Před čtyřmi lety vedly ODS, TOP 09 a lidovce ke spojení do koalice Spolu tlak občanské společnosti i vědomí, že zvlášť vládnoucí ANO Andreje Babiše neporazí. Nyní je ale takřka všechno jinak.
„Nebráníme se transformaci péče v nemocnicích, pokud bude transparentní,“ reaguje v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Chudomel.
Hnutí SPD neprosadilo zamítnutí předlohy. Zástupci ANO a SPD slibují, že pokud se dostanou k moci, změny v důchodech zruší. Závěrečné schvalování sporné předlohy se protáhlo na čtyři jednací dny.
Je podepsáno a není to žádné překvapení. Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vlastně nemají jinou možnost, než v objetí dokráčet ke sněmovním volbám v příštím roce.
Důchodový systém je podle Jurečky dlouhodobě v minusu a v přebytku končil jen výjimečně. „Důchodovou reformu, ať chceme nebo nechceme, udělat musíme a nejde to už odkládat dál,“ řekl ministr.
Vládní předloha je největší reformou v systému sociálních dávek za desetiletí. Novela nahrazuje současné čtyři sociální dávky jednou univerzální, což má vést ke zpřehlednění.
Pokud jsou obavy Spolu z nástupu sil ohrožujících demokracii upřímné, nebudou se její strany po volbách bránit úvahám o těsnější integraci. Pravděpodobnější však je, že se rozejdou pěkně po svém.
Střední Čechy mají staronovou vládu. Cesta k dohodě mezi STAN a Spolu ale nebyla jednoduchá, jak ukazuje rekonstrukce povolebního jednání webu iROZHLAS.cz.
Parlamentní volby čekají Českou republiku za rok – v říjnu 2025. „Vláda už mnoho času přesvědčit voliče a voličky o tom, že pro ně dělá dobře, nemá,“ říká politoložka Dvořáková.
Program chce koalice Spolu představit v únoru, pak budou pokračovat sestavením kandidátek. „Čelíme soupeřům, kteří jsou připravení lhát, říkat nesmysly a působit na nejnižší lidské vášně,“ řekl Fiala.
Předseda poslanců ODS Marek Benda označil sněmovní jednání o platech za zbytečnou dávku populismu bez návrhu zákona. „Je to nedůstojné této Sněmovny,“ řekl.
Politolog Miroslav Mareš pro Český rozhlas Dvojka přiblíží, co hýbe českou politickou scénou, i to, zda zabití vůdce palestinského Hamásu povede k ukončení izraelské operace v Gaze.
Výborný, Bělobrádek, Brzesková, Hulicius, Pláteník a Horák. Ty první dva znáte, ty další čtyři jsou ve vedení lidovců nováčky. Jaký byl sjezdu KDU-ČSL?
Nikdo nepochybuje, že KDU-ČSL s aktuálními preferencemi kolem tří procent potápějící se stranou je. Jak tedy splnila na sjezdu nutné podmínky, které jsou předpokladem k tomu, aby nešla zcela ke dnu?
Není divu, že část nespokojených lidovců marně zkoumá, v čem spočívá zásadní změna. Dá se říci, že se nekoná a že po ní nebyla mezi delegáty skutečná poptávka.
Nominace na řadové místopředsedy mělo 19 kandidátů, devět jich návrh přijalo. O funkci se ve finále ucházelo osm lidí, jelikož Jan Bartošek se nakonec rozhodl do volby nejít.
Registrované partnerství by lidé v Polsku uzavírali před vedoucím matričního úřadu na základě předložení souhlasného prohlášení osob uzavírajících partnerství.
Lidovci ve druhém kole hlasování rozhodli, že se předsedou strany stane Marek Výborný. Ten chce v příštích parlamentních volbách opět kandidovat v koalici Spolu a také více oslovit mladé voliče.
Volba 1. místopředsedy se zkomplikovala, byť byl jediným kandidátem, nebyl nejprve zvolen ministr životního prostředí Petr Hladík. V nové volbě se stal druhým mužem strany expředseda Pavel Bělobrádek
V Olomouci v pátek začíná dvoudenní sjezd KDU-ČSL. A na rozdíl od jiných vládních stran se zatím dá jen těžko odhadnout, koho si lidovci zvolí za předsedu pro další dva roky.
„Jsem přesvědčen, že nedělám nic, co by mělo KDU-ČSL poškozovat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál s tím, že není a priori proti koalici Spolu a chce, aby vláda dokončila volební období.
V případě úspěchu v boji o post šéfa lidovců už je Marek Výborný domluven s jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem, že by stranickému vedení pomáhal s marketingem a komunikací.
V programové rovině je zřejmé, že KDU-ČSL musí myslet na dostupné bydlení i na podporu rodin. Hlavně by ale měla být něčím originální. Což je ale po 3 letech ve vleku ODS těžší než kdykoli předtím.
V jedenáctičlenné radě by mělo STAN připadnout pět křesel včetně hejtmanky a Spolu šest. STAN a Spolu mají v novém zastupitelstvu dohromady těsnou většinu jednoho hlasu.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluví Marian Jurečka mimo jiné i o tom, že vláda musí už nyní rok do voleb rozjet permanentní kampaň, třeba i na TikToku, který si sám před nedávnem založil.
O post šéfa lidovců bude v hlasování soupeřit mimo jiné s dosavadním předsedou a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a ministrem zemědělství Markem Výborným.