Během návštěvy prezidenta Bushe čeká Prahu řada omezení
Do Prahy zítra přicestuje americký prezident George Bush. Jeho návštěvu budou doprovázet přísná bezpečnostní opatření spojená s řadou omezení. Na pořádek dohlídnou stovky policistů. O samotného prezidenta se kromě jeho ochranky bude starat nejen naše policie, ale i armáda a zpravodajské služby. Na trasách, po kterých bude Bush projíždět, nebudou moci řidiči zastavit. Nakrátko se také v době Bushova příletu a odletu uzavře letiště Ruzyně.
Na návštěvu amerického prezidenta se pečlivě připravuje zejména Pražský hrad. Nedostanete se do něj už od pondělního rána. Širší okolí Hradu pak policie z bezpečnostních důvodů uzavře v pondělní podvečer. Do části Hradčan se nedostanete až do úterního večera.
Komplikovaná bude jak tramvajová, tak i osobní doprava. Při Bushově příjezdu a odjezdu bude uzavřena trasa mezi centrem a letištěm, tedy i Evropská ulice. Na Hradě bude uzavřena i Loretánská ulice a Hradčanské náměstí a všechny méně důležité ulice v oblasti. Místní lidé se domů pěšky dostanou.
Nejsledovanějším tématem Bushovy návštěvy je žádost Američanů, aby v Česku mohli postavit radar, který bude součástí americké protiraketové obrany. Podle slov amerického velvyslance v Česku Richarda Grabera prezident do Prahy nepřijíždí s nějakou konkrétní nabídkou. "Prezident bude určitě mluvit o protiraketové obraně, ale nejen o ní. Myslím, že prezident Bush znovu zdůrazní, jak je důležité chránit se vůči hrozbě z Blízkého a Středního východu, a jak je důležité, aby naše země spolupracovaly na ochraně a bezpečnosti obou států," potvrdil Graber.
"Co se týče České republiky, myslím, že je dobře, že zde existuje debata. V minulé době to v této zemi nebylo možné. Nikdo nemohl vznášet legitimní otázky. A to jsou otázky zdraví, životního prostředí, ale i účasti NATO a vztahu k Rusku. Věřím, že v následujícím měsíci odpovíme na tyto otázky tak, že nakonec i český parlament tento projekt schválí," vysvětlil postoj Američanů k nepříliš příznivé diskusi naší veřejnosti ohledně radarové základny Graber.
Čeští zástupci se zase budou amerického prezidenta ptát na americká víza. Premiér Topolánek nepředpokládá, že Bush v Česku oznámí termín zrušení vízové povinnosti. Závisí to totiž spíš na Kongresu. Při úterních jednáních s Bushem nebude Topolánek podle svých slov téma víz přímo spojovat s žádostí USA o umístění radaru protiraketové obrany na území Česka. Topolánek doufá, že bude Bush z Prahy odlétat s pocitem, že Česká republika je spojencem Spojených států, ale zároveň si nedá nic od nikoho diktovat.