Andrej Babiš použil také výrazy blázen a magor. Michálek tehdy uvedl, že urážkami se na plénu zabývat nebude. A ohlásil podnět mandátovému a imunitnímu výboru.
Otázka, zda Babiš ovládá přes svěřenské fondy firmy Agrofertu, se řeší už od roku 2020, od kdy jsou známé výsledky auditu ke střetu zájmů. České úřady totiž tehdy výsledky neměly za právně závazné.
„Opravdu se to dá těžko odhadnout, určitě se jedná o něco, co je na hraně přílepku. Ale zase víme, že Ústavní soud judikoval jen v několika málo případech,“ popsal Marek Benda (ODS) pro Radiožurnál.
Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu pod taktovkou Úřadu veřejného evropského žalobce po letech prověřování obvinili Pekárnu Zelená louka a dva exmanažery z dotačního podvodu.
Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál to zjistily z katastru nemovitostí. Policie pekárnu stíhá pro dotační podvod, stejně tak dva její exmanažery. Holding Agrofert, pod který podnik spadá, chybu odmítá.
Reklamu na Čapím hnízdě řešila několik let také policie. Kriminalisté se zabývali podezřením, že Agrofert nepoužíval peníze na reklamu, ale na splácemí úvěru a pomáhala Agrofertu snižovat daně.
Zhruba půl milionu z dotace odmítlo loni ministerstvo pro místní rozvoj zaplatit odborné škole v Bruntálu kvůli tomu, že traktor pro výuku autoškoly dodala firma z Agrofertu.
Z registru smluv vyplývá, že se mělo jednat o nákup traktoru s návěsem určený pro výuku autoškoly. Smlouvu škola s dodavatelem uzavřela zhruba dva měsíce předtím, než skončila vláda Andreje Babiše.
Kontroly korunových dluhopisů odstartovala v roce 2017 kauza tehdejšího ministra financí a budoucího premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého to stálo místo v tehdejší vládě Bohuslava Sobotky (SOCDEM).
„Nelze vyloučit, že jedním z důvodů vrácení dotace byla hrozba vydání inkasního příkazu a s tím související nemožnost čerpání národních dotací,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Nejvýrazněji si proti loňsku pohoršil předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), jehož jmění se snížilo o 50 miliard na 85 miliard korun a v žebříčku Týdeníku Euro mu patří sedmé místo.
31. srpna naposledy v tištěné podobě vyšly Lidové noviny, založené v roce 1893. Komunistický režim je zrušil, v roce 1989 se obnovené Lidovky staly jedním ze symbolů revoluce.
Ministr Rakušan se o společnosti zmiňoval ve spojitosti s používáním tzv. šifrovaných telefonů. Nyní mezi ním, hnutím STAN A Agrofertem došlo ke smíru.
Policie bude znovu řešit podezření z křivé výpovědi v souvislosti s výslechy finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové a Františka Šlingra v kauze Čapí hnízdo. Rozhodla o tom státní zástupkyně.
Firma ve stížnosti uvedla, že důvod odmítnutí dotace je obskurní. Žádné riziko pro státní rozpočet by prý neznamenala. Také tvrdila, že byla „významně znevýhodněna vůči svým konkurentům“.
„Nejvyšší státní zástupce nevyužije oprávnění nařídit mimořádnou kontrolu z možného daňového deliktu v souvislosti s použitím reklamy na Farmě Čapí hnízdo,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Petr Malý.
Soudce Jan Šott podezíral Procházkovou a Šlingra, že u soudu neříkali pravdu. Kriminalisté ale dospěli k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, a případem se nebudou dále zabývat.
Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová to uvedla poté, co ji obhájce firmy konfrontoval s osm let starou listinou obsahující informace z daňového řízení týkající se společnosti FAU.
Velké televize i vydavatelství médií na Slovensku ovládají finanční skupiny, pro které je výhodné mít dobré vztahy s vládou. Snaží se tak předcházet tomu, že utrpí jejich jiný a větší byznys.
Policisté se podle dřívějších informací zabývali podezřením, že 272 milionů korun od firem z Agrofertu v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešlo na reklamu, ale splatilo Čapímu hnízdu úvěr.
Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce.
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnosti dvou firem z koncernu Agrofert, jimž ministerstvo průmyslu a obchodu v roce 2021 neposkytlo požadované dotace.