Bělobrádek: ČSSD nesmí pro změnu restitucí hledat podporu mimo případnou koalici
KDU-ČSL nebude ve vládě, pokud se ČSSD pokusí získat podporu pro změnu zákona o církevních restitucích mimo koalici. Českému rozhlasu Plus to řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Bude proto chtít pojistku v koaliční smlouvě.
Pavel Bělobrádek tak reagoval na slova šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky. Ten řekl, že bude pro změnu církevních restitucí hledat podporu ve sněmovně i mimo případné koaliční partnery.
„Já myslím, že úplně postačí to, aby byla jakási pojistka. Abychom se nedostali do situace, ve které jsme byli například v Paroubkově vládě, kdy prohlasovávali některé zákony s podporou komunistů, ačkoli byli ve vládě s jinými stranami. To myslím, že je věc nepřekonatelná,“ prohlásil předseda KDU-ČSL.
Jednání všech tří stran příští týden
Společná jednání ČSSD, ANO a KDU-ČSL o případné vládě začnou příští týden. Šéf lidovců Bělobrádek to řekl po dnešní schůzce s předsedou ČSSD Sobotkou. Právě lidovci si v minulých dnech stěžovali, že jednání o novém kabinetu postupují příliš pomalu.
„Jsem rád, že pan předseda Sobotka navrhl to, co já jsem chtěl navrhnout sám, tedy abychom se od příštího týdne začali scházet v potenciálním trojkoaličním formátu s tím, že tento týden by ještě měla doběhnout separátní jednání mezi dvěma stranami,“ uvedl Bělobrádek.
Se Sobotkou probírali také rozdělení sněmovních funkcí. Bělobrádek potvrdil, že KDU-ČSL má zájem o křeslo místopředsedy dolní komory parlamentu.
Církve by podle ČSSD neměly v restitucích žádat tolik peněz
Číst článek
„Budeme-li součástí příští koalice, předpokládáme, že bychom měli mít místopředsedu sněmovny. Seznámil jsem pana předsedu s tím, že trvá ta nominace mé osoby. V případě, že by vznikla koaliční vláda, byl bych nominován jako ministr nebo místopředseda vlády, takže bych potom samozřejmě opustil post místopředsedy sněmovny,“ doplnil šéf lidovců.
Jestli tuto funkci KDU-ČSL získá, však zatím není jisté. Závisí to na dohodě se sociální demokracií a ANO, kolik místopředsedů dolní komora parlamentu bude mít. ČSSD a ANO se shodly, že čtyři by mohli stačit, lidovci jsou právě kvůli zájmu o jedno z těchto křesel pro pětičlennou variantu.
Sociální demokracie a ANO chtějí ve vedení sněmovny společně obsadit tři pozice. Jedna strana by měla předsedu, druhá dva místopředsedy.