Až milion lidí nemá praktického lékaře. ‚Zhoršuje se dostupnost primární péče,‘ poukazují doktoři
Ministerstvo zdravotnictví snížilo podporu rezidenčních míst pro absolventy. Praktičtí lékaři nyní ve své kampani žádají kraj o spolufinancování rezidenčních míst a dotace na školení a praxe nových lékařů. Například v Plzeňském kraji teď devět a půl tisíce dětí nemá vlastního pediatra. V celém Česku pak přibližně milion dospělých a dětí nemá praktického lékaře.
Přibližně milion dospělých a dětí v Česku nemá praktického lékaře. Upozorňuje na to kampaň 11 milionů důvodů, ve které lékaři poukazují na zhoršující se dostupnost primární péče.
Přibližně milion dospělých a dětí v Česku nemá praktického lékaře. Poslechněte si víc
Jako problém vidí přetížené ordinace, chybějící pediatry nebo lékaře, kteří nemají náhradu a musí ordinovat i ve vysokém důchodovém věku. Třeba v Plzeňském kraji nemá svého lékaře zhruba devět a půl tisíce dětí. Ty pak obvykle v případě potíží navštěvují s rodiči pohotovosti, ostatní dětské ordinace nebo specialisty.
Jedním z řešení by podle praktických lékařů bylo navýšení počtu rezidenčních míst, kdy pediatři v ordinacích školí absolventy a z dotace státu jim čtyři a půl roku hradí mzdy, odvody či praxe v nemocnicích. Před třemi lety bylo takových míst 100, letos je jich ale vypsáno jen 70.
„Ze strany Ministerstva financí bylo na rezidenční místa rozpočtováno v podstatě nula korun. Veškeré výdaje jsou pokrývány z rezerv Ministerstva zdravotnictví, případně z mimořádně přidělených prostředků ze strany Ministerstva financí,“ vysvětlil pokles míst mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Krajské dotace dle lékařů přinesou výhody
Praktičtí lékaři se nyní snaží přesvědčit hejtmany, aby další rezidenční místa vypsaly a spolufinancovaly kraje. Těm by z toho mohly následně plynout benefity, například si kraj může zavázat rezidenta, na něhož bude přispívat, k tomu, že bude pak praxi vykonávat v tomto regionu.
„Zapojení krajů je čistě na jejich rozhodnutí. Mají každopádně výhodu v tom, že se jejich dotace nemusí řídit postupy pro programy rezidenčních míst, jak je stanovuje zákon. Mohou tedy lépe dotační podmínky přizpůsobit svému regionu,“ uvedl Ondřej Jakob.
V Česku přibývá dětí, které nemají lékaře. ‚Máme tu časovanou bombu,‘ říká starosta Kraslic
Číst článek
Dle plzeňského hejtmana Kamala Farhana (ANO) je zajištění dostatečného počtu rezidenčních míst v kompetenci příslušného ministerstva: „Jedná se o další příklad neschopnosti vedení tohoto resortu. Už nevím, co všechno chce ještě tato vláda přenést na kraje. Každopádně pokud budeme mít nedostatek lékařů, samozřejmě o tomto řešení budeme přemýšlet.“