'Absolutní odbornost a přesnost.' Cenu Ferdinanda Peroutky získali veřejnoprávní novináři Klímová a Szántó
Společnost Ferdinanda Peroutky rozdala ve středu prestižní novinářskou cenu za rok 2017. V Centru současného umění DOX ji převzala reportérka a analytička Českého rozhlasu Jana Klímová a zahraniční zpravodaj České televize Jakub Szántó. Zástupci společnosti, která cenu od roku 1995 uděluje, u Klímové ocenili formulační zdatnost vysvětlit nejsložitější ekonomické problémy. Szántó porotu zaujal připraveností a profesionalitou.
„Jana Klímová dokáže díky absolutní odbornosti, přesnosti a formulační zdatnosti vysvětlit ty nejsložitější ekonomické problémy nebo kauzy běžnému čtenáři nebo posluchači,“ vyzdvihl práci novinářky předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky Martin Groman a doplnil:
Jana Klímová
Působila jako ekonomická redaktorka v Zemských novinách, dalších šest let pracovala v Hospodářských novinách. Od roku 1999 byla v MF DNES, kde se zaměřovala na ekonomická témata. Od roku 2014 pracovala pro Respekt. V Českém rozhlase je členkou investigativního týmu Radiožurnálu a držitelkou Ceny Karla Havlíčka Borovského za rok 2011.
„V posledních letech Jana otevřela mnoho závažných kauz z oblasti českého byznysu a politiky.“
Reportérka ve svém středečním děkovném projevu ocenila pomoc kolegů: „Drtivá většina věcí, které jsem jako novinářka dělala, vždy byla ve spolupráci s kolegy, ne třeba přímo, ale vůbec v redakci – nápady, inspirace, vždy je to o nějaké práci v týmu.“
Dalším oceněným je stálý zahraniční zpravodaj České televize pro Blízký východ Jakub Szántó, který žije od roku 2013 s rodinou v Tel Avivu.
„Nelze hodnotit jen Jakubovy jednotlivé reportérské vstupy; důležitost jeho práce, týkající se izraelsko-palestinského i dříve gruzínsko-ruského konfliktu či válek v Iráku a Sýrii, tkví v jeho soustavnosti, připravenosti a profesionalitě,“ vysvětlila Veronika Bednářová ze Společnosti Ferdinanda Peroutky.
„Zabývá se historickým kontextem, vysvětluje, analyzuje, a zároveň nepoučuje, komu máme fandit: cítí jen plnou zodpovědnost za to, jak a proč zprávu prezentuje,“ dodala.
Jakub Szántó v děkovné řeči zdůraznil, že je potřeba bránit demokracii a svobodu slova.
„Svoboda slova není luxus, který přichází zároveň zadarmo. Právě svobodná, nezávislá a například veřejnoprávní média jsou prostředky pro to, aby se ta nezávislá, pravdivá a zodpovědná žurnalistika provozovala dál, protože ty hodnoty, které tady zazněly je třeba chránit a bojovat za ně,“ řekl Szántó.
Jakub Szántó
V letech 1999 – 2006 pracoval v zahraničním zpravodajství televize Nova, kde se vypracoval na pozici vedoucího zahraniční redakce a editora Televizních novin. V České televizi pracuje od roku 2006, kde mimo jiné zastával místo zástupce vedoucího zahraniční redakce a editora pořadu Události. Od července 2013 je stálým zahraničním zpravodajem České televize pro Blízký východ. Od roku 2003 přispívá do týdeníku Reflex a jiných tištěných médií.
Na předávání cen naváže 6. března beseda s letošní laureátkou Klímovou na téma investigativní žurnalistika v Knihovně Václava Havla.
Podle Peroutkovy vnučky Terezie Kaslové je smyslem a cílem udílení ceny trvalé zvyšovaní prestiže novinářské a publicistické práce, která má nezastupitelný význam pro fungování a rozvoj demokratické společnosti.
V minulých letech cenu obdržel například šéfredaktor reportážní publicistiky České televize Marek Wollner, novinář, bývalý disident, politik a překladatel Luboš Dobrovský, Petr Třešňák z Respektu či Martin Veselovský z internetové televize DVTV. Loni Cenu Ferdinanda Peroutky získal komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.
Ceny Ferdinanda Peroutky
Novinářské ceny od roku 1995 uděluje Společnost Ferdinanda Peroutky u příležitosti výročí narození novináře. Vyznamenaní mají vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku - naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy.
Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich profesní práce má mít mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka. Musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické.