„Nelze vyloučit, že jedním z důvodů vrácení dotace byla hrozba vydání inkasního příkazu a s tím související nemožnost čerpání národních dotací,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Nejvýrazněji si proti loňsku pohoršil předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), jehož jmění se snížilo o 50 miliard na 85 miliard korun a v žebříčku Týdeníku Euro mu patří sedmé místo.
31. srpna naposledy v tištěné podobě vyšly Lidové noviny, založené v roce 1893. Komunistický režim je zrušil, v roce 1989 se obnovené Lidovky staly jedním ze symbolů revoluce.
Ministr Rakušan se o společnosti zmiňoval ve spojitosti s používáním tzv. šifrovaných telefonů. Nyní mezi ním, hnutím STAN A Agrofertem došlo ke smíru.
Policie bude znovu řešit podezření z křivé výpovědi v souvislosti s výslechy finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové a Františka Šlingra v kauze Čapí hnízdo. Rozhodla o tom státní zástupkyně.
Firma ve stížnosti uvedla, že důvod odmítnutí dotace je obskurní. Žádné riziko pro státní rozpočet by prý neznamenala. Také tvrdila, že byla „významně znevýhodněna vůči svým konkurentům“.
„Nejvyšší státní zástupce nevyužije oprávnění nařídit mimořádnou kontrolu z možného daňového deliktu v souvislosti s použitím reklamy na Farmě Čapí hnízdo,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Petr Malý.
Soudce Jan Šott podezíral Procházkovou a Šlingra, že u soudu neříkali pravdu. Kriminalisté ale dospěli k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, a případem se nebudou dále zabývat.
Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová to uvedla poté, co ji obhájce firmy konfrontoval s osm let starou listinou obsahující informace z daňového řízení týkající se společnosti FAU.
Velké televize i vydavatelství médií na Slovensku ovládají finanční skupiny, pro které je výhodné mít dobré vztahy s vládou. Snaží se tak předcházet tomu, že utrpí jejich jiný a větší byznys.
Policisté se podle dřívějších informací zabývali podezřením, že 272 milionů korun od firem z Agrofertu v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešlo na reklamu, ale splatilo Čapímu hnízdu úvěr.
Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce.
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnosti dvou firem z koncernu Agrofert, jimž ministerstvo průmyslu a obchodu v roce 2021 neposkytlo požadované dotace.
Podle ministerstva neměla firma Agrotec v roce 2019 soutěž na dodávku automobilu vyhrát, obec měla společnost ze soutěže vyloučit kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO).
Vyžádalo si „záznam o přezkoumání usnesení o odložení věci“, jak pro iROZHLAS.cz. a Radiožurnál potvrdila tamní státní zástupkyně Kateřina Weissová. Ta může už podruhé nařídit dohledovou prověrku.
Kriminalisté zabývali podezřením na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo. Policie dospěla k závěru, že nešlo o podezření z trestného činu.
Konkrétně úřad schválil unijní dotaci ve výši asi deset milionů na výměnu sušen zrnin ve středisku Trpísty společnosti Primagra a příspěvek zhruba 2,5 milionu na úsporná opatření pro firmu Fatra.
„Jsem z toho rozpačitý, protože práce s indiciemi, kterých se důkazní tma týká, mohla být trošku jiná, než jak s nimi pracoval soudce,“ míní investigativní reportér týdeníku Respekt, Jaroslav Spurný.
O dotace zažádaly firmy v roce 2018, získaly dostatečný počet bodů a pak se roky prakticky nic nedělo. K zamítnutí došlo až loni v prosinci. Jaký je důvod nečinnosti úřadů, která vedla až k žalobám?
Oxid siřičitý unikl v Precheze do ovzduší v noci na 29. října 2014 při obnově výroby kyseliny sírové po technologické přestávce. Podle dat byl limit oxidu siřičitého překročen až šestatřicetkrát.
Mluvčí ÚOHS řekl, že rozhodnutí úřadu si dosud nevyzvedla Pražákova společnost Kaprain. Její mediální zástupce Ondřej Pechar upozornil, že ještě pokračují schvalovací procesy u zahraničních úřadů.
Původně měli kriminalisté termín pro dokončení vyšetřování už 25. prosince. Jak ale před Vánoci avizoval mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala, bylo pravděpodobné, že dojde k proloužení lhůty.
„Proplacení řešíme pouze z toho důvodu, že je naší povinností řídit se rozsudkem soudu. Ten zrušil naše rozhodnutí o neposkytnutí dotace, a o žádosti je tedy nutné rozhodnout znovu,“ říká náměstek.