V tradiční konzervativní straně dlouhé měsíce bublá poptávka po změnách, které nebude snadné uspokojit.
O post předsedy KDU-ČSL se utkají stávající předseda Marian Jurečka a jeho předchůdce Marek Výborný, iROZHLAS.cz a Radiožurnál proto oslovily více než stovku členů lidovecké Celostátní konference, nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy.
Z ankety vyplývá, že větší šanci vrátit se do čela má Výborný, značná část strany by však chtěla ještě větší změny, nemá ale jejich nositele.
Nové vedení si KDU-ČSL zvolí za týden na sjezdu v Olomouci.
Lidovci mohli mít rozhodování poměrně snadné, kandidaturu do čela strany zvažovala lidovecká hvězda, jihomoravský hejtman Jan Grolich. Ten v krajských volbách obhájil mandát v čele koalice Spolu, když získal 40 procent hlasů.
„Pokud je tady volání po změně, tak tím nositelem, když se teď rozhlédnu po lidové straně, a pokud by to měla být jiná osobnost, tak je to Jan Grolich,“ zmínil jej dokonce po druhém kole senátních voleb dosavadní předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
To už Grolicha dávno přemlouvali i zbylí dva lidovečtí ministři – životního prostředí Petr Hladík a zemědělství Marek Výborný.
Když se ale Grolich rozhodl zůstat v Brně, situace se změnila a o post šéfa lidovců se utkají Jurečka a Výborný, Hladík podporuje druhého zmíněného. Ve straně se dlouho dopředu mělo za to, že už se Jurečka o další obhajobu nepokusí, nakonec do boje jde. V čele strany je už téměř pět let.
Volání po změně ve vedení a Jurečkově konci zaznívá už od ledna, kdy Celostátní konference KDU-ČSL jen těsně podpořila jeho pokračování ve funkci do nynějšího sjezdu. Tehdy čelil kritice za vánoční večírek pořádaný během střelby na filosofické fakultě.
I proto lze nyní najít velmi málo lidovců, kteří se veřejně staví za Jurečkovo pokračování v čele KDU-ČSL. Kritizují jej i bývalí předsedové Pavel Bělobrádek, Jiří Čunek, 1. místopředseda Jan Bartošek nebo krajští šéfové strany z Vysočiny či Královéhradeckého kraje Pavel Janoušek a Jiří Veselý. Ti všichni veřejně říkají, že je čas na větší změny.
„KDU-ČSL je v situaci, kdy potřebuje nový impulz, a Marian Jurečka si teď bohužel nese negativní zpětnou vazbu,“ komentoval to v Interview ČT24 Hladík, jehož jihomoravská stranická buňka nominovala na předsedu Výborného a Hladíka na 1. místopředsedu.
Ministři Petr Hladík (vlevo) a Marek Výborný po jednání krizového štábu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Zde lze nalézt důvod toho, proč je nyní uvnitř strany favoritem na její převzetí právě Výborný. Kromě nejvlivnější a největší lidovecké krajské organizace na jižní Moravě má nominaci například i od své domovské pardubické krajské buňky.
Podporu mu v anketě (najdete ji na konci článku) vyslovili i mnozí členové pražské či vysočinské organizace KDU-ČSL, staví se za něj i Grolich, jehož vliv ve straně významně narostl.
„Obměna lidí v předsednictvu je nezbytná, ale není nutná žádná revoluce (míněno všechny vyházet a nahradit novými tvářemi). Jihomoravský kraj navrhl do čela strany Marka Výborného.“
Roman Celý (předseda jihomoravského krajského výboru KDU-ČSL)
„Osobně bych rád v čele KDU viděl Honzu Grolicha, nicméně jak je známo, kandidaturu odmítl. Proto se přikláním k tomu, aby ve vedení strany dostal šanci Marek Výborný.“
Miroslav Zborovský (jihomoravský poslanec, starosta Těšan)
„Chtělo by to výraznou obměnu ve vedení, ale ‚nové‘ tváře musí chtít kandidovat. Z našeho Pardubického kraje dostal jasnou podporu náš ‚domácí‘ Marek Výborný.“
Vít Ulrych (předseda Krajské organizace KDU-ČSL Pardubického kraje)
I když se Grolich nakonec rozhodl zůstat hejtmanem a neucházet se o žádnou pozici ve vedení strany, z odpovědí členů Celostátní konference KDU-ČSL vyplývá, že by byl jasným favoritem na vítězství. Mnozí jej ještě nyní zmiňují jako toho, koho by si v čele strany přáli.
Výborný se do čela strany může vrátit po pěti a půl letech. V březnu 2019 se na sjezdu v Brně stal předsedou, když porazil právě Jurečku a nynějšího 1. místopředsedu Jana Bartoška. Po pár měsících ale funkci složil kvůli nečekanému úmrtí manželky.
Po sněmovních volbách se stal šéfem poslaneckého klubu KDU-ČSL a v červnu 2023 poté i ministrem zemědělství.
Ve straně má dlouhodobě silnou pozici, těží i z autority svého otce Miloslava, který byl v 90. letech nejprve ministrem obrany a později soudcem Ústavního soudu.
Výborného kromě jeho pardubické krajské organizace podporuje i ta největší a nejvlivnější: jihomoravská | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
„KDU-ČSL se za každou cenu snaží ukázat změnu, ale odmítl to Grolich a nejsou schopni vygenerovat nějakou úplně novou personu, takže zatím kandidují jen Jurečka jako stávající předseda a Výborný jako expředseda. Větší podpora Výborného může být tím, že oproti Jurečkovi stranu aktuálně nevede,“ popisuje politolog z Masarykovy univerzity Vít Hloušek.
Hledání vyzyvatele
V KDU-ČSL je ale i nezanedbatelné množství velmi nespokojených straníků, kteří nejsou spokojeni s aktuální nabídkou kandidátů na předsedu.
„Člověka nového, který nebude spojen historicky se současným předsednictvem strany. Člověka mladého a přitom pevně zakotveného, který ctí když ne přímo Desatero, tak alespoň stanovy strany. Bohužel, toto nesplňuje ani jeden z dosud známých kandidátů na předsedu. Takže ač se sjezd blíží, nejsem rozhodnuta, koho podpořím.“
Romana Bělohlávková (poslankyně)
„Zatím nikdo z těch, kteří ohlásili k dnešnímu dni kandidaturu, v současnosti nepatří mezi mé favority. Nechám se překvapit.“
Stanislav Antoš (starosta Domažlic)
Politolog Hloušek potvrzuje, že Jurečka a Výborný mohou být z vnějšího pohledu téměř nerozeznatelní.
„Oba jsou ve vládě, oba zdůrazňují pokračování v koalici Spolu, nijak zásadně se neliší. Nevybavuji si žádný konkrétní programový bod, ve kterém by zastávali diametrálně odlišné názory. Politicky mohou splývat,“ popisuje.
Straničtí nespokojenci ale zatím nemají svého koně, se kterým by byli spokojení. Nabízel se 1. místopředseda strany Bartošek, který neskrývá nespokojenost s Jurečkovým vedením a volá po „ne jen kosmetické změně“. Sám na předsedu kandidoval už na sjezdech 2019 a 2020.
Nyní však oznámil, že nebude kandidovat na předsedu ani obhajovat 1. místopředsedu, o post řadového místopředsedy ale chce na sjezdu zabojovat.
Další postavou je senátor, starosta Vsetína, bývalý hejtman a v letech 2007–2009 předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Ten měl své rozhodnutí, jestli se bude o post šéfa strany znovu ucházet, oznámit po krajských volbách. Dosud ale nedal jasnou odpověď.
Jiří Čunek z KDU-ČSL | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas
Jeho zvolení by znamenalo skutečně velkou změnu, avšak pro většinu straníků možná až příliš velkou. Sólista a lokální fenomén dlouhodobě opakuje, že se KDU-ČSL odklání od dřívějšího prověřeného konzervativního směřování k příliš liberálním a zeleným myšlenkám. Vystupuje i proti volání o omlazení stranického vedení a kritizuje i koalici Spolu.
V září se Čunek zúčastnil konference o budoucnosti české pravicové politiky za účasti poslance Patrika Nachera (ANO), europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), Jana Zahradila (ODS) a Borise Šťastného (Motoristé).
„O Čunkovi se teoreticky spekuluje, ale on by znamenal dost radikální proměnu směřování KDU-ČSL. Vůbec si ale nejsem jistý, jestli by to mělo smysl z hlediska větší volitelnosti strany, protože by se posouval do prostoru, který už je plně obsazen různými menšími krajně pravicovými stranami, ale je tam také ANO,“ říká k tomu politolog Hloušek.
Bělobrádkův comeback
Na návrat do vedení se chystá i bývalý dlouholetý předseda strany Pavel Bělobrádek. Hlásí, že je připraven straně pomoci, stranu vedl v letech 2010–2019. Pro mnohé lidovecké politiky plní roli zkušeného mentora, přestože je mu stále pouze 47 let.
Jihočeský poslanec Šimon Heller jej dokonce považuje za ideálního kandidáta na předsedu. Do samého čela strany ale Bělobrádek nyní neaspiruje, na pozici jednoho z místopředsedů ale nejspíš ano.
Pavel Bělobrádek vedl stranu devět let | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas
Zároveň se ale dá čekat, že pokud se pro kandidaturu rozhodne, bude chtít mít jasně potvrzenou podporu. Pro bývalého předsedu, který vedl stranu téměř dekádu, by bylo potupné, pokud by kandidoval na řadového místopředsedu a nebyl zvolen. I proto zatím definitivně nepotvrdil, že kandidovat bude. Zatím jen to, že své možnosti zvažuje.
V anketě jej oslovení členové Celostátní konference zmiňovali spontánně velmi často. I mnozí vlivní straníci jako generální sekretář strany Pavel Hořava či šéf pražské KDU-ČSL Tomáš Kaplan.
„Ve stranickém vedení bych rád viděl znovu Pavla Bělobrádka. Ačkoli s ním ne vždy ve všem souhlasím, je pro mě velkou autoritou, vlastně dosud v rámci strany podle mého názoru ne úplně doceněnou, má rozhled, inteligenci a uvážlivost. Nemluví ve frázích a je srozumitelný. To je poměrně velká hodnota.“
Tomáš Kaplan (předseda pražské organizace KDU-ČSL)
Talíř ne. Co další?
Řada oslovených zmínila jako vhodného člena do jedné z pozic ve stranickém vedení i končícího náměstka hejtmana Jihočeského kraje Františka Talíře. Ten však kandidaturu protentokrát odmítá.
„Abych byl silným členem předsednictva, potřeboval bych se opřít o mandát např. z evropských voleb. Ten jsem ale letos nezískal, a proto na tomto sjezdu nekandiduji.“
František Talíř (končící náměstek hejtmana Jihočeského kraje, člen Celostátního výboru KDU-ČSL)
Padla i jména poslanců Jiřího Horáka či Hayata Okamury, místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové, starostky Kravař a krajské zastupitelky Moniky Brzeskové, starosty Slatinic na Olomoucku Ondřeje Mikmeka, místopředsedkyně Krajského výboru pro Ústecký kraj Zdeňky Marie Čerkasov, náměstka ministra zahraničí Eduarda Huliciuse, náměstka ministra zdravotnictví Václava Pláteníka, náchodské zastupitelky Dity Vávrové nebo bývalého europoslance Pavla Svobody, který však míří jako velvyslanec do Vatikánu.
Mnozí lidovci uvedli, že se rozhodnou až na sjezdu, koho budou volit. I podle zatím možná nekompletní nabídky.
Členové Celostátní konference KDU-ČSL odpovídali na následující otázky:
Zvažujete na sjezdu kandidovat do vedení?
Koho byste rád/a viděl/a v čele a ve vedení KDU-ČSL?
Kde najít pro KDU-ČSL voliče?
Petr Hladík
místopředseda KDU-ČSL, ministr životního prostředí
1. Budu kandidovat na pozici prvního místopředsedy, dostal jsem na tuto pozici nominaci od jihomoravského krajského výboru a přijmu ji.
2. V čele vedení by podle mě měla nastat změna, rád uvidím v roli předsedy Marka Výborného. Zároveň také rád uvidím v čele KDU-ČSL nové tváře, jako například Moniku Brzeskovou nebo Václava Pláteníka, také si ale myslím, že by měli být ve vedení zkušení politici typu Pavel Bělobrádek.
3. KDU-ČSL musí být jistotou v nejistých dobách. Musí lidem hlavně naslouchat, a ne jim říkat, jak mají žít. To ví oni sami nejlépe, politici tu jsou od toho, aby nastavili dobré podmínky. Na naší straně musíme jednoznačně bojovat za dobré podmínky pro rodiče malých dětí, ale také pro lidi, kteří svou prací přispívají k prosperitě české společnosti. Naší úlohou není stát na barikádách extrémů. Být klidnou silou je přitom typickým znakem úspěšných středových stran. U nás taková strana chybí, a já tento prostor chci vyplnit. KDU-ČSL je středovou stranou, vyvažujeme levicový socialismus a neomezený pravicový kapitalismus. Jsme stranou, která stojí na občanské společnosti, hájí demokracii a směřuje k prozápadnímu a proevropskému kurzu. O tomto musíme mít jasno my i naši voliči. Poptávka po rozumné středové politice tady je.
1. Nebudu kandidovat na pozici předsedy ani prvního místopředsedy, ale na pozici řadového místopředsedy. Chci zůstat nápomocný v předsednictvu, pokud si to budou delegáti sjezdu přát.
2. Lidová strana potřebuje změnu. A nikoliv pouze kosmetickou.
3. Jako lidovci si musíme říct, co chceme, kdo jsme, koho budeme oslovovat, kam směřujeme, co bude obsahem naší politiky a kdo bude nositelem našich témat. V KDU-ČSL máme velkou kompetenci v oblasti bezpečnosti a migrační politiky. V dnešní krizové době je zajištění obrany, vnitřní bezpečnosti, účinné migrační politiky, ale například i energetické bezpečnosti snad vůbec nejzásadnějším tématem. Myslím, že bychom to ve straně měli více reflektovat. Dále jsme se v minulosti možná až příliš otevírali liberálním voličům, pro které lidová strana není atraktivní. Dle mého bychom měli zastávat moderní konzervativismus s prvky sociálně-tržního hospodářství a vymezovat se vůči populismu.
1. Generální sekretář je členem předsednictva z titulu jmenované funkce a z tohoto důvodu nikam nekandiduji.
2. Vážní kandidáti, kteří oznámili, jsou zatím dva, a to stávající předseda Marian Jurečka a jeho předchůdce Marek Výborný. Z mého pohledu oba dva nabízí podobný styl a kontinuitu, což je z určitého hlediska stability dobré, nicméně musíme částečně změnit politický styl, abychom se dostali nad 5% hranici volitelnosti. Z tohoto důvodu bych ve vedení na pozici 1. místopředsedy rád viděl Pavla Bělobrádka.
3. Tohle je zcela jistě ta nejtěžší otázka a je to generační záležitost. Mladší část členské základny si myslí, že neoslovujeme mladé voliče. Já patřím k té starší generaci a jsem přesvědčen, že musíme zpět získat alespoň část seniorů, kteří nás dříve volili a nyní odešli k ANO. Jsem přesvědčen, že konzervativní strana je ze své podstaty přitažlivá pro voliče 40+ než pro dvacetileté.
1. Z mé strany si myslím, že nedojde k žádné změně. Jako znovu zvolený předseda senátorského klubu KDU-ČSL na základě stanov jsem členem předsednictva a tím moje ambice končí. Rád se budu podílet na práci v předsednictvu, ale nebudu se ucházet ani o post předsedy, ani místopředsedy.
2. Stranu by měl vést lidovec. A jestli to bude Marian Jurečka, nebo Marek Výborný, já se budu rozhodovat až na sjezdu. Znám oba dva, jsou to vynikající ministři, odvádí na úrovni vlády moc kvalitní práce. V minulosti už oba dva předsedou byli, Marek byl před Marianem, takže v tomto duchu by žádná revoluční změna nebyla. Uvidíme, jestli přijde ještě další kandidát, občas se nám to na sjezdu stává.
3. Měli bychom se vrátit trošku víc do regionů, kde ta základna je pořád stále široká a věnovat se tomu. Vynikajícím obrazem je úspěch Jana Grolicha v Jihomoravském kraji, takže pokud vyjdeme z těchto základů, tak bychom měli najít i růst, co se týče preferenci.
2. Marka Výborného a tým, který bude kreativní, pracovitý a stojící za autoritou předsedy.
3. Ve všech generacích podobným programem a kroky, které dělají úspěšné strany sdružené v Evropské lidové straně (CDU/CSU, lidovci ve Španělsku a Rakousku a další).
2. Dlouhodobě mi vedle mladých ve vedení strany chybí zkušení lidé zralého věku řekneme 55+, 60+, kteří by pro voliče ztělesňovali zralé životní hodnoty a postoje a přitom stále drželi prst na tepu doby. Pro mě tuto představu ztělesňuje místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová, přemlouvám ji ke kandidatuře.
3. V této vykloubené postmoderní době vnímám silnou poptávku po klidné síle. V okamžiku, kdy klidná síla najde tváře, které ji budou ztělesňovat, voliči se vrátí. Ty tváře jsou pro mě jak úspěšní uvěřitelní mladší lidé typu Jana Grolicha, tak především lidé zralých životních hodnot, lidé, kteří za sebou mají dlouhou životní zkušenost z občanského zaměstnání, veřejné práce pro tuto zemi, kteří pečovali o své děti a už i o své rodiče, lidé kteří zažili prohry i vítězství, mají zkušenosti i pokoru. To jsou lidé věku mezi 55-70 lety. Za takovými lídry lidé půjdou. A lidovci je ve svých řadách mají. A ve vedení strany a na kandidátních listinách dlouhodobě chybí.
1. Tentokrát ještě ne. Abych byl silným členem předsednictva, potřeboval bych se opřít o mandát např. z evropských voleb. Ten jsem ale letos nezískal, a proto na tomto sjezdu nekandiduji.
2. Sjednotitele. Člověka s takovou schopností teď do vedení potřebujeme ze všeho nejvíc. A zároveň budu rád, když se v předsednictvu objeví i nové tváře.
3. Jan Grolich a jeho tým na jihu Moravy ukázali, že jako lidovci volitelní jsme. Pokud máme lídra, který je schopný dělat praktickou politiku pro lidi a zároveň o ní dokáže srozumitelným způsobem informovat, najednou to jde. Cesta není v křečovitých obavách o 5 %. Cesta je v chuti sloužit lidem skrze politiku, jasně o tom komunikovat a nebát se mířit vysoko.
1. Budu obhajovat pozici členky Celostátního výboru za Karlovarský kraj.
2. Podporuji Mariana Jurečku.
3. Mezi těmi, kterým záleží na podpoře rodin s dětmi, nastavených státních systémech s ohledem na budoucnost, nejen s okamžitým prospěchem, mezi těmi, kteří nepodléhají populismu. Mezi těmi, kteří uznávají nadčasové hodnoty a jsou schopni se poučit z historie.
3. Strana by se měla vrátit ke svým kořenům. Tvořit zlatý střed mezi pravicí a levicí. Podporovat střední třídu a starat se o problémy, které skutečně trápí lidi. Zejména nedostatek dostupného bydlení je problém, který musí politická reprezentace této země aktivně řešit.
1. Kandidaturu do vedení strany zvažuji, ale ještě nejsem rozhodnut. Bude to záležet na více okolnostech, které se ještě mohou měnit.
2. Ve stranickém vedení bych rád viděl znovu Pavla Bělobrádka. Ačkoli s ním ne vždy ve všem souhlasím, je pro mě velkou autoritou, vlastně dosud v rámci strany podle mého názoru ne úplně doceněnou, má rozhled, inteligenci a uvážlivost. Nemluví ve frázích a je srozumitelný. To je poměrně velká hodnota. Dál si myslím, že by nové vedení mělo přinést změnu, ne jen drobnou úpravu stávajících poměrů. Nový předseda a nové vedení musí dát aspoň naději na změnu v preferencích KDU-ČSL a tu změnu by měl zaznamenat ideálně i ten, který se o politiku detailně nezajímá.
1. Byl jsem nominován do předsednictva strany. Svou kandidaturu zvážím podle toho, kdo se stane předsedou. Předsednictvo musí být kompaktní a efektivní článek KDU-ČSL.
2. Budu se rozhodovat podle prezentací na Sjezdu. Zásadní bude, s jakou vizí kandidáti přijdou.
3. Voliči KDU-ČSL jsou. Jsou napříč celou republikou. Pokud přineseme dobře formulovaný, srozumitelný a uvěřitelný program s osobností předsedy, která bude skutečným lídrem strany, najdou si nás voliči sami. Že to jde, se potvrdilo například v Jihomoravském kraji.
1. Nezvažuji. Mám doma 3 dcery ve věku 2, 4 a 6 let a v případě práce v předsednictvu bych se při běžné práci nemohl věnovat rodině. Být dobrým tátou je pro mě víc než být předsedou nebo místopředsedou.
2. Ve vedení strany bych určitě rád viděl Františka Talíře z Jihočeského kraje. Je to mimořádně schopný, pracovitý a slušný mladý člověk.
3. Lidovci cílí na slušné, pracovité a poctivé lidi, kteří preferují slušné, pracovité a poctivé lidi v politice a to členové KDU-ČSL jsou. Z logiky věci jsou tedy možnými voliči většina obyvatel ČR.
1. Ano, každý člen strany, který má tu stranu rád a má představu, jak by strana měla fungovat a kam by měla směřovat, by to měl zvažovat.
2. Mimo jednoho dvou lidí bych chtěl, aby celé předsednictvo bylo plné nových tváří, odvážných a pracovitých lidí.
3. Voliči jsou tam kde vždycky – v České republice. My jim jen musíme prokázat, že stojíme za hlas. Naše politika musí být jasná a musí být přínosem pro životy občanů. Ale řeknu vám, kdo chci, aby byl náš průměrný volič. Aby to byla máma nebo táta, prostě rodič od dětí, který chce, aby se jeho děti měly dobře. Aby se měly lépe, než se měl on. Který nechce, aby se jeho rodina bála o svou existenci, o bezpečí nebo o budoucnost. Táta, který chce mít zodpovědnost za svůj život a za budoucnost svojí rodiny. Který chce vychovávat děti podle svých rozhodnutí bez toho, aby mu někdo nutil své názory. Táta, který chce, aby jeho děti měly šanci vybudovat si život podle svého. Aby měly příležitost na normální život. Říkám táta, protože sám jsem táta. A myslím i táty, kteří jsou táty tátů a tohle chtějí i pro své syny a vnuky. Normální život v bezpečí s možností růst a zasloužit si svou vlastní prací lepší budoucnost. Co znamená ta bezpečnost pro rodinu? No, že bude mít jeho dítě doktora a zubaře, co na ně bude mít čas, když je třeba, že nebudou muset čekat na operace měsíce. Že když nebude mít možnost starat se o babičku, že si bude moci dovolit důstojný domov s pečovatelskou službou blízko domova. Místo ve školce. Že když přijde o práci nebo vážně onemocní, tak že ta rodina se nebude muset stěhovat z domova, i když se třeba bude muset uskromnit. Že jeho děti budou koci vystudovat, co chtějí, když na to budou dost chytrý. Že se pracovití lidi nebudou bát o to, jak zaplatit účty za elektriku, plyn, nájem, nebo nedej bože za jídlo.
1. O své kandidatuře do předsednictva strany ještě přemýšlím, ale budeme toto téma diskutovat v pátek na setkání krajského výboru, kde se o tom poradíme.
2. V čele KDU bych rád viděl někoho, kdo rozumí běžným lidem, naslouchá jim a dokáže propojit stranu s každodenními starostmi a potřebami voličů. Osobnost, která bude schopna inspirovat, sjednocovat a zároveň jasně komunikovat naše hodnoty v dnešní dynamické době.
3. Voliče pro KDU vidím mezi lidmi, kteří oceňují hodnoty jako jsou rodina, solidarita a odpovědnost vůči společnosti. To zahrnuje nejen tradiční voliče na venkově, ale i mladší generace, které hledají politiku založenou na morálních zásadách a praktických řešeních.
1. Aktuálně o kandidatuře do užšího vedení neuvažuji.
2. Ideálně Jana Grolicha, ten ale bohužel nekandiduje. Na předsedu si zatím počkám na kompletní seznam kandidátů. V užším vedení bych pak rád viděl například Petra Hladíka, Františka Talíře, Pavla Bělobrádka, Moniku Brzeskovou nebo Eduarda Huliciuse.
3. Lidovci svoje voliče měli, ale bohužel je opět ztratili. Stačí dle mého obnovit důvěru, věci zjednodušovat. Pro mě jsou důležití rodiče s dětmi, drobní, malí a střední podnikatelé, lidé středního a seniornějšího věku, kteří kvalitu života všech generací upřednostňují před momentálním ziskem na výplatní pásce či složence s důchodem.
1. Neuvažuji o tom, bohužel mé pracovní lékařské vytížení mi v tuto chvíli nedovoluje věnovat dostatek času vedení lidovců. I když situace na sjezdu se může vyvinout směrem, který mě k tomu donutí.
2. Chtělo by to výraznou obměnu ve vedení, ale „nové“ tváře musí chtít kandidovat. Z našeho Pardubického kraje dostal jasnou podporu náš „domácí“ Marek Výborný.
3. Naši voliči nikam nezmizeli, jen se nám je bohužel nedaří přesvědčit, že i často nepopulární kroky vlády jsou ku prospěchu naší země a pro budoucnost našich dětí. Vždy jsme tu byli, a stále jsme, pro rodiny s dětmi, pro pracující rodiče, ale i pro seniory, kteří nepodlehnou nereálným slibům populistů. Za sebe chci ukazovat zdravotníkům i „pacientům”, že lidovci mají i odborníky na řízení zdravotnictví.
2. Osobně bych rád v čele KDU viděl Honzu Grolicha, nicméně jak je známo, kandidaturu odmítl. Proto se přikláním k tomu, aby ve vedení strany dostal šanci Marek Výborný.
3. KDU měla vždy své voliče, kteří však v současnosti dávají podle průzkumů preferencí přednost jiným stranám. Je to úkol pro nové vedení, aby opět dokázalo tyto voliče oslovit.
1. Do vedení KDU na celorepublikové úrovni kandidovat neplánuji.
2. Nejde o to, koho bych v čele své strany rád viděl, ale záleží na tom, kdo se o post předsedy bude ucházet. Zatím nikdo z těch, kteří ohlásili k dnešnímu dni kandidaturu v současnosti nepatří mezi mé favority. Nechám se překvapit.
3. Ty, kteří se přiznali, že moji maličkost naposledy volili do obecního či krajského zastupitelstva, spojuje důraz na rodinu, dodržování zákonů a úcta k poctivě vykonávané práci. Tak to jsou naši voliči. Je jich hodně, jen je třeba jim říct, že většina řadových členů KDU vidí svět naprosto stejně jako oni.
2. Člověka nového, který nebude spojen historicky se současným přdsednictvem strany. Člověka mladého a přitom pevně zakotveného, který ctí když ne přímo Desatero, tak alespoň stanovy strany. Bohužel, toto nesplňuje ani jeden z dosud známých kandidátů na přdsedu. Takže ač se sjezd blíží, nejsem rozhodnuta, koho podpořím.
3. Mezi konzervativně smýšlejícími lidmi - mezi těmi, kteří umí rozlišovat podstatné od pozlátka a moderních levicových ideologií. Kteří ocení věrnost naší strany svým kořenům. Evropa stojí na anticko - židovsko-křesťanských základech. Je to tak a je třeba to připomínat a být pevní ve svých postojích, které toto hájí. Jinak se staneme nepotřebným politickým subjektem!
2. Konzervativní lidé, kteří jasně hájí křesťanskodemokratickou politiku a její principy jako je sociálně tržní hospodářství (nikoliv socialistické) a etické hodnoty jako například, že manželství je svazek muže a ženy a uvědomují, že evropská civilizace stojí na židovsko-křesťanské tradici, římském právu a řecké filozofii.
3. Tam, kde jsme je ztratili. Konzervativních voličů je dost, jen nás velká část z nich považuje za nečitelné nebo až dokonce nedůvěryhodné.
2. Obměna lidí v předsednictvu je nezbytná, ale není nutná žádná revoluce (míněno všechny vyházet a nahradit novými tvářemi). Jihomoravský kraj navrhl do čela strany Marka Výborného.
3. Znovu oslovit ztracené voliče, kteří fandí modernímu konzervativnímu proudu, jemuž bez složitého vysvětlování rozumí.
2. Jsem členem lidovců už více než čtyřicet let. Během této doby jsem viděl mnoho předsedů, mnoho slibů a mnoho zklamání, ale i úspěchů, na které se rychle zapomíná. Proto už nemám iluze a neočekávám, že by se v čele strany zjevil nějaký spasitel, který mávnutím kouzelného proutku vyřeší všechny naše problémy. Místo toho věřím v sílu týmové práce. I když to možná není zrovna trend, který by média často propagovala, jsem přesvědčen, že právě společná práce je klíčem k úspěchu.
3. A když se mě někdo zeptá, kde bychom měli hledat nové voliče pro KDU-ČSL, odpověď se zdá být na první pohled jednoduchá. Voliče najdeme ve stejném prostoru, kde je hledají i ostatní strany a hnutí. Důležité však je, jaké hnutí, tedy jaké emoce a reakce, v jejich myslích vyvoláme. Je zásadní pochopit, že naše schopnost oslovit voliče nespočívá jen v našem programu. Myslet si, že je především oslovíme svým programem, je dnes bohužel zcestné. V dnešní době, kdy se pracuje s emocemi a dojmy, je třeba přistupovat k voličům jinak. Nemůžeme se spoléhat jen na to, že máme dobré myšlenky a návrhy. Musíme také umět vyprávět příběhy, sdílet svou vizi a vytvořit pouto, které přesahuje čistě racionální debatu o politice. Je to složitá hra, ale jsem přesvědčen, že s našimi zkušenostmi a odhodláním máme šanci uspět.
1. Na vedení jsem nikdy neaspiroval, stačí mi, že jsem v celostátní konferenci, kde mám možnost se našich ministrů na cokoli zeptat. Do KDU-ČSL jsem před lety vstoupil v naději, že ji bude volit mnoho mých přátel z evangelikálních kruhů. To se částečně podařilo, dnes je ovšem situace jiná než tehdy.
2. Zkusil bych mladší - Františka Talíře a Ondru Mikmeka, z těch starších Hayato Okamuru a bývalého europoslance Pavla Svobodu.
3. Asi Vás překvapím: Lovil bych mezi voliči Trikolóry, Svobodných, Přísahy apod. Ne že by mi tyto strany byly sympatické, vadí mi jejich jisté dryáčnictví. Domnívám se, že toto dryáčnictví vadí i některým jejich voličům, kteří si ale uvědomují, že vedoucí těchto stran často pojmenovávají problémy, kterým se zavedené strany vyhýbají.
1. Do vedení strany se určitě kandidovat nechystám.
2. Ve vedení KDU-ČSL bych ráda viděla nové tváře, např, Petra Hladíka či Františka Talíře, popř. nějakou ženu, jako je třeba Zdeňka Marie Čerkasov nebo Dita Vávrová. Skvělý by byl určitě Jan Grolich, ten však svoji kandidaturu odmítl.
3. Kde najít voliče pro KDU-ČSL? Odpověď na tuto otázku už dlouho hledám a myslím si, že žádný jednoduchý recept neexistuje. Základem však nutně musí být naše pravdivost, autentičnost a úcta k hodnotám - v současné době však ztrácíme svou identitu (i díky koalici SPOLU), jsme hodně nečitelní a voliči tak neví, co od nás mají očekávat.
1. V otázce se ptáte na sněm - tady úplně nevím, co myslíte sněmem zda Sjezd KDU-ČSL? Zvažovaní (na místo do předsednictva) na Sjezdu KDU-ČSL je v těchto časech před sjezdem u mnoha delegátek i delegátů Sjezdu aktuální. Patřím k delegátkám Sjezdu, tedy aktuální to je i u mě.
2. Ráda bych v čele vedení KDU-ČSL viděla pana Jana Grolicha. Vím, že oznámil jeho úmysly, které jsou jiné, ale ptáte se, koho bych ráda viděla a na tuto otázku odpovídám.
3. Voliče jsme měli a stále jsou, jen musíme dělat politiku zejména pro ně, méně „pro stát" (Konkrétně se lze podívat na voliče p. J. Grolicha a tyhle voliče by KDU-ČSL měla umět oslovit. Samozřejmě je předpoklad, že územně více osloví voliče na Moravě než ve středních Čechách apod.).
2. Podporuji změnu nejenom na postu předsedy, tedy nové výrazné osobnosti. V tuto chvíli má moji podporu Marek Výborný.
3. Středový volič bez extrémních postojů napravo nebo nalevo s důrazem na odpovědnost, rodinu, sociální kompetence, věrohodnost. To poslední se musí z naší strany podstatně zlepšit.
1. Kandidovat do vedení strany jsem se nakonec rozhodl nyní neřešit.
2. Za mě by ve vedení měla být ideálně osoba a především celý tým předsednictva, který by reprezentoval novou vizi. Jsem určitě příznivec kontinuity, aby se neztratil přenos zkušenosti, ale předseda a většina předsednictva by se měla skutečně odměnit. Potřebujeme se profilovat jako moderní středová strana, která má potenciál oslovit i mladé voliče. Tohle za mě představoval Jan Grolich, který ale oznámil že do vedení strany kandidovat nechce.
3. Za mě je zásadní mít skutečně uvěřitelnou osobnost, která chce ve straně prosadit změnu stylu a chce věnovat i nutně potřebný čas vnitrostranické diskusi, abychom v tomto byli jednotní. Podobně stěžejní je odlišit náš přístup ve vládě, který musí být více zaměřen na ochranu sociálních jistot a nezhoršování životního stylu obyvatel v naší zemi. To se nám zatím skutečně nedařilo komunikovat. Máme skvělé a schopné lidi, stačí vytvořit takový tým, který bude společně pracovat a bude mít vizi dostat lidovce zpět na mapu silných středových stran.
1. Ne, nezvažuji. Nedovoluje mi to moje zodpovědnost vůči rodině. Aktuální nastavení a pojetí politiky neumožňuje skloubit obojí, a tím se bohužel (nemyslím jen v mém případě) připravujeme o spoustu zajímavých politických talentů a lídrů, stačí se podívat např. na vyjádření Jana Grolicha k témuž tématu.
2. Nebudu vyjmenovávat jednotlivce, ale uvítala bych mix zkušených politiků s institucionální pamětí s novými tvářemi, které mají energii, nápady a chuť vystoupit ze zajetých kolejí, které nás drží v nízkých procentech už pěkných pár měsíců.
3. Nespokojených voličů současné koalice je docela dost, nízká volební účast v posledních volbách to naznačila. Za mne je cestou najít civilní neideologickou středovou pozici, která bude zárukou dobré správy země, společně s pozitivní vizí a nadějí. Vrátit našim voličům důvěru v to, že dokážeme kompetentně vládnout, aniž bychom přitom zapomínali na hodnoty humanismu a příslušnosti k západnímu civilizačnímu okruhu.
1. Na budoucnosti KDU-ČSL mi stále velmi záleží, ale už před rokem jsem se rozhodl, že vrcholnou politiku v brzké době opustím, nechystám se tedy ani kandidovat do celostátního vedení strany.
2. Jména říkat v této chvíli nechci, protože stále ještě probíhá vnitrostranická diskuze, ale velmi bych si přál, abychom našli do vedení strany typově podobného politika, jakým je v rámci JMK Jan Grolich, člověk s vizí, uvěřitelný, výborně komunikující. A druhé přání je, aby celé předsednictvo spolu lidsky ladilo.
3. Zásadním úkolem je, abychom voličům ukázali přidanou hodnotu oproti našim konkurentům. Od nás se očekává, že budeme hájit a bojovat za rodiny, ale musíme to umět ve všech generacích. Starší lidé musí vědět, že jim nabídneme pomoc v jejich nemoci a ztrátě sil, střední a mladá generace potřebuje mít jistotu zaměstnání a to, co je dnes velký problém, je dostupné bydlení a stále je ještě co zlepšovat v podmínkách pro lepší sladění pracovního a rodinného života, zejména v nabídce flexibilních forem práce, péče o děti v předškolním i mladším školním věku atd. A právě na řešení zejména problematiky dostupného bydlení se musí KDU-ČSL zaměřit.
1. Již o tom neuvažuji. Mám pocit, že jsem vyhořel. Sbírám síly… Sjezdu jsem se rozhodl neúčastnit. Mám obavy, že bych mnoho lidí smrtelně urazil. Tolik živočišného uhlí nemám. Možná později, pokud vůbec. Jako učiteli mi má profese zabírá tolik soukromého času, že mi politika a přístup KDU poslední čtyři roky přijde velmi neefektivní. Mé pokusy něco změnit - byly k ničemu, zdá se.
2. Kohokoli nového jména – mladého, otevřeného člověka, majícího drive, schopného vysvětlit voličům kroky vlády a smysl konzervativní strany a správně chápajícího, kdy a jak použít pokoru v politice a kdy tzv. tasit kord na obranu faktů, pravdy a demokracie – protože pokud vím, volič nevolí zvedající se ruce, ale politika, od něhož očekává víc než to, že je v politice dlouho, a ne jen že třeba dobře vypadá. Pokud chcete jména: František Talíř, Tomáš Zdechovský, Jiří Grulich, Jan Bartošek nebo další. Z mého pohledu absolutně nemá smysl, aby v čele strany byli zase ti samí, byť si jich vážím jako politiků i z jejich lidské stránky. Podle mne nemá smysl se bavit o Jiřím Čunkovi, M. Výborném nebo M. Jurečkovi. Ono i v životě platí, když používáte stále stejné „prostředky“, bude výsledek pořád stejný. Pokud jde o Mariana Jurečku, je jej obrovská škoda. Ten jeho večírek mi přijde jako „záhada“, když on jako politik zahájí dlouho plánovaný večírek v 15 h a skoro na minutu přesně jeden magor začne střílet na fakultě. Možná – to je má spekulace – to na TELEGRAMU dobře tzv. promyslel. Ještě zajímavější byla reakce opozice, tedy těch jmenovaných tzv. kober. Mimochodem, od kdy je politik povinen mít něco jako křišťálovou kouli, aby si rozmyslel pořádání večírků ve stejný okamžik, kdy nějakému magorovi nastane zkrat mezi neurony?! Nikdo se ho nezastal. Aspoň že já ano.
3. Najít voliče zase mezi lidmi, mezi svobodnými vzdělanými, nevzdělanými, s vysokým i nízkým sociálním statusem. Jenže úplně na rovinu, co chcete vysvětlovat kolegům, kteří jedou na autopilota a sami si myslí, že z toho veřejností viděného nic, činí maximum. Volič vidí reakce opozice - a to ponechám stranou voličovu schopnost rozlišit fakta od pouhých populistických slovních hříček a nebo nepravd. Konzervativní přístup je důležitý – například vysvětlit to na šachové hře. Víte jaké máte figury ve hře, jak zahájíte, co chcete, aby stálo ve středu dění, a proč máte chránit figuru krále – to jsou zákony, právo, právní normy, které je třeba dodržovat, případně legálním způsobem sjednat úprav s ohledem na měnící se dobu.
2. Jako delegát sjezdu jsem rozhodnut podpořit Marka Výborného na předsedu strany. Vzhledem k tomu, že preference strany pořád klesají je potřeba změna ve vedení.
3. KDU-ČSL, aby získala zpět voliče, tak by měla působit jako autentická prozápadní křesťanskodemokratická strana, důrazně zastávat jednotné postoje a nebát se vymezit jak proti opozici tak i koaličním partnerům.
1. Neuvažuji. Vytěžuje mne dostatečně práce starosty města Lysé nad Labem, a k tomu navíc jako krajský zastupitel se snažím posunovat i Středočeský kraj. V rámci KDU-ČSL se soustředím na růst ve Středních Čechách.
2. Toho, kdo přinese jasnou vizi a také tým pro to, abychom se stali moderní konzervativní stranou. Toto není práce pro jednoho super-hrdinu, nemáme žádného Kapitána Ameriku, ale pro tým, který dokáže spolupracovat, bude mít mnoho energie a odvahy pro změny. Je potřeba: a) zastavit kulturní války a spojit 20 tis. členů strany a také několik set mladých z naší mládežnické organizace Mladí lidovci, pro vizi moderní konzervativní strany = strany která čerpá z více jak 100 let historie, kdy si zažila vzestupy i pády, strany, která v dnešní více a více rozhádané a rozdělené společnosti může přicházet se schopností „klidné síly“ = přinášet osvědčené řešení, mající umění naházet kompromisy a schopnost spolupracovat napřít rozděleným politickým spektrem. b) reformovat fungování strany c) jasně a jednoduše formulovat lidovecké řešení a nebát se sdělovat je společnosti d) ještě více hájit rodiny včetně širší rodiny a její soudržnosti a také ekonomicky střední vrstvy společnosti e) vybudovat ekonomickou erudici pro řízení státu a přijít s ekonomickou reformou = zavést progresivní zdanění příjmu, reformovat řízení státu, zrušit mnoho zbytečných agentur a institucí a zjednodušit a zprůhlednit řízení státu včetně jeho digitalizace KDU-ČSL je dnes jediná reformní strana ve vládě, je to strana, která i přestože je to nepopulární má odvahu dělat skutečné reformy. I přestože jsme chápaní jako sociální svědomí této vlády, jak reformujeme důchodový systém, tak aby i „Husákovy děti“ (generace 1970-1980) a mladší měly důstojný důchod a stát do té doby z důvodu vyplácení vyššího a vyššího objemu financí za důchody nezkolaboval. Je to za cenu, snižování růstu důchodů stávajícím důchodcům a postupnému prodlužování věku odchodu do důchodu. Tedy jsou to kroky, které jsou pro část společnosti velmi nepopulární, ale přesto to děláme, protože je to důležité pro budoucnost. To je důraz na rodinu. K tomu reformujeme dávkový systém a digitalizujeme žádosti o dávky. To je odvaha dělat reformy, která dnes extrémně chybí. Je potřeba k tomu ještě dodat schopnost tyto reformy komunikovat veřejnosti.
3. Všude tam, kde jsou lidé, kteří chtějí stranu, jak jsem ji popsal v předešlé odpovědi. Voliči KDU-ČSL jsou ti, kdo chtějí budovat soudržnou společnost, společnost zaměřenou na budoucnost, tedy na naše děti/rodiny, a zároveň, kdo mají konzervativní pohled na svět, tedy čerpají ze zkušeností z minulosti a nepodléhají tak jednoduše módním trendům. Většinou se bude jednat o rodiny, seniory zaměřené na vnoučata, mladé zapojené v široké rodině a komunitě.
2. Rád vidět mohu kde koho. Např. Moniku Brzeskovou. Ale podstatnější je, kdo se bude o vedení KDU-ČSL ucházet. Ze dvou dosud známých kandidátů preferuji M. Výborného.
2. Ve vedení strany bych rád viděl silného lídra/lídryni. Někoho, kdo dovede přesvědčit nejen delegáty sjezdu, ale také veřejnost, že je silný lídr a vysvětlit, že KDU-ČSL je stranou, která má co nabídnout.
3. Mezi všemi generacemi, musíme veřejnosti více vysvětlovat naši prorodinnou politiku.
1. Neuvažuji kandidovat na předsedu strany. Tuto funkci pokládám z mnoha důvodů za vhodnější pro člena Parlamentu ČR (poslanec či senátor). Případná moje kandidatura na jiné funkce závisí v tuto chvíli na dalších okolnostech
2. Člověka s citlivým vnímáním současných problémů a schopností prosazovat hodnoty, které byly a jsou pro naši stranu jedinečnými a jehož osobní vlastnosti a chování neznamenají případná rizika a nepostrádají znaky altruismu.
3. Jsem přesvědčen, že zde žije stále mnoho lidí se zodpovědným a nepopulistickým vnímáním problémů, vyžadujících řešení a pouze je třeba je ubezpečit a svými činy přesvědčit, že jejich naděje chceme a jsme schopni zodpovědně a poctivě v rámci našeho politického úsilí naplňovat.
2. Doufal jsem, že hozenou rukavici zvedne Jan Grolich, který by mohl být přesně tím lídrem, kterého KDU-ČSL hledá. Moderní pojetí lidoveckého politika, který by uměl zaujmout i lidí z regionů, kde nemáme tak silnou podporu. Samozřejmě chápu jeho rozhodnutí zůstat hejtmanem, jelikož podpora 40 % obyvatel JMK je zavazující.
3. To je otázka na nové vedení, které vzejde ze Sjezdu. Každopádně musíme získat zpět ztracené voliče, ale musíme být atraktivní i pro děti, vnoučata našich voličů, kteří jsou zejména mezi starší generací.
1. Nezvažuji a o místo ve vedení strany se nebudu ucházet.
2. Mariána Jurečku, Marka Výborného - oba odvádějí obrovský kus práce. Jednoho i druhého si dovedu představit v čele strany v dalším období.
3. KDU-ČSL je blízká rodinná politika, mezigenerační solidarita, podpora potřebných. Dále klade důraz na podporu kvalitního školství, rozvoj venkova a podnikání a vytváření dobrých životních podmínek. To jsou oblasti, ve kterých by měla KDU-ČSL oslovovat a získat voliče.
1. Na blížícím se sjezdu KDU-ČSL do vedení kandidovat nezvažuji. Rád pomohu novému vedení zkušeností i radou, ale již i v krajských volbách jsem podpořil mladou a střední generaci. Je dobře, pokud to bude hlavně ona, kdo převezme odpovědnost za svoji budoucnost.
2. Zkušeného, moudrého a charismatického lídra/lídryni s dobrou vizí, který/á dokáže lidi přesvědčit, že má smysl hájit konzervativní hodnoty vycházející z křesťanských zásad a sladit je s aktuálními naléhavými potřebami společnosti, ochranou rodiny, nižších a středních i sociálně slabých skupin obyvatel. Je to také o změně stylu lidovecké politiky.
3. U všech lidí dobré vůle, kterým je blízký sociálně tržní pohled křesťanských demokratů v jehož středu je rodina a její ochrana, principy svobody a demokracie, naše prozápadní směřování a hájení pevných hodnot v rozbouřené době.
2. Dlouhodobě říkám, že ve vedení strany by měli být lidé, kteří mají důvěru občanů (tedy uspěli opakovaně ve volbách). Z oznámených kandidatur do předsednictva bych udělal výjimku u náměstka ministra zdravotnictví Vaška Pláteníka, který neuvěřitelně odborně vyrostl a přestože nemá žádnou volenou funkci, díky odbornosti si ho ve vedení dokáži představit. U předsedy je zcela zásadní, aby byl v Praze, takže musí být buď poslancem, nebo senátorem. To v podstatě vylučuje krajské a komunální politiky, neboť straně se z pražské kanceláře v Charitasu věnovat nemohou. Otázkou je, nakolik to může stíhat předseda – ministr, ale to je na jinou debatu (např. předsedové stran ve Spojeném království jsou straničtí úředníci, kteří nikam nekandidují, ale starají se o vnitřní chod strany). O post předsedy se velmi pravděpodobně utkají Marek Výborný a Marian Jurečka, nepředpokládám, že by se objevil další kandidát.
3. Kde hledat voliče pro KDU-ČSL? Musíme umět prodat svou práci. Pravidelně vyhráváme komunální volby, ale v těch dalších to tak slavné není. Nedávné krajské volby nebyly sice nijak extra úspěšné, nicméně stále máme (50) výrazně více mandátů než TOP 09 (více než trojnásobně), SPD (jeden a půl násobně) či Piráti (šestnáctinásobně). Pravdou je, že většina komunálních a krajských politiků je volena spíše navzdory naší značně, než díky ní. Proto musíme výrazně zlepšit marketing (slogany typu „Vyřízení rodičáku z bezpečí domova“ jsou trapné), který je dlouhodobě špatný. Nicméně protože nemám recept, jak nás přivést k celostátně alespoň sedmiprocentní volební podpoře, nechám se překvapit, jaké recepty si pro delegáty připravili uchazeči o posty ve vedení strany.
3. Členové Orla Skauti, pracovníci v sociálních službách, věřící, lidé bydlící v rodinných domech a na venkově. Spoluobčané, kteří se chovají zodpovědně a jsou prozápadně orientovat se sociálním cítěním.
3. Myslím si, že více voličů získáme, pokud budeme uvěřitelní a předvídatelní, hájit hodnoty - podpora rodin, dostupné bydlení, ochrana životního prostředí, pokud se nám podaří dobře komunikovat i dovnitř naší členské základny, aby přišlo více lidí k volbám.
2. Novou tvář s perspektivní a konzervativní vizí.
3. To je těžká otázka. Ale já osobně, když hovořím s občany, zejména střední a mladší generace s vyšším vzděláním, tak se jim mnohé návrhy ze strany KDU-ČSL líbí a ztotožňují se s nimi. Dokonce chápou i nepopulární kroky (např. důchodová reforma) a další opatření, ze kterých bude v budoucnu profitovat dnešní mladší generace. Takže tady vidím naše voličské jádro.
Poslanecký mandát si David Šimek užil jen tři roky, zvolením do Senátu mu zanikl a ve Sněmovně jej nahradí bývalý šéf krajské organizace ODS a v současnosti předseda dozorčí rady ČEZ Radim Jirout.
„Musíme mít v hlavě mentalitu růst,“ burcuje dovnitř KDU-ČSL první náměstek jihočeského hejtmana František Talíř, kterému relativně těsně unikl europoslanecký mandát.