Ambasády řeší tisíce žádostí Čechů o pomoc, ne všem ale vyjdou vstříc

Více než tisícovka občanů České republiky se vloni ocitla v některé cizí zemi za mřížemi, podobný počet Čechů se pak stal obětí trestného činu. Na české ambasády se proto se žádostí o pomoc obrací stále více lidí. Zdaleka ne všem je ale možné vyhovět. Možnosti velvyslanectví jsou omezené a jejich povinnosti jasně dané. Přesto se na hlavu diplomatů pravidelně snáší kritika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministerstvo zahraničních věcí

ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Marián Vojtek

„Mezi nejčastější pomoc, kterou ministerstvo poskytuje, je vystavení náhradního pasu, poskytnutí informací, případně obstarání finančních prostředků,“ říká ředitel tiskového odboru MZV ČR Vít Kolář.

"Pokaždé, když se český občan ocitne v nouzi či v nebezpečí, se snažíme uvědomit i jeho příbuzné v ČR. Jsme připraveni poskytnout tlumočníka nebo advokátní pomoc. V některých zemích jsme připraveni poradit s výběrem zdravotnického zařízení, lékaře a tak dále,“ vypočítává Kolář.

Přehrát

00:00 / 00:00

V čem občanům, kteří se ve světě ocitnou v mimořádné situaci, mohou či musí vyjít ambasády vstříc, zjišťoval redaktor Robert Mikoláš.

A jak dokládá statistika za loňský rok, konzulárních případů stále přibývá. V roce 2011 totiž bylo v zahraničí hospitalizováno 419 Čechů, 301 mělo dopravní nehodu a 417 občanů ČR zemřelo.

V takovýchto případech je pomoc zastupitelských úřadů samozřejmá. Opačně tomu ale je, když některý z Čechů spáchá trestný čin. K 31. prosinci 2011 přitom v zahraničí pobývalo ve vazební věznici či si odpykávalo trest odnětí svobody 1034 Čechů.

„Často si lidé představují, že konzul nebo český diplomat je povinen zajišťovat základní potřeby pro člověka, který se v cizí zemi dostal do vězení. Myslí si, že jim tam budou nosit časopisy, jídlo, že je budou zásobovat penězi a že je budou pravidelně navštěvovat. To samozřejmě není v našich silách,“ podotýká ředitel tiskového odboru MZV.

Nejsou však výjimečné ani případy, kdy se na český konzulát obrátí člověk, který při dovolené třeba píchl kolo. Nebo žena, kterou po manželské hádce, nechal její muž bez prostředků a odjel domů.

‘Česká ambasáda zaspala‘

Pomoc je tedy určena především těm, kdo se ocitnou v opravdové nouzi, jako například cestovatel Jiří Stejskal, který v srpnu 2010 zažil smrtící záplavy v indickém Léhu. Přívalová vlna tehdy zabila na 200 lidí a smetla část města z povrchu. Podle pana Stejskala ale česká ambasáda zaspala a postiženým se prý dostatečně nevěnovala.

„Problém vidím především v tom, že česká ambasáda nekontaktovala rodinu. Vyslanec také přijel do oblasti pozdě. V době, kdy už tři dny byli ostatní zástupci nejen z členských zemí Evropské unie na místě,“ tvrdí Jiří Stejskal, který si stěžuje i na poskytnuté léky:

„Zástupce ambasády přivezl léky s tím, že si mezi nimi máme vybrat, že k tomu nemá příbalový leták. Což chápu, že se k tomu v Indii nedodává, ale alespoň zjistit si elementárně na co jsou léky určené, to nezjistil.“

Velvyslanectví v Dillí ale jeho kritiku odmítlo s tím, že udělalo v dané situaci maximum. Argumentovalo také, že srovnatelné státy EU do ohrožené oblasti nevyslaly žádného svého zástupce.

Kapacity zastupitelských úřadů jsou omezené

Pravdou je, že kapacity českých ambasád jsou velmi omezené, a to nejen v Indii. Vždy také záleží i na konkrétních lidech a platí to pochopitelně i v diplomacii.

Každý konzulární případ je pochopitelně jiný, a pokud se někdo z českých občanů dostane do mimořádné situace, ať už je v ohrožení života nebo se dostane do zajetí a podobně, tak se ministerstvo zahraničních věcí snaží využít všechny možnosti, jak problém vyřešit.

„Často to bývá spojeno s flagrantním porušením práv českého občana nebo třeba s velkou nehodou. Vzpomenul bych konkrétně například havárii studentů v Jižní Americe nebo případ zadržených Čechů v Zambii. Tam se ministerstvo angažuje, protože jde o principiální případ, kdy je nutné, aby se český stát o své občany v krajní nouzi postaral,“ říká Vít Kolář.

Dodává, že jde hlavně o země s nestandardním právním prostředím či jiným zdravotním systémem a našinec v těchto státech nemá moc možností se sám o sebe postarat. Vždy je ale dobré se před cestou do zahraničí informovat o aktuální situaci v dané zemi, a to na stránkách MZV. Dobré je s sebou mít i telefonní číslo na český zastupitelský úřad.

Robert Mikoláš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme