Nikdo nepochybuje, že KDU-ČSL s aktuálními preferencemi kolem tří procent potápějící se stranou je. Jak tedy splnila na sjezdu nutné podmínky, které jsou předpokladem k tomu, aby nešla zcela ke dnu?
Není divu, že část nespokojených lidovců marně zkoumá, v čem spočívá zásadní změna. Dá se říci, že se nekoná a že po ní nebyla mezi delegáty skutečná poptávka.
Nominace na řadové místopředsedy mělo 19 kandidátů, devět jich návrh přijalo. O funkci se ve finále ucházelo osm lidí, jelikož Jan Bartošek se nakonec rozhodl do volby nejít.
Volba 1. místopředsedy se zkomplikovala, byť byl jediným kandidátem, nebyl nejprve zvolen ministr životního prostředí Petr Hladík. V nové volbě se stal druhým mužem strany expředseda Pavel Bělobrádek
V programové rovině je zřejmé, že KDU-ČSL musí myslet na dostupné bydlení i na podporu rodin. Hlavně by ale měla být něčím originální. Což je ale po 3 letech ve vleku ODS těžší než kdykoli předtím.
Z ankety mezi stovkou nejvlivnějších lidovců vyplývá, že větší šanci vrátit se do čela strany má Marek Výborný, značná část strany by chtěla ještě větší změny, nemá ale jejich nositele.
Pokud někoho jako nového lídra přední představitelé KDU-ČSL jmenují, je to hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Ten je důvěrou polichocen, v rozhodování je pro něj ale klíčová obhajoba mandátu.
Lidovci budou v pátek rozhodovat o přesunu volebního sjezdu na bližší termín. Změnu chce část regionálních organizací, které kritizují šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečku kvůli večírku a jeho komunikaci.
„V roce 2020 získala BIS první informace týkající se podezření, že na ministerstvu zemědělství tehdy řízeném ministrem Miroslavem Tomanem (ČSSD) může docházet ke korupčním aktivitám.“
„Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS,“ citoval z usnesení předseda sněmovní komise Pavel Bělobrádek.
„Bylo také jasně řečeno, že ze strany předsedy vlády nebyl vyvíjen žádný nátlak, který by se týkal uvedených i jiných kauz,“ uvedl předseda sněmovní komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
„Už to, že by něco mělo unikat z BIS je závažné obvinění,“ řekl Radiožurnálu předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise chce vyslechnout stanovisko ředitele BIS, jednat bude v utajeném režimu.
Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce kvůli tvrzením prezidenta Miloše Zemana o odposleších svolat komisi ještě v srpnu.
„Řekl nám, že co říká předseda a první místopředseda vlády o časové souslednosti, je pravda. Ta časová osa sedí,“ řekl šéf výboru Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
V dopise odeslaném z kanceláře prezidenta se píše, že Zeman má právo na konkrétní informace od Bezpečnostní informační služby (BIS). Kurýr ho poslancům doručil den před jednáním komise.
To, že má BIS odpovědět podle zákona, na jednu stranu znamená, že má informovat prezidenta Zemana, ale zároveň ochraňovat své zdroje a také zajistit správný průběh svých operací.
Nenápadný předseda poslaneckého klubu, bývalý ministr zemědělství „kontaminovaný“ vládnutím s hnutím ANO či mediálně zdatný europoslanec, který čas od času zaujme kontroverzním výrokem či návrhem.
V Česku je podle Bělobrádka mnoho politiků, kteří působí proti českým zájmům ve prospěch cizích mocností. „Otázkou je, zda jim to lze prokázat, ale myslím si, že to je evidentní,“ říká.
Poslancům vadilo především to, že návrh nespecifikuje, jak by měla spolupráce s obcí vypadat. Veterinární zákon, ale jako celek poslanci schválili. Mělo by tak dojít třeba ke zpřísnění chovu psů.
Babiš je zároveň jedním z politiků s největším podílem nedůvěry. V průzkumu uvedlo 56 procent lidí, že šéfovi ANO nevěří. To je stejná míra nedůvěry jako třeba v předsedu KSČM Vojtěcha Filipa.
Bělobrádek funkci zastával nepřetržitě od listopadu 2010, stal se tak nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou KDU-ČSL. Loni na podzim se rozhodl, že nebude znovu kandidovat.
Nový trenér může jako ve fotbale udělat se stejným týmem lepší výsledky, vysvětluje v rozhovoru pro Radiožurnál stávající předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
„Podle informací, které mají někteří členové vlády, Čína po této kampani proti společnosti Huawei připravuje odvetná opatření, a ta by měla zasáhnout několik oblastí,“ řekl Miloš Zeman.
Z představitelů parlamentních stran lidé nadále nejvíc věří předsedům ANO Andreji Babišovi a Pirátů Ivanu Bartošovi, stoupla důvěra v šéfa ČSSD Jana Hamáčka.
Průzkum se uskutečnil od 3. do 15. listopadu a zúčastnilo se ho 1104 lidí ve věku od 15 let. „Výsledky tedy nereflektují politické události nastalé po tomto datu,“ upozornili autoři.