Za loňský rok Česko eviduje téměř 700 antisemitských incidentů, oproti roku 2018 je to dvojnásobek
Federace židovských obcí v České republice loni zaznamenala téměř 700 antisemitských incidentů. Projevy nenávisti se nejvíc objevují na internetu a sociálních sítích. V případě sociálních sítí jde často o útoky na konkrétního člověka. V některých případech podává Federace židovských obcí trestní oznámení.
Podle předsedy Federace židovských obcí Petra Papouška je situace ohledně podávání trestních oznámení složitější u extrémně pravicových konspiračních webových stránek, kdy je část z nich navíc registrovaná třeba v Rusku nebo Spojených státech.
Počet antisemitských projevů vzrostl na dvojnásobek oproti roku 2018. Podle Papouška ale nemusí jít o reálný nárůst. Zlepšil se totiž monitoring těchto incidentů a nenávistných projevů. V porovnání třeba s Německem nebo Spojenými státy není v Česku antisemitismus tak silný.
Žádný případ fyzické agrese
Násilné antisemitské incidenty v Česku jsou podle zjištění ve výroční zprávě Federace židovských obcí stále ojedinělé. V minulém roce nebyl zaznamenán ani jeden případ fyzické agrese s antisemitským motivem.
Je ovšem třeba brát v potaz fakt, že oběti násilných činů incident často nenahlásí, proto je vhodné přistupovat ke statistickým výstupům tohoto druhu s jistou mírou obezřetnosti, uvedla Federace židovských obcí ve výroční zprávě za rok 2019.
V loňském roce se v Česku odehrály tři incidenty spojené s útokem na židovský majetek nebo majetek, který je vnímán jako se Židy propojený. Jedná se například o vandalismus na židovských hřbitovech, ničení pomníků, malování nacistických symbolů na židovské objekty a další.
Naprostá většina antisemitských incidentů se však v Česku za poslední rok odehrála v internetovém prostředí. „Je pravděpodobné, že reálný počet antisemitských incidentů na internetu byl v roce 2019 vyšší než počet incidentů zaregistrovaných. V roce 2019 bylo ve virtuálním prostředí zaregistrováno 659 incidentů (95 % z celkového počtu zaznamenaných incidentů),“ uvedla organizace ve výroční zprávě.
Podle Federace židovských obcí lze podobně jako v loňském roce Českou republiku i nadále vnímat jako zemi, která je pro židovskou komunitu bezpečná, i ve srovnání s jinými evropskými státy. Přesto federace upozorňuje, že je nutné věnovat zvýšenou pozornost projevům antisemitismu na internetu a sociálních sítích, odkud pochází většina zaznamenaných incidentů.