Právní analýza Evropské komise není oficiální, vracení dotací Agrofertu teď nehrozí, řekla Schillerová

Vracení dotací zemědělského koncernu Agrofert nyní podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nehrozí. Právní analýza Evropské komise není oficiální, uvedla. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) řekl, že převedení koncernu Agrofert do svěřenského fondu je dostatečnou zárukou, aby český premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebyl ve střetu zájmů. Ukázala to podle něj analýza, kterou resort spravedlnosti vypracoval.

Praha / Brusel (Aktualizováno: 8:42 3. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Foto: Petr Hloušek / Právo | Zdroj: Profimedia

Podle uniklé zprávy Právní služby Evropské komise, o níž o víkendu informoval britský The Guardian, má Andrej Babiš stále zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, i když koncern vložil do svěřenského fondu. 

Guardian: Evropská komise viní Babiše ze střetu zájmů v souvislosti s dotacemi Agrofertu

Číst článek

A jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Dokument rovněž upozorňuje na to, že Česko možná bude muset vrátit část ze zhruba dvou miliard korun, které letos Agrofert na dotacích získal.

‚Řádně fungující svěřenský fond‘

Ministři přišli před novináře ještě před zasedáním kabinetu, na němž mají členové vlády analýzu prodiskutovat.

Kněžínek uvedl, že právníci nevidí žádný důvod pro změnu současného znění zákona o střetu zájmů, podle kterého Babiš svůj majetek do svěřenského fondu převedl.

„Jde-li o řádně fungující svěřenecký fond, potom je zajištěno, aby k žádnému střetu nedošlo… Správcem svěřeneckého fondu je třetí osoba a ta nese odpovědnost,“ uvedl na dotaz, zda je ošetřena i účast Babišovy ženy Moniky v orgánech svěřenského fondu.

Doplnil, že nechce spekulovat. Uvedl rovněž, že analýza, o kterou ho požádala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), je obecná a ani jednou v ní nestojí jméno Andrej Babiš ani slovo Agrofert.

Dostálová: Je třeba počkat

Podle Dostálové požadavek na analýzu vyplynul z podnětu Transparency International Evropské komisi. „16. října jsme obdrželi dotaz Evropské komise. Udělali jsme screening projektů a na základě těchto věcí jsem požádala ministerstvo spravedlnosti o analýzu střetu zájmu v souladu s českými zákony,“ popsala důvod vzniku posudku.

Z evropského nařízení, které vstoupilo v platnost 2. srpna, podle Dostálové vyplývá střet zájmu osob, které se podílejí na plnění rozpočtu unie. „A tam skutečně i v souladu s českými zákony nevyplývá žádná vazba na premiéra České republiky, protože premiér se nepodílí na žádném schvalování projektů, ani dotací, ani auditu, nebo finančních kontrolách,“ uvedla.

Je přesvědčena, že neexistuje nic, z čeho by hrozilo vracení dotací. Podle ní je třeba počkat, zda Evropská komise vůbec něco pošle.

Ministryně financí Schillerová zdůraznila, že „není na stole nic, co by znamenalo vracení peněz“. V případě, že by se na Česko kvůli střetu zájmů obrátila Evropská komise oficiálně, postup by podle ní byl standardně takový, že by Brusel požádal o korekci přidělených dotací. „A případně by následovaly další kroky i obrana českého státu,“ uvedla.

Babiš loni vložil Agrofert do svěřenských fondů. Transparency International ale již dříve poukázala na to, že podle informací ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru premiér holding pořád ovládá.

Babiš: V žádném střetu nejsem

Babiš v sobotu Radiožurnálu napsal, že analýzu právníků Evropské komise neviděl a dozvěděl se o ní z médií. Až bude zveřejněno oficiální vyjádření, vyjádří se k němu údajně jeho čeští právníci.

Babišův střet zájmů trvá, dokud má z Agrofertu hospodářský zájem, píše Respekt s odkazem zprávu právníků

Číst článek

„S úryvky zprávy, které jsem viděl v médiích, ale zásadně nesouhlasím a mám pro to jasné argumenty. V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám, nemám na to ani čas, naplno se věnuji práci premiéra, často i 18 hodin denně, každý kdo se podívá, co všechno dělám, to pochopí,“ tvrdí Babiš ve zprávě.

Premiér v e-mailu zaslaném deníku The Guardian označil analýzu Evropské unie za lži a obvinil protikorupční organizaci Transparency International, která u Evropské komise podala příslušný podnět, z „šíření nesmyslů“.

„Podnět Transparency International je plně oprávněný, právníci Komise vidí situaci stejně. Je to šachmat pro miliardové dotace pro Agrofert a Babiše. Peníze se budou vracet zpětně, uvidíme, kolik miliard. Střet zájmů musí Babiš vyřešit, postavit se k tomu čelem – prodat Agrofert, nebo odejít z vlády,“ napsal serveru iROZHLAS.cz ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Tomáš Jelen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme