Během návštěvy prezidenta Bushe čeká Prahu řada omezení

Do Prahy zítra přicestuje americký prezident George Bush. Jeho návštěvu budou doprovázet přísná bezpečnostní opatření spojená s řadou omezení. Na pořádek dohlídnou stovky policistů. O samotného prezidenta se kromě jeho ochranky bude starat nejen naše policie, ale i armáda a zpravodajské služby. Na trasách, po kterých bude Bush projíždět, nebudou moci řidiči zastavit. Nakrátko se také v době Bushova příletu a odletu uzavře letiště Ruzyně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush

G. Bush | Zdroj: ČTK

Na návštěvu amerického prezidenta se pečlivě připravuje zejména Pražský hrad. Nedostanete se do něj už od pondělního rána. Širší okolí Hradu pak policie z bezpečnostních důvodů uzavře v pondělní podvečer. Do části Hradčan se nedostanete až do úterního večera.

Komplikovaná bude jak tramvajová, tak i osobní doprava. Při Bushově příjezdu a odjezdu bude uzavřena trasa mezi centrem a letištěm, tedy i Evropská ulice. Na Hradě bude uzavřena i Loretánská ulice a Hradčanské náměstí a všechny méně důležité ulice v oblasti. Místní lidé se domů pěšky dostanou.

Nejsledovanějším tématem Bushovy návštěvy je žádost Američanů, aby v Česku mohli postavit radar, který bude součástí americké protiraketové obrany. Podle slov amerického velvyslance v Česku Richarda Grabera prezident do Prahy nepřijíždí s nějakou konkrétní nabídkou. "Prezident bude určitě mluvit o protiraketové obraně, ale nejen o ní. Myslím, že prezident Bush znovu zdůrazní, jak je důležité chránit se vůči hrozbě z Blízkého a Středního východu, a jak je důležité, aby naše země spolupracovaly na ochraně a bezpečnosti obou států," potvrdil Graber.

"Co se týče České republiky, myslím, že je dobře, že zde existuje debata. V minulé době to v této zemi nebylo možné. Nikdo nemohl vznášet legitimní otázky. A to jsou otázky zdraví, životního prostředí, ale i účasti NATO a vztahu k Rusku. Věřím, že v následujícím měsíci odpovíme na tyto otázky tak, že nakonec i český parlament tento projekt schválí," vysvětlil postoj Američanů k nepříliš příznivé diskusi naší veřejnosti ohledně radarové základny Graber.

Čeští zástupci se zase budou amerického prezidenta ptát na americká víza. Premiér Topolánek nepředpokládá, že Bush v Česku oznámí termín zrušení vízové povinnosti. Závisí to totiž spíš na Kongresu. Při úterních jednáních s Bushem nebude Topolánek podle svých slov téma víz přímo spojovat s žádostí USA o umístění radaru protiraketové obrany na území Česka. Topolánek doufá, že bude Bush z Prahy odlétat s pocitem, že Česká republika je spojencem Spojených států, ale zároveň si nedá nic od nikoho diktovat.

Marie Matúšů, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme