecký tým Michala Holčapka také ověřil, že je možné metodiku použít i v klinické laboratoři, která nemá předchozí zkušenosti s analýzou lipidů.

Kvůli pandemii propáslo 80 milionů dětí očkování proti obrně, uvedla Světová zdravotnická organizace

Číst článek

„V současné době jednáme s možným strategickým partnerem, který pomůže zavedení diagnostiky do klinické praxe,“ uvedl Holčapek.

Metodika by se využívala nejčastěji u tří skupin osob. Zvýšené riziko onemocnění rakovinou slinivky mají nově diagnostikovaní pacienti s cukrovkou druhého typu starší 50 let, lidé s dědičných výskytem onemocnění v rodině, a lidé, u kterých se projevily takzvané nespecifické symptomy, tedy příznaky neodpovídající určité nemoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme