Válka se změnila. Delta je nakažlivá jako neštovice, mohou ji přenášet i očkovaní, tvrdí americký úřad

Válka proti koronaviru se změnila, tvrdí americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC). Důvodem je šíření mutace delta, která je podle úřadu stejně nakažlivá jako neštovice a můžou ji přenášet i očkovaní lidé. Způsobuje navíc vážnější průběh nemoci než dřívější varianty koronaviru. Řada zemí už kvůli delta variantě zpřísňuje opatření. O zprávě informovala agentura Reuters.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient s kyslíkovou maskou v nemocnici v Sao Paulu

Pacient s kyslíkovou maskou v nemocnici v Sao Paulu | Foto: Amanda Perobelli | Zdroj: Reuters

V interním dokumentu amerického vládního centra, který se týkal komunikace ohledně pokroku s vakcínou a její účinnosti, stojí, že rychle se rozšiřující varianta koronaviru vyžaduje nový přístup, aby veřejnost rizikům porozuměla.

Podle zprávy je u neočkovaných lidí třikrát větší pravděpodobnost, že se virem nakazí, a desetkrát vyšší nebezpečí, že nemoc bude mít vážné, nebo až smrtelné důsledky.

Dominantní mutací koronaviru v Česku se stala delta. Převládá až z 80 procent, uvedl zdravotní ústav

Číst článek

U očkovaných je pravděpodobnost nakažení menší, bez rizika ale nejsou. Jakmile se mutací nakazí, mohou ji přenášet na ostatní stejně jako lidé bez vakcíny.

Centrum proto apeluje, aby se zvýšená rizika promítla i do komunikace vůči očkovaným. „Válka se změnila,“ píše se v dokumentu, který zároveň vyzývá úřady, aby tento fakt přiznaly.

Mutace se podle amerického centra přenáší stejně rychle jako plané neštovice a svou nakažlivostí převyšuje nemoci, jako jsou Ebola, SARS, MERS, pravé neštovice nebo chřipka.

Američtí odborníci proto ve zprávě doporučují povinné očkování pro zdravotníky a všeobecný návrat k rouškám, píše agentura Reuters.

Ještě před několika měsíci přitom Centrum pro kontrolu nemocí uvádělo, že naočkovaní lidé roušky nosit nemusí. V reakci na deltu ovšem své doporučení úřad v úterý změnil.

Zdatnější virus

Světová zdravotnická organizace už prohlásila, že těžce dobyté výhry se v boji proti mutaci delta ztrácí, ale očkování stále zůstává nadějí, jak zachránit životy lidí.

„Všechny vakcíny momentálně schválené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) poskytují výraznou ochranu proti vážnému průběhu nemoci a hospitalizaci,“ řekl její přední expert Mike Ryan. „Bojujeme proti stejnému viru, který se ale stal zdatnějším,“ podotkl.

K prokázání bezinfekčnosti na covid by neměly být uznány protilátky, doporučují odborníci

Číst článek

Doposud nejrychleji se šířící varianta koronaviru už podle agentury Reuters stihla převrátit domněnky mnoha odborníků a stala se globálně nejrozšířenější mutací, aktuálně zaznamenanou ve 132 státech.

Ve čtvrtek proto americký prezident Joe Biden vyzval místní vlády, aby lidem za očkování platily. Žádá také, aby se federální pracovníci prokázali certifikátem o očkování, nebo aby procházeli pravidelným testováním, povinně nosili roušky a podrobovali se cestovním omezením.

„Hlavní věc, která se (s deltou) mění, je, že roušky budou nadále používané a ve státech, kde od nich bylo upuštěno, se k rouškám budou muset vrátit,“ vyjádřil se pro Reuters Carlo Federico Perno, šéf mikrobiologické a imunologické diagnostiky v římské nemocnici Bambino Gesù.

Řada především asijských zemí, kterým se během předchozích vln podařilo nejhoršímu šíření zabránit, nyní kvůli deltě zavádí přísná omezení. Zatímco Japonsko vyhlásilo nouzový stav, Filipíny plánují dvoutýdenní uzavírku hlavního města. Lockdown zavádí i Austrálie a Indie hlásí nejvyšší počet případů za poslední tři týdny.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme