Nikdo nepochybuje, že KDU-ČSL s aktuálními preferencemi kolem tří procent potápějící se stranou je. Jak tedy splnila na sjezdu nutné podmínky, které jsou předpokladem k tomu, aby nešla zcela ke dnu?
V Olomouci v pátek začíná dvoudenní sjezd KDU-ČSL. A na rozdíl od jiných vládních stran se zatím dá jen těžko odhadnout, koho si lidovci zvolí za předsedu pro další dva roky.
„Jsem přesvědčen, že nedělám nic, co by mělo KDU-ČSL poškozovat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál s tím, že není a priori proti koalici Spolu a chce, aby vláda dokončila volební období.
V programové rovině je zřejmé, že KDU-ČSL musí myslet na dostupné bydlení i na podporu rodin. Hlavně by ale měla být něčím originální. Což je ale po 3 letech ve vleku ODS těžší než kdykoli předtím.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluví Marian Jurečka mimo jiné i o tom, že vláda musí už nyní rok do voleb rozjet permanentní kampaň, třeba i na TikToku, který si sám před nedávnem založil.
O post šéfa lidovců bude v hlasování soupeřit mimo jiné s dosavadním předsedou a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a ministrem zemědělství Markem Výborným.
Z ankety mezi stovkou nejvlivnějších lidovců vyplývá, že větší šanci vrátit se do čela strany má Marek Výborný, značná část strany by chtěla ještě větší změny, nemá ale jejich nositele.
Podle aktuálního průzkumu agentury Median pro Radiožurnál by byly tři čtvrtiny Čechů, úplně přesně 74 procent, pro zákaz používání mobilů na základních školách.
Hned v prvním kole senátních voleb obhájil svůj post starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL) s víc než 56 procenty hlasů. Senátorem se tak stává už počtvrté, poprvé uspěl v roce 2006.
Na severu a východě Valašsko, na jihu Slovácko, na západě Haná. To je Zlínský kraj. Sice pohraniční, ale do Sudet nepatřící region, kde i po stu letech přetrvává silný baťovský podnikatelský duch.
Velké lidovecké setkání přijde po tom, co jejich formu prověří troje volby. Do eurovoleb jdou v koalici Spolu. V krajských a senátních někde vsadí na samostatnou značku, jinde na spojenectví.
KDU-ČSL se s problémy potýká dlouhodobě. „Nejde jenom o záležitost s večírkem, ale také o to, že strana dlouhodobě klesá v preferencích. To vidí všichni,“ říká Čunek.
Soud významně navýšil odškodné zejména pro děti z rodiny, která se musela vystěhovat do Vlčic na Jesenicku. Dům byl kvůli absenci jakékoliv výbavy a jeho stavu neobyvatelný.
Bývalý šéf KDU-ČSL říká, že jeho partaj je moderní konzervativní strana. „Moc bych prosil veřejnost, aby chápala, že to není pejorativní výraz,“ žádá v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Tradiční „klidná síla“ české politiky neprožívá nejlepší časy. KDU-ČSL má sice nejpočetnější poslanecký klub ve své historii, zároveň ale čelí vážnému propadu preferencí. Ve straně řeší, co s tím.
Ministerstvo spravedlnosti připravuje novelu občanského zákoníku, která by fyzické i psychické tresty na dětech měla za nepřípustné. Podle kritiků by to ale vedlo ke zbytečné kriminalizaci rodičů.
Peksa předpokládá, že podezření musí být vážné už ve chvíli, kdy je někdo obviněn policií. Proto by podle něj mělo být už obvinění důvodem k tomu, aby politik odstoupil.
Vedení Zlínského kraje podle hejtmana Radima Holiše z hnutí ANO desetimilionovou smluvní pokutu platit nechce, proto nyní se společností Unimex Group vyjednává.
Pro Radima Holiše (ANO) hlasovalo 28 z 44 přítomných zastupitelů. Nový hejtman uvedl, že v řádu měsíců opustí post starosty v Rožnově pod Radhoštěm, aby se zbavil souběhu funkcí.
Do nemocnic v Brně a v Olomouci se zatím přesunul zhruba tucet hospitalizovaných. Lékaři pacienty k převozu vybírají podle jejich zdravotního stavu a schopnosti transportu.
„Ten projekt byl řádně schválen. Dva a půl roku byl diskutován s veřejností. A to jako žádný jiný v republice. Není to tak, že se teď něco narodilo,“ říká senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL).
Ve čtvrtečním tisku se dočtete, že končící hejtman Zlínského kraje Čunek (KDU-ČSL) koupil za 42 milionů pozemky pro novou nemocnici. Tu ale nikdo z nového vedení kraje nechce, píší Hospodářské noviny.