Barrandovské terasy se proměnily na apartmány. Investor zrušení restaurace odmítá
Místo restaurace a hotelu, který měl kopírovat původní charakteristický hadovitý půdorys, luxusní byty a pro veřejnost prakticky nepřístupný rezidenční areál. Funkcionalistické Barrandovské terasy v Praze budou po přestavbě vypadat jinak, než jak je architekti při zahájení prací v roce 2016 plánovali. Investor se od původního projektu odchýlil poměrně zásadně, informují Novinky.cz
Na vše upozornil Spolek na ochranu Barrandova, který zjistil, že z projektu se potichu vytratil hotel i jedna z restaurací a apartmány byly zaregistrovány jako bytové družstvo. Investor Michalis Dzikos přitom původně tvrdil, že hotel vyroste z obou stran stávající budovy a že tam musí být proto, aby si restaurace sama na sebe mohla vydělat, napsaly Novinky.cz.
OBRAZEM: Na Barrandovské terasy se vrací život. Na podzim se do nových budov nastěhují první nájemníci
Číst článek
Místo vyhlídkových restaurací a zrenovovaných teras nyní tvoří Barrandovské terasy dva zkolaudované bytové domy, třetí, ve kterém se nachází zrušená restaurace, je před dokončením a čtvrtý bytový dům žádá investor povolit.
Oproti plánu vzrostl i počet apartmánů, které nabízí realitní kancelář – je jich 45. Apartmány jsou různých velikostí a u těch největších přesahuje měsíční nájem 50 tisíc korun.
Pro obnovu vyhořelého Trilobit baru nezbylo na hraně skály místo. „Luxusní soukromé bydlení odporuje územnímu plánu a kolaudačnímu rozhodnutí,“ uvedl Spolek na ochranu Barrandova. Nový účel teras přitom příliš neladí s úplně původními vizualizací architekta Maxe Urbana.
K vzniklé situaci se vyjádřilo i vedení Prahy 5. „Rada městské části s odkazem právě na kauzu Barrandovských teras v pondělí jednomyslně schválila výzvu katastrálnímu úřadu, aby nezapisoval byty v objektech, které nejsou kolaudované jako bytové domy,“ řekl pro Novinky místostarosta Milan Kryl z Pirátů.
Barrandovské terasy přišly v roce 2020 o individuální památkovou ochranu kvůli zákonu z roku 1987, když se nepodařilo oficiálně ukončit zápis do státního seznamu. Z komplexu se tak stal tzv. pozdní zápis a přestal být kulturní památkou.
Terasy tak dnes chrání jen barrandovská památková zóna, která zahrnuje také okolní vilovou čtvrť.
Vyjádření investora
Investor realizuje celý projekt v souladu se stavebním povolením a územním plánem. Důkazem je získání kolaudace u dosud dokončených částí.
Nikdy nebylo záměrem investora zrušit původní věhlasnou restauraci. Stále platí záměr dokončit citlivě rekonstrukci celého objektu a následné znovu otevření jejího provozu, včetně vstupních schodišť, vestibulu, salónků, šatny, balkónů, venkovních teras, přilehlých zahrad, toalet a dalšího zázemí, a to s důrazem na respekt k původnímu provedení i podobě.
Záměrem investora je v revitalizovaném areálu nabídnout veřejnosti následující služby: znovu otevření vyhlídkové věže historické budovy, ubytovací služby v nových apartmánových domech, možnost využití areálového parkování pro veřejnost i zachování tradice volně průchozí cesty pro veřejnost přes areálové pozemky k pomníku padlých obránců při osvobozování Prahy a navazující stezka k Vltavě.