Vojáci hledají dárce kostní dřeně pro svého kolegu. Do registru se jich zapsaly víc než tři stovky
Čeští vojáci se hromadně zapisují do registru dárců kostní dřeně. Za necelý měsíc se jich zaregistrovalo už přes tři sta a náborová kampaň po armádních útvarech bude pokračovat také o prázdninách. Vojáci totiž hledají vhodného dárce krvetvorných buněk pro svého nemocného kolegu, který potřebuje rychle pomoct. Do akce se zapojili i chrudimští výsadkáři.
„Já jsem nad tím přemýšlel už dlouho, a když se ta možnost objevila v práci, tak nebylo proč váhat,“ říká desátník, který u 43. výsadkového pluku pracuje jako řidič, proč se přišel zapsat do registru potenciálních dárců kostní dřeně.
Poslechněte si reportáž z náboru do registru kostní dřeně na základně výsadkářů v Chrudimi
Se zápisem vojákům přímo u nich na posádkách po celé republice pomáhají dobrovolnice z organizace Alma Mater, která spolupracuje s pražským IKEMem, tentokrát jsou to Dáša a Jana.
„Tady máte štětičku, rozbalte si ji a dejte si ji do úst a desetkrát nahoru a dolů v podstatě odebrat vzorek DNA,“ instruují vojáky, jak si správně odebrat vzorky slin.
Během dopolední náborové akce se na chrudimské základně povedlo získat 58 nových potenciálních dárců kostní dřeně, a to včetně zástupce velitele pluku Marka Štěpánka.
„Prošli jsme několika bojovými misemi v zahraničí, kdy jsme byli nasazení v Afghánistánu, Iráku, v Mali. Viděli jsme tam, jaké může být utrpení na světě, takže jakmile může pomoct, tak chceme pomoct,“ popisuje svou motivaci.
Letos rekordní zájem
Armáda se do podobných dobročinných akcí zapojuje dlouhodobě. Za nápadem zorganizovat nábor mezi jednotkami stojí vrchní praporčík české armády Peter Smik, který už dříve pomáhal s hledáním vhodného dárce pro 16letého studenta střední vojenské školy v Moravské Třebové.
Samotné odběry pak pomáhá zajistit organizace Avalone Ivany Nikitinské. Ta si spolupráci s vojáky pochvaluje.
„Tady v Chrudimi začali lidi chodit ještě před začátkem. Měli jsme začínat v 10 hodin, ale v tu dobu jsme měli už 15 lidí zaregistrovaných. Takový zájem jsem ještě neviděla,“ říká Nikitinská.
Zápis vojáků do registru bude pokračovat i přes prázdniny. Vhodného dárce pro jejich kolegu se zatím totiž najít nepovedlo.
„Musíme nabrat přibližně tři sta lidí, abychom zachránili jeden lidský život. Taková je teď statistika, ale samozřejmě se to přesně nedá říct,“ doplňuje jedna z dobrovolnic z IKEMu.
V Česku fungují dva registry dárců kostní dřeně. Oběma se letos daří nabírat rekordní počty nových potenciálních dárců.
„Zatím je to celkem 314 vojáků v probíhající kampani, která bude ještě několik týdnů pokračovat. Zároveň se letos zaregistrovalo 9250 dárců a to číslo bude dál stoupat,“ řekla Radiožurnálu vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Marie Kuříková.
Přes deset tisíc nových dobrovolníků letos hlásí také Národní registr dárců kostní dřeně. Vysoký zájem vyvolal případ nemocné holčičky Madlenky, která na svého dárce stále čeká. Přidat se může kdokoliv, kdo splňuje podmínky. Ty najdou zájemci na webových stránkách registrů kostnidren.cz a darujzivot.cz.